Choroby agrestu w poważny sposób mogą zagrozić plonom, które chciałbyś osiągnąć zarówno w uprawie przydomowej, jak i wielkohektarowej. Niektóre choroby i szkodniki agrestu możesz zwalczać, a innym lepiej jednak zapobiegać. Sprawdź, na co choruje agrest.
Bez względu na to, czy prowadzisz ogród i masz w nim kilka agrestowych krzewów, czy raczej zdecydowałeś się na dużą plantację, chcesz jak najlepiej zadbać o rośliny. W ten sposób ograniczysz koszty, z którymi wiązałoby się leczenie, a także uzyskasz obfity, smaczny plon. Zobacz, jakie są najgroźniejsze choroby agrestu i jak możesz im skutecznie zapobiegać.
Antraknoza liści
Przebieg tej choroby agrestu, zwanej też opadziną liści, może być bardzo gwałtowny. Schorzenie często występuje przy zaniedbanej pielęgnacji okolic krzewów, a także podczas stosowania dużych dawek azotu doglebowo. Choroba jest bardzo charakterystyczna – na liściach agrestu pojawiają się brunatne plamy. Wraz z rozwojem mogą być one widoczne również na owocach agrestu oraz niektórych łodygach. Chorobę da się zwalczyć opryskami naturalnymi, np. wywarem z czosnku, albo środkami ochrony roślin. Dodatkowo konieczne jest usunięcie wszystkich porażonych elementów krzewów.
Biała plamistość liści porzeczek
Występuje również na agreście. Pierwsze objawy choroby polegają na powstawaniu przebarwień na liściach. Pojawiają się one zwykle po pierwszych przymrozkach, mają kolor brązowy przechodzący do szarego. Z czasem widać na nich czarne kropki, które są grzybnią. W zwalczaniu choroby stosuje się opryski oraz usuwa się porażone liście.
Rdza agrestowo-turzycowa
Ten rodzaj choroby agrestu rozwija się przede wszystkim w okolicach uprawy turzycy, a także jesienią podczas ciepłego sezonu. Rdza o wiele częściej pojawia się na agreście, porzeczce czarnej i czerwonej, jeśli sadzonki rosną na podmokłej ziemi. Podstawowym objawem jest charakterystyczny nalot na liściach i pędach. Choroba wymaga stosowania preparatów do oprysków porzeczek i agrestu.
Mączniak amerykański
To jedna z najpoważniejszych chorób agrestu, kuzyn mączniaka prawdziwego. Może dotykać również porzeczkoagrestu i porzeczki, ale tylko w odmianie czarnej. Na liściach oraz młodych pędach i ich wierzchołkach widoczny jest mączysty biały nalot, który może pojawiać się nawet wczesną wiosną. Z czasem brązowieje, a liście mogą się zupełnie przestać rozwijać. Dodatkowo zakażeniu mogą ulegać również pąki kwiatowe oraz owoce, które w takim przypadku nie nadają się do spożycia.
Jak zwalczać mączniaka amerykańskiego?
Amerykański mączniak agrestu może być zwalczany gotowymi preparatami albo przygotowanymi mieszankami na bazie skrzypu polnego. Można to jednak zrobić po kwitnieniu, a potem po zakończonych zbiorach. Pierwsze objawy choroby pojawiają się wczesną wiosną, a do jej całkowitego rozwoju dochodzi w upalne lata o niskiej wilgotności powietrza. Niestety, choroba czyni bardzo duże szkody w uprawie.
Czarna plamistość
Ten rodzaj choroby agrestu i porzeczek rozwija się przede wszystkim w upalne lata przy wysokiej wilgotności powietrza. Owoce agrestu pokrywają się czarnymi plamkami, a w efekcie nie nadają się do spożycia. Choroba jednak rozwija się jeszcze w liściach, zwłaszcza starszych, które mogą opadać pod krzew – warto je regularnie usuwać.
Otaśmienie nerwów agrestu
Jest to choroba agrestu przenoszona przede wszystkim przez mszyce, dlatego ważne jest zwalczanie tych szkodników. Wpływa to na ochronę przed schorzeniem, ale również działaniem insektów. Mszyce podczas żerowania przenoszą na krzewy patogeny, które w efekcie znacznie zmniejszają owocowanie. Nerwy żółkną, co jest podstawowym objawem tej choroby wirusowej. Należy wówczas usunąć porażone pędy, a następnie stosować opryski. Chorobie jednak łatwiej jest zapobiegać niż ją leczyć.
Rdza wejmutkowo-porzeczkowa
Choć jest to przede wszystkim choroba czerwonej i czarnej porzeczki, a także sosny wejmutki, to może atakować również niekiedy agrest. Dotyczy to przypadków, gdy uprawa jest bardzo zagęszczona. Grzyby zimują w dwóch miejscach – na pędach sosny i w opadłych liściach krzewów. Objawem tego, że zaatakował agrest lub porzeczkoagrest, są charakterystyczne żółte, a potem brunatne przebarwienia na pniu oraz widoczne gołym okiem skupiska zarodników grzybów. W zwalczaniu tej choroby agrestu, porzeczki i sosny stosuje się głównie fungicydy w formie powtarzanego trzy razy oprysku.
Choroby agrestu – jak je zwalczać i im zapobiegać?
Podstawowym sposobem na zwalczanie schorzeń dotykających krzewy agrestu jest usuwanie porażonych elementów roślin. Niekiedy wiąże się to z usuwaniem liści czy gałęzi, innym razem trzeba zniszczyć cały krzew. Pamiętaj, że takie resztki nie nadają się do wyrzucenia na kompost; mogłoby to sprawić, że choroby agrestu rozniosą się na inne rośliny. Należy je zutylizować, np. spalić, jeśli masz taką możliwość.
Dodatkową metodą działania jest opryskiwanie porażonych krzewów. Zazwyczaj oprysk wykonuje się ze środków ochrony roślin dostępnych w sklepie ogrodniczym. Wiele z nich działa również na choroby porzeczek czy innych gatunków krzewów owocowych, jeśli tylko mowa o tych samych patogenach.
Profilaktyka chorób agrestu
Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że choroby agrestu mogą nie zagrozić uprawie, jeśli wybierzesz odmiany agrestu odporne na niektóre patogeny. Tak jest choćby z antraknozą czy amerykańskim mączniakiem. Niemniej istotny jest wybór odpowiedniego stanowiska, które będzie dostatecznie nasłonecznione i przewiewne. Nie należ wybierać do sadzenia agrestu podłoża nawet przejściowo podmokłego, bo zwiększa to ryzyko rozwoju chorób grzybowych.
Warto dbać również o same krzewy
Przy sadzeniu agrestu i porzeczki stosuj odpowiednie rozstawy, a także staraj się, aby gatunki te nie rosły blisko siebie. Wiele chorób agrestu towarzyszy również porzeczkom i na odwrót – w końcu agrest zaliczany jest do porzeczek. Staraj się też nie prowadzić uprawy w okolicach takich roślin jak sosna wejmutka czy turzyca, które są rezerwuarem rdzy. Zawsze staraj się odchwaszczać okolicę krzaków i usuwać spod nich resztki organiczne przed zimą. Niektóre grzyby mogą zimować w tego typu miejscach. Dbaj o to, aby zrywać z agrestu stare liście, mogące wpływać na rozwój niektórych schorzeń, na przykład czarnej plamistości.
W większości przypadków chorobom agrestu łatwiej jest zapobiegać niż faktycznie je zwalczać. Wszystko dlatego, że wiele z nich trudno jest wykryć na tyle wcześnie, aby udało się uchronić owoce przed opadnięciem. Jeśli wiesz, jak zapobiegać chorobom i dodatkowo jesteś w stanie rozpoznać ich podstawowe objawy, możesz właściwie zadbać o swoją uprawę agrestu.
Powiązane artykuły:
- Uprawa agrestu w Polsce – wymagania, rozmnażanie i cięcie krzewu. Jak prowadzić cięcie agrestu i uprawiać tą roślinę?
- Choroby grzybowe porzeczek – objawy, sposoby zwalczania i zapobiegania
- Agrest – właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
- Jakie choroby porzeczek zagrażają twojej uprawie? Poznaj najczęstsze szkodniki porzeczki czarnej i czerwonej oraz sposoby ich zwalczania
- Najczęstsza choroba porzeczki czerwonej, a także atakujące ją szkodniki – rodzaje, zapobieganie, leczenie