AgropediaAgropedia
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Porady
    AgropediaAgropedia
    Choroby roślin

    Choroby śliwek takie jak brunatna zgnilizna i ospowatość śliwy. Sprawdź, jak zwalczać choroby drzew pestkowych

    Karol JankowskiBy Karol Jankowski6 czerwca, 2022Brak komentarzy4 minut czytania
    choroby śliwek

    Choroby śliwek wpływają na plony. Są szczególnie uciążliwe w przydomowych sadach. Amatorzy nie zawsze mają wiedzę na ich temat. Przeciwdziałanie im wymaga rozpoznania objawów. Dowiedz się, jak się przed nimi bronić.

    Filtracja oleju
    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Choroby śliwek – rak, który niszczy uprawy
    2 Jak chronić śliwę przed rakiem?
    3 Dziurkowatość liści drzew pestkowych – zwalczanie przez oprysk
    4 Brunatna zgnilizna drzew pestkowych
    5 Ospowatość śliwy – szarka przenoszona przez szkodniki
    6 Zaraza ogniowa
    7 Drobna plamistość liści – choroba grzybowa różnych odmian śliw

    Choroby śliwek mogą doprowadzić do obumarcia drzewa. Jeżeli nie chcesz do tego dopuścić, musisz szybko rozpoznać chorobę i podjąć odpowiednie działania. Im wcześniej uda ci się rozpoznać zagrożenie, tym większa szansa na to, że wyleczysz śliwę. Poznaj najczęstsze bakteryjne i grzybowe choroby śliw.

    Choroby śliwek – rak, który niszczy uprawy

    Występuje on głównie na starszych drzewach. Powoduje go bakteria Pseudomonas syrinagae. Może ona zainfekować nadziemne części drzewa. Wnika do struktury rośliny przez uszkodzenia mechaniczne, ale również przez ślady po ogonkach liściowych lub nawet przez kwiaty. Objawem, który powinien wzbudzić twoje zainteresowanie, jest zgorzel kwiatów. Zaczną brunatnieć, a następnie zamierać. Rak, czyli widoczne rozrastające się rany widoczne są w późniejszym etapie.

    Jak chronić śliwę przed rakiem?

    Niektóre choroby śliwek można wyleczyć. W przypadku raka nacisk powinno się kłaść na właściwą profilaktykę, ponieważ samo schorzenie ciężko jest później wyeliminować. Przede wszystkim powinieneś chronić swoje drzewa owocowe przed uszkodzeniami mechanicznymi. Zminimalizuje to ryzyko pojawienia się infekcji. Jeżeli zauważysz porażone pędy, powinieneś bezzwłocznie je usunąć, a następnie za pomocą farby sadowniczej zabezpieczyć ranę. Z racji, że jest to infekcja bakteryjna, może roznosić się pomiędzy drzewami. Jeżeli zauważysz, że jakiś osobnik boryka się z tą przypadłością, powinieneś go usunąć.

    Zobacz też:
    Choroby grzybowe pszenicy ozimej – możesz zwalczyć choroby grzybowe zbóż, które pojawiają się na twoich uprawach

    Dziurkowatość liści drzew pestkowych – zwalczanie przez oprysk

    Schorzenie, które dotyczy praktycznie wyłącznie liści. Na powierzchni zarażonej blaszki pojawiają się plamki, które stopniowo przejmują coraz większą powierzchnię. Najpierw są one szarozielone, następnie brunatnieją. Wraz z rozwojem choroby plamy stopniowo zamieniają się w dziury. W konsekwencji liście są osłabione, narażone na inne choroby. Dziurkowatość liści drzew pestkowych znacznie obniża plony. Obserwując śliwę, możesz łatwo zobaczyć plamki. Zastosuj wtedy preparat do zwalczania grzybów.

    Brunatna zgnilizna drzew pestkowych

    Choroby śliwek często występują również na innych drzewach pestkowych. Przykładem takiego schorzenia jest brunatna zgnilizna, którą wywołuje grzyb Monilinia laxa. Infekuje on owoce i kwiaty. Objawy, które możesz dostrzec to:

    • zarodniki grzybów na owocach (w postaci białych plamek);
    • brunatne gnilne plamy;
    • obumieranie owoców i kwiatów.

    Pamiętaj o tym, że owoców zarażonych grzybem nie możesz spożywać. Należy je usuwać z drzewa i utylizować, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzenienia się choroby. Jeżeli dostrzeżesz objawy, powinieneś wykonać opryski preparatami grzybobójczymi.

    Ospowatość śliwy – szarka przenoszona przez szkodniki

    Szarka śliwy to choroba, którą powodują wirusy. Szczególnie często atakuje ona liście i owoce drzew znajdujących się w południowej części Polski. Objawy, które możesz dostrzec to plamy w postaci pierścieni. Występują w licznych grupach. Znacznie łatwiej możesz rozpoznać ospowatość śliwy na owocach. Pierwszym objawem są fioletowe pierścienie, które później zamieniają się w ciemne, zapadające się plamy. Miąższ owocu w dotyku przypomina gąbkę. Wirus powodujący chorobę przenoszony jest przez szkodniki, takie jak mszyce. Istotna jest profilaktyka, ponieważ walka z chorobą jest bardzo trudna.

    Zaraza ogniowa

    Jest to choroba, która zdobyła niechlubną sławę. Ogrodnicy często uważają, że jest to najgroźniejsza choroba bakteryjna. Powodowana jest przez Erwinia amylovora. Bardzo dobrze znają ją ogrodnicy, którzy uprawiają jabłonie i grusze. Na śliwkach pojawia się nieco rzadziej i z mniejszą intensywnością. Atakuje ona nadziemne części roślin. Pojawia się zgorzel kwiatów i pędów. Kora drzewa zaczyna pękać. Charakterystyczną cechą tej choroby śliwek są wycieki w kolorze białym lub żółtym. Zawierają one bakterie, które mogą być przenoszone przez wiatr. Zarażone osobniki powinny być utylizowane.

    Zobacz też:
    Choroby winogron szara pleśń oraz choroby grzybowe. Poznaj sposób ich zwalczania, aby ochronić uprawy winorośli

    Drobna plamistość liści – choroba grzybowa różnych odmian śliw

    Chorobę wywołuje grzyb z rodzaju Blumeriella. Jest to bardzo często występująca na liściach śliwy przypadłość. Objawia się zazwyczaj w okolicach maja lub czerwca. Na blaszce liściowej pojawiają się niewielkie plamki, które następnie zasypują całą powierzchnię liści. W konsekwencji zarażone liście żółkną, a później obumierają i opadają. Chorobę zwalcza się opryskami z preparatów grzybobójczych. Jest to choroba, która często potrafi znacznie obniżyć plony. Gdy drzewa tracą liście, proces fotosyntezy staje się mniej wydajny. Śliwy będą owocowały gorzej, a ich odporność znacznie spadnie.

    Śliwki to przepyszne owoce. Stanowią one podstawę wielu przepisów, które do kuchni wprowadzały babcie i mamy. Niestety drzewa narażone są na działanie bakterii oraz wirusów, które powodują różne choroby. Jeżeli jesteś ogrodnikiem lub sadownikiem, powinieneś znać podstawowe choroby śliwek. Umożliwi ci to podjęcie szybkich działań. Ochronisz w ten sposób pozostałe drzewa, które mogą zostać zarażone. Zazwyczaj objawy chorób są widoczne na liściach lub korze. Ogólnodostępne środki grzybobójcze mogą pomóc ci w ochronie roślin. Przełoży się to na obfitość plonów.

    Powiązane artykuły:

    • Jak zwalczać choroby moreli i chronić uprawy drzew pestkowych przed szkodnikami? Rozpoznaj choroby i szkodniki i stosuj odpowiedni oprysk
    • Jak rozpoznać i skutecznie zwalczać choroby wiśni? Co oprócz zgnilizny i moniliozy może zaatakować twoje drzewa owocowe?
    • Choroby selera korzeniowego i naciowego. Poznaj choroby i szkodniki, by chronić przed nimi uprawy
    • Choroby głogu jednoszyjkowego i dwuszyjkowego
    • Jakie są najczęstsze choroby gruszy? Sprawdź, jak je rozpoznać i skutecznie zwalczać! Parch gruszy, rdza i nie tylko

    Karol Jankowski
    Karol Jankowski

      Rolnictwem zajmuje się od najmłodszych lat. Razem z ojcem prowadzi duże gospodarstwo w okolicach Poznania. Miłośnik nowinek technologicznych, jako pierwszy w gminie zakładał ekologiczne uprawy. W wolnych chwilach lubi dzielić się z czytelnikami swoją wiedzą i doświadczeniem.

      Zobacz także

      Choroby pnia jabłoni oraz ich zwalczanie – dowiedz się jak wygląda kora drzew owocowych zaatakowanych przez zgorzel kory

      Poznaj powszechne choroby ziemniaka. Jakie zarazy ziemniaka atakują plantacje rolnicze i jak je zwalczać?

      Najważniejsze choroby malin – czym się charakteryzują i jak je zwalczać?

      Jak rozpoznać i skutecznie zwalczać choroby wiśni? Co oprócz zgnilizny i moniliozy może zaatakować twoje drzewa owocowe?

      Choroby winogron wpływają bezpośrednio na kondycję winorośli oraz jej owocowanie. Poznaj najczęstsze choroby winorośli i sposoby ich zwalczania

      Choroby korzeni truskawek – zwalczanie czerwonej zgnilizny korzeni truskawek oraz innych grzybów atakujących uprawy

      Choroby grzybowe pomidorów. Zwalczaj najczęstsze choroby pomidorów przez opryski i zadbaj o to, aby uprawa była zdrowa

      Choroby liści jabłoni – jak rozpoznać objawy i zwalczać parch jabłoni, plamistość liści, mączniaka i inne najczęstsze choroby jabłoni oraz szkodniki drzew owocowych

      Choroby porzeczki czarnej – jak zwalczać szkodniki, antraknozę i inne choroby grzybowe czarnych porzeczek oraz agrestu

      Skomentuj artykuł Cancel Reply

      Kontakt

      Redakcja

      Regulamin

      Polityka prywatności

      Wpisz powyżej i naciśnij Enter aby wyszukać. Naciśnij Esc, aby anulować.