Wybór bezzbożowej karmy dla psa jest coraz częstszym wyborem wśród właścicieli psów. Czy jest to chwilowy trend, czy zmiana podyktowana najnowszymi zaleceniami naukowców pracujących nad optymalnym żywieniem psów? Czy każdy pies może jeść karmę bezzbożową, czy jest to grupa karm zarezerwowanych wyłącznie dla psich alergików? Przeczytaj, jakie argumenty stoją za wyborem karmy dla psa pozbawionej zbóż. Wybór bezzbożowej karmy dla psa na polskim rynku jest coraz większy – taki rodzaj karmy oferuje prawie każdy sklep zoologiczny i coraz więcej właścicieli psów decyduje się na karmę dla psa pozbawioną zbóż. Przeczytaj, czy zboża w karmie stanowią tylko niepotrzebny wypełniacz, czy mogą jednak korzystnie wpływać na zdrowie i rozwój psa.
Pies – potomek wilka
Pierwszym i kluczowym argumentem za wyborem karmy dla psa bez zbóż są genealogiczne uwarunkowania dietetyczne psów. Psy pochodzą bezpośrednio od wilków – a te są zdecydowanie mięsożercami. Dlatego podstawowym składnikiem diety każdego psa powinno być mięso i tłuszcze. Przy czym należy brać pod uwagę, że dzikie zwierzęta wraz z padliną zjadają jej wnętrzności.
Pies – nie wilk
Pies ma z wilkiem około 90% wspólnych genów, ale nadal 10% je różni, dlatego też ich dieta może, a nawet w wielu przypadkach powinna się nieco różnić. Pies, jako zwierzę domowe, w swojej codziennej diecie potrzebuje oprócz mięsa i tłuszczów – witamin i minerałów, oraz włókna pokarmowego – w przeciwnym razie może mieć problem z wypróżnianiem. Wszystkie te składniki muszą być odpowiednio zbilansowane – wiedzą o tym zwłaszcza właściciele psów, którzy wybierają żywienie BARF – skomponowanie odpowiedniej diety nie jest łatwe, dlatego często lepszym wyborem jest gotowa karma dla psa.
Czy zboża w karmie dla psa mogą szkodzić?
Zboża w diecie psów nie są z założenia czymś złym. W niewielkiej ilości nie szkodzą, a mogą dobrze wpłynąć na trawienie – zależne to jest od rasy, a nawet jednostkowych uwarunkowań konkretnego psa. Problem pojawia się wtedy, kiedy zboża są podawane w nadmiernej ilości. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że psy dopiero całkiem niedawno w procesie ewolucji wytworzyły amylazę ślinową. Jest to enzym, który rozkłada węglowodany. Dlatego nadmierna ilość zbóż w psiej karmie może w najlepszym razie wywoływać problemy trawienne, objawiające się biegunkami i gazami, a w najgorszym przyczyniać się do chorób trzustki. Zdarza się także, że zboża wywołują alergie pokarmowe i przyczyniają się do powstawania zmian nowotworowych. Zawartość zbóż w karmie dla psa powinna wynosić optymalnie około 10%, a zdecydowanie nigdy więcej niż 20%.
Jeśli możesz, wybierz karmę dla psa bez zbóż!
Jeśli tylko Twój pies dobrze toleruje karmy pozbawione zbóż – przede wszystkim nie ma problemów trawiennych, wybierz bezzbożowe karmy dla psa, które oferuje każdy dobrze wyposażony sklep zoologiczny. Oprócz tego, że jak wspomnieliśmy wyżej, zboża mogą negatywnie działać na zdrowie psa, karmy bezzbożowe mają z reguły lepszy skład. Zboża uznawane są za stosunkowo tani wypełniacz niskiej jakości karm – dlatego też użyte w nich pozostałe składniki w tym mięso – często są gorszej jakości niż te użyte w droższych karmach.
Wybierając karmę dla psa czytaj skład!
Niezależnie od tego, czy wybieramy karmę dla psa bez zboża, czy z dodatkiem zbóż, powinniśmy dokładnie przeczytać skład karmy. Wszystko, co się w niej znajduje, powinno być wysokiej jakości i w odpowiednich proporcjach. Wśród składników karmy dla psa jako pierwsze powinno być wymienione białko pochodzenia zwierzęcego, w drugiej kolejności tłuszcze. W karmie dla psa najważniejsze jest, aby źródło białka – czyli mięso – było wysokiej jakości. Najlepiej human grade – czyli zdatne do spożycia przez człowieka. Unikajmy też karm, które zawierają dużą ilość wypełniaczy takich jak soja, makaron, ryż, zboża czy kukurydza. W nadmiernych ilościach mogą być szkodliwe, a w najlepszym wypadku – nie działać pozytywnie na zdrowie psa.
Dlaczego bezzbożowa karma dla psa jest droga?
Wybierając w sklepie zoologicznym karmę dla psa, można odnieść wrażenie, że te bezzbożowe są znacznie droższe od pozostałych karm. Czy tak rzeczywiście jest? I tak, i nie. Tak – ponieważ do ich produkcji użyte jest zwykle mięso lepszej jakości, więc koszt produkcji jest większy – dlatego porównywać je raczej należy z karmami z segmentu karm premium. Nie – ponieważ jeśli zestawimy te dobre karmy, to okaże się, że tych bez zbóż pies musi zjeść mniejszą ilość, aby się najeść. Niskiej jakości karmy, zawierające dużo wypełniaczy są mniej kaloryczne dla psa – wypełniają jego żołądek, ale musi zjeść ich większą ilość, aby odpowiedzieć na zapotrzebowanie. W konsekwencji, różnice cenowe nie są już tak duże.
Poza tym dochodzi jeszcze jeden bardzo ważny – o ile nie najważniejszy aspekt – zdrowie. Dieta jest jednym z najważniejszych aspektów troski o zwierzę. Wybór wysokich jakości składników sprawia, że psy żyją dłużej i cieszą się lepszym zdrowiem. Koszty leczenia przewlekle chorego psa są ogromne, więc w tym przypadku zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć.
Artykuł sponsorowany
Powiązane artykuły:
- Morka karma dla psa czy sucha, co wybrać dla pupila?
- Sucha karma dla psów – co powinna zawierać?
- Baton mięsny dla psa – jak wybrać najlepszą przekąskę dla swojego pupila?
- Co należy zrobić, gdy pies zjadł nawóz do trawy?
- Wzdęcie żwacza – najczęściej spotykane schorzenie układu pokarmowego wśród polskich krów