Jakie są najczęściej występujące choroby pomidorów i jak sobie z nimi radzić? Poznaj ich objawy i metody zwalczania. Zadbaj o to, by twoja uprawa pomidorów była efektywna i prosta. Jak to zrobić?
Posiadacze przydomowych ogródków, czy też ogródków działkowych często decydują się na uprawę pomidorów. To stosunkowo wymagająca roślina, która narażona jest na różnego rodzaju choroby. W związku z tym powinieneś zminimalizować ryzyko występowanie chorób pomidorów, poprzez odpowiednią pielęgnację roślin, w tym wykonywania profesjonalnych oprysków. Dzięki temu choroby pomidorów nie pokrzyżują ci planów.
Jakie są najczęstsze choroby pomidorów?
W klasyfikacji znajduje się ich naprawdę sporo. Trudno wypisać je wszystkie, dlatego w tym tekście skupimy się tylko na tych najczęstszych, jak zaraza ziemniaka, czy też choroba grzybowa. Poniżej opisaliśmy poszczególne przykłady schorzeń, ich objawy, a także metody zwalczania. Sprawdź, co może dotknąć twoją uprawę pomidorów i spróbuj tego uniknąć.
Zaraza ziemniaka – co oznacza dla twojej uprawy pomidorów?
Choć nazwa może sugerować co innego, to jednak zaraza ziemniaczana to jedna z najczęstszych chorób, które dotykają pomidory. Jak wyglądają jej objawy i zwalczanie? Największe ryzyko wystąpienia zarazy ma miejsce w czasie deszczowej i zimnej pory letniej, gdzie przez długi czas utrzymuje się wysoka wilgotność powietrza. Pierwsze objawy choroby możesz zaobserwować już w czerwcu. Wówczas na liściach pomidorów pojawiają się charakterystyczne szare plamy. To sygnał, że z twoimi roślinami dzieje się coś niepokojącego. Szarość liści wskazuje na ich obumieranie, a z czasem nalot przenosi się z plam na liściach na powierzchnię owoców pomidora.
W momencie gdy zauważysz pierwsze niepokojące symptomy, warto zdecydować się na oprysk fungicydami. Jeżeli tego nie zrobisz, to owoce zaczną zamierać, a cały proces potrwa zaledwie kilka dni.
Szara pleśń na owocach pomidorów – co to za choroba?
Kolejnym powodem do niepokoju jest obecność szarej pleśni na pomidorach. W ten sposób objawiają się grzyby, które zainfekowały roślinę. Od momentu pojawienia się pierwszych symptomów choroby przyspiesza ona błyskawicznie. Na początku pojawią się plamy na łodydze, które z czasem będą pokrywać się pleśnią. Porażenie zazwyczaj następuje wzwyż i stopniowo roślina umiera, a jej owoce zaczynają gnić. Ryzyko wystąpienia zarazy wzrasta w okresie deszczów, a także przy nadmiernym zagęszczeniu roślin na małym obszarze. Duża wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi szarej pleśni. Jako środki ochrony roślin warto zastosować opryski z fungicydami. Pomidory opryskiwać możesz także po rozpoznaniu infekcji.
Mączniak prawdziwy
W przypadku tej choroby pierwszymi objawami są białe plamki, które zauważysz na górnej stronie liści. Z czasem małe plamki zlewają się w jedno większe odbarwienie o charakterystycznym nalocie. Infekcja może objawiać się także na pędach pomidorów oraz ogonkach liściowych. Mączniak prawdziwy pomidora zalicza się do groźniejszych chorób roślin. Przede wszystkim dlatego, że szybko infekuje całe rośliny i z łatwością przenosi się na pozostałe sadzonki.
Brunatna plamistość liści – dlaczego brunatny kolor powinien cię niepokoić?
Plamistość liści to choroba, która może porażać całe rośliny, choć najczęściej objawia się po zewnętrznej stronie liści. Patogen atakuje szybko, a liście zaczynają zasychać, a następnie opadać. Na ich powierzchni widoczne są brunatne plamki, które często przybierają różne odcienie żółci. W tym wypadku walka z zarazą może przysporzyć ci nieco więcej kłopotów. Gdy liście żółkną, to warto zadbać o dezynfekcję całego podłoża pod uprawą, szklarni i zaprawę nasion. W tym celu zastosuj wysokiej jakości środek grzybobójczy.
Alternarioza pomidora – czym jest i jak ją zwalczać?
To kolejna z chorób o podłożu grzybiczym. Za jej rozwój odpowiada patogen Alternaria solani. Najczęściej atakuje pomidory szklarniowe, ponieważ sprzyjają mu wysokie temperatury powietrza. W przebiegu tej choroby liście zwijają się, a owoce gniją. Na liściach możesz zauważyć brunatne plamki, a sama roślina stopniowo żółknie. Owoce zainfekowanych sadzonek nie nadają się do zbiorów i spożywania.
Choroba grzybowa
Grzyby jako szkodniki mogą zaatakować pomidory w ramach wielu chorób, a za najgroźniejszy patogen uznaje się Colletotrichum coccodes. Jednocześnie atakuje on roślinę od podstawy łodyg wzwyż, a także jest niebezpieczny dla korzeni pomidora. Plamy pojawiające się na owocach mają wodnisty charakter. Ten rodzaj choroby pomidorów gruntowych prowadzi do ogólnej zgnilizny całych roślin. Jeżeli chcesz uchronić się przed wystąpieniem choroby grzybowej, to warto wykonać profilaktyczny oprysk. Gdy choroba już się ujawni, jej zwalczanie jest podobne, jak w przypadku choroby ziemniaczanej.
Cętkowatość – bakteryjny charakter choroby pomidorów
Do popularnych schorzeń należy także cętkowatość pomidora. Ma ona charakter bakteryjny, a za jej występowanie odpowiada szczep Pseudomonas syringae. Zdecydowanie bardziej narażone na nie są pomidory hodowane w gruncie, niż pomidory pod osłonami. Zainfekowanie bakteriami obejmuje różne części rośliny, na których pojawiają się czarne plamy z jasną obwódką. Rozwojowi choroby towarzyszy poszerzanie się plam, a porażone rośliny zamierają. Szkodliwa bakteria atakuje pomidory na różne sposoby, a do zainfekowania najczęściej dochodzi poprzez: wodę deszczową, skażone narzędzia lub źle sprzątnięte resztki roślin.
Jak uprawiać pomidory?
Na samym początku musisz uświadomić sobie, że sadzenie pomidorów i ich pielęgnacja to wymagające zajęcie. W tym celu warto odpowiednio się przygotować, aby pomidory uprawiane w przydomowym ogrodzie były najwyższej jakości oraz zabezpieczyć je przed działaniem szkodliwych zarodników. Powyżej opisaliśmy groźne choroby pomidorów, które prowadzą do zamierania roślin, a także pogorszenia plonów. Do tego grona warto zaliczyć także różne choroby wirusowe, czy też raka bakteryjnego pomidora. Wystąpienie zarazy może dotknąć zarówno uprawy pod osłonami, jak i pomidory hodowane w gruncie. W związku z tym warto postawić na odpowiednią profilaktykę i stosowanie oprysków, dzięki którym zminimalizujesz ryzyko komplikacji w hodowli pomidorów w przydomowych warunkach lub na działce ogrodniczej. Kluczową kwestią jest również szybka reakcja na wszystkie niepokojące symptomy, które zauważysz.
Wiesz już, jakie są najczęstsze choroby pomidorów. Odpowiednie przygotowanie i wiedza z zakresu najczęściej występujących chorób pomidorów sprawią, że dużo łatwiej będzie ci o satysfakcjonujące wyniki uprawy. Jeżeli porażone liście zamierają lub pomidory zamierają, to nie czekaj na rozwój wypadków i weź sprawy w swoje ręce. Pokonaj zarazę, zanim będzie za późno. Dzięki temu każdego lata będziesz cieszyć się dorodnymi i smacznymi pomidorami. Zadbane pomidory to prawdziwa chluba dla każdego hodowcy, ponieważ należą do wymagających i trudnych w utrzymaniu roślin.
Powiązane artykuły:
- Choroby grzybowe pomidorów. Zwalczaj najczęstsze choroby pomidorów przez opryski i zadbaj o to, aby uprawa była zdrowa
- Brunatna plamistość liści pomidorów – objawy, leczenie i zapobieganie
- Pomidory pod zarazą – jak chronić rośliny przed chorobami
- Plamy na liściach pomidorów w szklarni – co oznaczają?
- Opryski fungicydowe na choroby grzybowe pomidorów: jak skutecznie chronić rośliny?