Jeśli potrzebujesz nowych maszyn rolniczych do swojego gospodarstwa, nie musisz od razu wykładać całej kwoty na ich zakup. Płatność możesz rozłożyć na wygodne, comiesięczne raty. Sprawdź, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie bardziej opłacalne – kredyt czy leasing.
Kiedy warto kupić maszyny rolnicze na kredyt?
Kombajny, ciągniki, siewniki i inne maszyny rolnicze to sprzęt niezbędny w większości gospodarstw, ale przy tym kosztowny. Zamiast przez długi czas odkładać pieniądze na ich zakup lub pozbywać się poduszki finansowej, możesz skorzystać z bardzo popularnej formy finansowania, czyli kredytu.
Kiedy będzie to dobry wybór? Kredyt na zakup maszyn rolniczych będzie odpowiednim rozwiązaniem, jeśli jesteś rolnikiem indywidualnym i nie prowadzisz działalności gospodarczej.
Zaletą kupna na kredyt będzie także to, że maszyny rolnicze będą Twoją własnością. Jest to istotne w kontekście dotacji z Unii Europejskiej.
Możesz otrzymać unijne dofinansowanie na modernizację gospodarstwa rolnego, w tym na nowy sprzęt. Warunkiem jest jednak to, żeby rolnik został posiadaczem danej maszyny oraz to, żeby prowadził produkcję w gospodarstwie przez minimum sześć miesięcy.
Leasing maszyn rolniczych – na czym polega?
Leasing maszyn rolniczych, to forma finansowania, która może być dla Ciebie lepszym rozwiązaniem od kredytu, jeśli jesteś czynnym płatnikiem VAT oraz prowadzisz księgę przychodów i rozchodów lub pełną księgowość. Na czym w ogóle polega leasing sprzętu?
Jest to połączenie kredytu oraz dzierżawy. W trakcie płacenia rat leasingowych użytkujesz przedmiot, który pozostaje własnością firmy leasingowej.
Do wyboru masz dwa rodzaje leasingu. W przypadku operacyjnego, masz możliwość wpisania jednorazowo w koszty uzyskania przychodu opłaty wstępnej. Nie musisz już na wstępie płacić całości VAT, będzie on rozłożony na poszczególne raty. Ponadto, odpisów amortyzacyjnych będzie dokonywał leasingodawca.
W leasingu finansowym nie możesz w poczet kosztów wpisywać rat, ale dokonujesz odpisów amortyzacyjnych. Będzie to lepszy wybór, jeśli rozliczasz się ryczałtem oraz masz środki na wkład własny, który pozwoli skrócić okres leasingu.
Kredyt, czy leasing – co się bardziej opłaca?
Odpowiedź na pytanie dotyczące tego co wybrać, leasing czy kredyt, jest w dużej mierze zależna od tego, na jakich zasadach i jak długo prowadzisz gospodarstwo.
Zaletą kredytu jest możliwość pozyskania środków z Unii Europejskiej oraz to, że staniesz się od razu właścicielem maszyn rolniczych. Plusem jest także to, że kredyt możesz często rozłożyć na dużo dłuższy okres niż leasing. Dzięki temu comiesięczna rata może być niższa.
Wadą są m.in. formalności. Żeby uzyskać kredyt musisz spełnić więcej warunków w porównaniu do leasingu. Musisz mieć odpowiednią zdolność kredytową i przedstawić stosowne zabezpieczenia.
Leasing operacyjny bądź finansowy może być z kolei lepszym rozwiązaniem, jeśli prowadzisz działalność. Będzie to korzystne rozwiązanie szczególnie na początku funkcjonowania danego gospodarstwa.
Dlaczego? Ponieważ szereg instytucji finansowych udzielających leasingu pozwala skorzystać z tej formy finansowania już w pierwszych dniach po otwarciu działalności.
W przypadku leasingu masz też możliwość dokonania wyboru dotyczące prawa do własności maszyn rolniczych. Możesz wykupić sprzęt po okresie leasingu, płacąc kwotę obniżoną o dotychczasowe raty, bądź zrezygnować z danej maszyny po zakończeniu spłat i ewentualnie wziąć w leasing kolejną, nowszą lub o innych parametrach.
Artykuł sponsorowany
Powiązane artykuły:
- Części zamienne do maszyn ciągników rolniczych. Czym się różnią od oryginalnych?
- Ile kosztuje nowy kombajn, czy warto zainwestować?
- Młody rolnik 2024. Na czym polega system premii dla młodych rolników? Ile dotacji można otrzymać?
- Zrób to koniecznie, czyli obowiązkowy przegląd kombajnu po żniwach
- Oczyszczanie oleju hydraulicznego w maszynach rolniczych