Szarańcza od setek lat jest postrachem rolników na całym świecie. Jak wyglądają te owady? Jak rozpoznać, że ma się do czynienia z plagą? Jak można się przed nimi chronić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!
Szarańcza jest poważnym zagrożeniem dla branży rolniczej nie tylko w Polsce. Bardzo duże straty zaobserwowano w ostatnich latach m.in. w Pakistanie i Indiach. Owady preferują wysokie temperatury. W związku z tym odmiana pustynna jest dużym zagrożeniem dla Afryki Wschodniej. Szkodnik może pojawiać się w najbliższych latach coraz częściej, co jest związane ze zjawiskiem ocieplenia klimatu. Coroczne straty z powodu nalotu szarańczy szacuje się na ok. 5 mld USD. Co ciekawe, istnieje wiele pomysłów na wykorzystanie owadów w przyszłości. Ze względu na dużą zawartość białka, szarańcza może być dodawana do pasz dla trzody chlewnej, a nawet stanowić pokarm dla człowieka. Czytaj dalej!
Czym jest szarańcza?
Szarańcza wędrowna (łac. Locusta migratoria) to często spotykany gatunek owada, którego wyróżnia zdolność do tworzenia fazy stadnej, a także wędrówek na dalekie odległości. Jest dużym zagrożeniem dla rolnictwa, ze względu na fakt bycia oligofagiem (co oznacza, że żywi się trawami). W Polsce pojawia się stosunkowo rzadko. Ostatni przypadek na terenie naszego kraju miał miejsce w 2017 roku. Obecnie zagrożenie rozprzestrzenianiem się kolejnych plag rośnie. Często mówi się o nich jako rodzimym pasikonikach. Niestety, jak pokazują liczne przypadki, rolnicy bardzo często mylą te dwa gatunki i przyczyniają się do masowego wymierania nieszkodliwych pasikoników.
Szarańcza pustynna
Szarańcza pustynna (łac. Schistocerca gregaria) zaliczana jest do rodziny Acrididae. Jest typowa przede wszystkim dla regionu Afryki Wschodniej i Indii. Osiąga nawet 6 cm długości, a w ciągu dnia może zjeść pokarm o masie własnego ciała. W porze deszczowej zaczyna organizować się większe grupy i zmienia tryb życia z osiadłego na wędrowny. Dorosłe osobniki potrafią pokonywać dziennie nawet 100 km.
Walka z plagą szarańczy – metody
Plagi szarańczy atakują przede wszystkim uprawy buraków, jęczmienia, pszenicy, kończyny, chmielu, ziemniaków, owsa, ogórków, lucerny, kapusty i wielu innych. Bardzo duże stada szarańczy w krótkim czasie mogą przyczynić się nawet do całkowitego zniszczenia upraw rolnych. Istnieje wówczas ogromne ryzyko, że zmarnowane zostaną także sąsiednie plony.
Istnieje kilka skutecznych metod na walkę z szarańczami, w tym:
- mechaniczne – uważa się, że są najmniej skuteczne ze wszystkich dostępnych metod. Sprawdzają się jedynie w zabijaniu jaj owadów. Ma na to celu ochronę przed szybkim rozmnażaniem się tych szkodników;
- chemiczne – w tym także preparatu hormonalne. Skuteczne są przede wszystkim insektycydy z grupy syntetycznych pyretroidów;
- agrotechniczne – podzielone na kilka etapów. Są najważniejszą i zarazem najskuteczniejszą metodą walką z owadami szkodliwymi. Ich celem jest ograniczenie liczebności szarańczy na określonym terenie. Wymagają jednak zastosowania specjalistycznego sprzętu, a zatem związane są z koniecznością poniesienia określonych kosztów.
Szarańcza jako dodatek do pasz i żywności
Szarańcza bywa wykorzystywana jako pokarm dla gadów, a także trzody chlewnej. W ostatnich latach, gdy głośno jest w mediach o kurczących się zasobach żywności, coraz częściej podnosi się kwestię spożywania owadów. Istnieje wiele profesjonalnych hodowli szarańczy wykorzystywanych jako pokarm dla zwierząt. Szarańcza w ponad 40% składa się z wartościowego białka, a z ok. 6% z tłuszczów, co czyni je bardzo wartościowym posiłkiem.
Szarańcza jest jednym z najgroźniejszych owadów mogących przyczynić się do dużych strat w uprawach. W Polsce przypadki plag są nadal nieliczne, jednak prognozuje się, że sytuacja ta może ulec pogorszeniu. Na szczęście istnieje wiele skutecznych metod walki z tym szkodnikiem.
Powiązane artykuły:
- Osy – co warto o nich wiedzieć? Czy osy są pożyteczne? Gdzie występują? Jak chronić się przed żądłem?
- Oprysk na drutowce — czym są szkodniki?
- Biedronka azjatycka – jak rozpoznać objawy ugryzienia i zwalczać owady?
- Pszczoły murarki – jak wygląda ich hodowla? O co trzeba zadbać? Czym wyróżnia się murarka ogrodowa?
- Choroby winogron wpływają bezpośrednio na kondycję winorośli oraz jej owocowanie. Poznaj najczęstsze choroby winorośli i sposoby ich zwalczania