Choroby pora spowodowane są obecnością patogenów. Niektóre odmiany wykazują większą odporność na infekcje. Zapewniając roślinie optymalne warunki oraz poprzez zabiegi pielęgnacyjne również poprawiasz ich zdrowie. Dowiedz się więcej.
Choroby pora dotykają różne odmiany. Patogeny, takie jak grzyby oraz bakterie mogą doszczętnie zniszczyć roślinę. Por pochodzi z Azji Mniejszej, do naszego kraju sprowadziła go królowa Bona. Roślina musi mierzyć się z patogenami, które występują w naszym klimacie. Jest to bardzo smaczne warzywo, które uprawiane jest często w przydomowych ogrodach. W związku z tym nawet początkujący rolnicy muszą znać podstawowe choroby. Czytaj dalej, aby poznać objawy schorzeń tej rośliny.
Choroby pora – rdza pora atakująca plantacje
Choroby pora takie jak rdza pora, powodowane są przez grzyby. W tym konkretnym przypadku sprawdzą jest Puccinia porri. Choroba występuje również na szczypiorku oraz cebuli siedmiolatce. Nieco rzadziej atakuje czosnek. Infekcja rozwija się szczególnie intensywnie, gdy panuje wysoka wilgotność powietrza. Zarodniki kiełkują do kilku godzin, przeważnie w maju lub czerwcu. Objawy są widoczne gołym okiem. Na liściach pojawiają się żółte plamki. Mogą być one okrągłe lub bardziej wydłużone. Czasem nazywane są one ognikami. Stanowią one duże zagrożenie dla uprawy, ponieważ są wypełnione zarodnikami.
Zwalczanie rdzy pora – ochrona roślin
Choroby pora można zwalczać, jest to niestety zadanie trudne. Nie zawsze uda się całkowicie usunąć patogen. Najważniejsze jest jednak przeciwdziałanie rozwojowi choroby. Po pierwsze, musisz zawsze pamiętać o tym, aby zebrać wszystkie resztki, które pozostają po zbiorze. Jeżeli pozostawisz je do przyszłego siewu, to mogą one stać się domem dla patogenów. Bardzo istotne jest również właściwe stosowanie płodozmianu. Nie powinieneś siać na jednym miejscu tych samych gatunków, ponieważ znacznie zwiększa to ryzyko wystąpienia choroby. Dobrym przedplonem dla pora są warzywa kapustne oraz strączkowe.
Alterioza roślin cebulowych – rozwój choroby
Choroba objawia się poprzez białe plamy o eliptycznym kształcie. Z czasem zmieniają one swoje zabarwienie. Mogą przyjąć formę brązu wpadającego w fioletowy, a następnie zbliżać się do czerni. Wszystkie plamy pokryte są nalotem. Na niektórych plamach będzie on bardziej widoczny, a na innych mniej. Jest to nic innego, jak grzybnia. To właśnie w niej znajdują się zarodniki, które mogą zostać rozniesione przez wiatr na pozostałe pory. Alterioza powoduje oczywiście zamieranie liści, co bardzo niekorzystnie wpływa na rozwój rośliny. Choroba występuje przeważnie w drugiej połowie lata.
Zwalczanie alteriozy – walka z chorobami i szkodnikami
Alterioza oraz inne choroby pora najłatwiej jest wyleczyć na początku ich rozwoju. Im szybciej zauważysz objawy, tym lepiej. Niestety dokładne określenie patogenu może być ciężkie. Na szczęście nie musisz konkretnie określić, co zaatakowało twoje uprawy. Wystarczy, jeżeli będziesz w stanie rozpoznać, czy jest to choroba powodowana przez grzyb, bakterię lub wirusa. Pozwoli ci to dobrać środek chemiczny, do zwalczania danej grupy patogenów. To właśnie dlatego wiedza na temat chorób roślin, jest tak ważna. Pozwala podjąć odpowiednie kroki w przypadku infekcji.
Fytoftoroza pora – dlaczego liście warzywa obumierają?
Fytoftoroza pora, czyli obecność Phytophthora porri, na początku objawia się wodnistymi plamami. Przeważnie zlokalizowane są one na samych końcówkach liści. Następnie w miejscach, na których wcześniej były plamy, liść zaczyna bieleć i usychać. W zaawansowanym stadium choroby, białe plamy o nieregularnym kształcie widoczne są na praktycznie całej roślinie. Jest to na szczęście choroba, która nie występuje zbyt często. Najczęściej spotykają się z nią rolnicy, których pola umiejscowione są w wilgotnych oraz nisko usytuowanych stanowiskach.
Zwalczanie fytoftorozy pora
Jeżeli chcesz ochronić swoje pory przed fytoftorozą, to musisz przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim pamiętaj o tym, że nie powinieneś uprawiać na jednym polu warzyw cebulowych co roku. Pozwól ziemi odpocząć co najmniej na 5 lat. Pozwoli to znacznie zmniejszyć szansę na wystąpienie choroby. Dodatkowo unikaj gleb, które mają niewielką zawartość próchnicy. Pory w takich warunkach będą bardziej podatne na działanie patogenu. Dodatkowo warto stosować nawożenie obornikiem. Rozprowadź obornik na rok przed sadzeniem pora.
Różowa zgnilizna korzeni – uprawa pora
Jest to choroba, która powodowana jest przez Pyrenochaeta terrestris. To bardzo pospolicie występujący grzyb. Znajduje się w miejscach, gdzie uprawiana jest cebula oraz por. Im większa monokultura, tym większa szansa na występowanie patogenu. Grzyb poraża:
- pora;
- cebulę;
- czosnek;
- szczypiorek.
Objawy pojawiają się latem. Korzenie roślin, które dotknięte są infekcją, zabarwiają się na różowo, a następnie na czerwony, a nawet fioletowy. W momencie wystąpienia suszy korzenie obumierają. Dodatkowo znacznie spowalnia wzrost rośliny oraz może powodować zasychanie wierzchołków liści.
Por to roślina dwuletnia, która w pierwszym roku magazynuje energię w cebuli. Wytwarza również dobrze wszystkim znane liście. W drugim roku swojego rozwoju wytwarza baldachowaty kwiatostan, z którego następnie wysypują się nasiona. Choroby potrafią skutecznie przekreślić szansę rośliny na kwitnięcie. W związku z tym musisz pamiętać o tym, że należy odpowiednio pielęgnować uprawy. Zapewnienie właściwych warunków oraz stosowanie płodozmianu pozwala zminimalizować szansę na wystąpienie choroby.
Powiązane artykuły:
- Choroby grzybowe pszenicy ozimej – możesz zwalczyć choroby grzybowe zbóż, które pojawiają się na twoich uprawach
- Choroby buraka cukrowego, które atakują liście i korzeń. Poznaj sposoby na zwalczanie chorób takich jak chwościk buraka
- Lubczyk choroby, które go atakują, mogą zniszczyć przydomowe ogrody – profilaktyka oraz rozpoznawanie schorzeń
- Choroby jęczmienia jarego, które każdy rolnik powinien znać – jak rozpoznać plamistość siatkową liści jęczmienia?
- Choroby pnia jabłoni oraz ich zwalczanie – dowiedz się jak wygląda kora drzew owocowych zaatakowanych przez zgorzel kory