Co zrobić, by zachować porządek w przydomowej przestrzeni? Przydaje się do tego praktyczne wyposażenie do magazynowania – zmieszczą się w nim nawet większe sprzęty. Wśród takich konstrukcji szczególnie przydatne bywają domki narzędziowe.
Jaki domek wybrać do swojego ogrodu? Z czego powinien być wykonany? Z jakim wyposażeniem go połączyć, by stworzyć idealne warunki do przechowywania narzędzi? O tym przeczytacie poniżej.
Domek narzędziowy – co można w nim ukryć?
Domki narzędziowe coraz częściej można znaleźć w pobliżu domów. To bowiem bardzo praktyczny sposób na zachowanie porządku w sprzętach ogrodowych. Dzięki nim zabezpiecza się narzędzia (nawet kosiarki), chemię ogrodniczą, rozmaite akcesoria do relaksu w ogrodzie, w tym zwłaszcza meble na taras czy do altany, poduszki, zabawki dziecięce.
Z jednej strony domek chroni przed zniszczeniem akcesoriów – zabezpiecza przed działaniem niszczycielskich czynników atmosferycznych, jak wilgoć czy opady atmosferyczne. Z drugiej – chroni kosztowne wyposażenie przed osobami nieupoważnionymi. Oprócz zabezpieczenia mienia przed kradzieżą zamykane na kłódkę domki narzędziowe to też sposób na to, by dzieci i zwierzęta domowe nie miały dostępu do rozmaitych substancji chemicznych wykorzystywanych w ogrodzie. To zatem szansa na porządek w ramach posesji, komfort i bezpieczeństwo wszystkich domowników.
Nowoczesne domki narzędziowe – z czego powinny być zrobione?
Domki narzędziowe to konstrukcje nieustannie narażone na działanie pogody. Trudno się zatem dziwić, że wykonuje się je z różnych materiałów o sporej odporności na uszkodzenia, wilgoć czy zalanie wodą (opady śniegu lub deszczu). Dużą popularnością cieszą się choćby domki metalowe (stal ocynkowana, aluminium) lub z tworzywa sztucznego, do znalezienia na przykład na stronie: Bazkar.pl. Nieco rzadziej wykorzystuje się konstrukcje drewniane – są bardziej kosztowne, cięższe, a także wymagają więcej uwagi i regularnych zabiegów impregnacyjnych, by zachowały funkcjonalność i nienaganny wygląd. Wiele modeli projektuje się w stylu powiązanym estetycznie z wypoczynkowym wyposażeniem, dla utrzymania spójności przestrzeni.
Jak wybrać domki narzędziowe – podstawowe kryteria
Gdy poszukuje się domków narzędziowych, przede wszystkim trzeba przemyśleć wielkość konstrukcji oraz miejsce, gdzie ma się ona znaleźć. Pamiętajmy, że takie konstrukcje wymagają dobrego przygotowania podłoża. Konieczne jest wyrównanie powierzchni, a także wyłożenie jej właściwym materiałem: żwir, kostka brukowa, płyty betonowe. To gwarancja stabilności oraz ograniczenie wpływu wilgoci z podłoża na trwałość domku.
Jeśli we wnętrzu domku planuje się spędzać więcej czasu, przydatne bywają modele z oknem – doświetlają pomieszczenie. W innym razie warto zainwestować w inne źródło światła. We wnętrzu konieczne jest ustawienie regałów, szafek i skrzyń ogrodowych. Pomagają uporządkować i posegregować wszystkie akcesoria i narzędzia.
Idealny domek narzędziowy do każdego ogrodu
Dobry domek narzędziowy powinien być trwały i wpisywać się w estetykę przydomowego terenu. Warto skrupulatnie przemyśleć dobór modelu, by zmieścić w nim wszystkie sprzęty. Dzięki temu ogród staje się jeszcze wygodniejszy i piękniejszy.
Materiał promocyjny
Powiązane artykuły:
- Szukasz domku ogrodowego na działkę? Zobacz, czym kierować się przy wyborze
- Prace w ogrodzie – jakie narzędzia warto mieć?
- Jak oświetlić ogrodową altanę – praktyczne wskazówki
- Drabiny w rolnictwie – niezbędne narzędzie w twoim gospodarstwie
- Pszczoły murarki – jak wygląda ich hodowla? O co trzeba zadbać? Czym wyróżnia się murarka ogrodowa?