Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (w skrócie MRIRW) to polska, rządowa jednostka administracyjna wspierająca rozwój rynków rolnych, rybołówstwa, rolnictwa i wsi. Na jakiej zasadzie działa? Jak można uzyskać finansowanie? Czytaj dalej.
MRIRW od wielu lat wspiera przedsiębiorczych rolników, hodowców i osoby, które zamieszkują tereny wiejskie. Zgodnie z danymi statystycznymi obszary wiejskie zajmują w Polsce aż 85% powierzchni kraju, a tereny rolne 52%. W związku z tym istnieje ogromny potencjał rolniczy, który jednak wymaga nieustannego rozwoju, a co za tym idzie sporych nakładów finansowych.
Na głównej stronie internetowej MRIRW znaleźć można informację dotyczące najnowszych projektów i możliwości składania wniosków o dofinansowanie do szeroko pojętego rozwoju wsi.
MRIRW krótka historia
MRIRW zostało założone 26 października 1999 roku. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej działalność Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi znacznie się rozszerzyła, co umożliwiło pozyskanie dużych środków finansowych na projekty, których ogólnym celem było unowocześnienie, usprawnienie, ochrona różnego rodzaju hodowli i upraw. Duży akcent położony jest również na aspekt ekologiczny. Sprawdź, czym są farmy fotowoltaiczne eko z artykułu: https://ekohub.pl/farma-fotowoltaiczna.
MRIRW założenia
Od samego początku swojego istnienia, celem MRIRW była realizacja projektów zakładających rozwój obszarów wiejskich. Pod tym pojęciem kryje się nie tylko wydajność, jakość i efekty pracy na wsi. To wszystko przekłada się bowiem na warunki życia na tych terenach.
Najważniejszymi założeniami MRIRW są:
- wspieranie zrównoważonej gospodarki, która jest przyjazna dla klimatu i środowiska. Pod tym pojęciem kryje się przede wszystkim ochrona bioróżnorodności, ale także czystości gleb, powietrza i wody,
- zwiększenie aktywności zawodowej mieszkańców obszarów wiejskich. Mowa tutaj w szczególności o osobach wykluczonych zawodowo np. z orzeczeniami niepełnosprawności,
- skuteczne wdrażanie innowacji w oparciu o wyniki najnowszych badań naukowych i korzystanie z nowoczesnych technologii (cyfryzacja rolnictwa),
- upowszechnianie sposobów wykorzystania energii naturalnej, w tym wiatrowej i wodnej,
- wzmacnianie różnorodności gospodarczej.
W ostatnich latach coraz więcej przedsiębiorstw rolnych inwestuje w rozwój żywności wysokiej jakości. Popyt na ekologiczną żywność stale rośnie, co podyktowane jest wzrostem świadomości społeczeństwa. Ekologiczne hodowle i uprawy wymagają jednak stałego dofinansowania, znacznie większego niż w przypadku konwencjonalnego rolnictwa. Dużą popularnością cieszy się także produkcja ekologicznych pasz i środków ochrony roślin, których skład jest przyjazny środowisku i nie powoduje jego degradacji. MRIRW zakłada także zwiększenie wykorzystania biomasy odpadowej, a także możliwość używania surowców rolniczych w innych branżach, w tym farmacji, kosmetologii i produktach spożywczych.
MRIRW powstał z myślą o efektywnym wspieraniu rozwoju szeroko pojętego rolnictwa. Aby móc rozwijać swoją działalność na obszarach wiejskich, warto śledzić stronę internetową MRIRW, na której znaleźć można aktualne informacje o naborach wniosków i rozstrzygnięciu poszczególnych konkursów.
Powiązane artykuły:
- ODR — czym jest i jak działa?
- Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) – na czym polega i jak starać się o wsparcie?
- Dopłaty do nawozów 2024 – wnioski, terminy i stawki. Najważniejsze informacje w jednym miejscu!
- ARiMR – czym jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i jaką funkcję pełni?
- Jakie dopłaty dla rolników możesz uzyskać w 2024 roku?