Obecnie rząd wprowadza programy, które mają na celu wspomóc emerytów i rencistów w trudnych czasach szalejącej inflacji. 14. emerytura KRUS to dodatkowe świadczenie, które zostanie wypłacone beneficjentom już we wrześniu 2022. Poznaj szczegóły!
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego opracowała metodę wypłacania dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów. Różne terminy płatności tego świadczenia przypadają na 1, 5, 6, 10, 15 oraz 20 września tego roku. Jeśli jednak otrzymujesz emeryturę lub rentę kwartalnie – wtedy otrzymasz dodatek dopiero w październiku. Warto dodać, że 14. emeryturę KRUS wypłaci z urzędu, więc nie ma konieczności składania dodatkowej dokumentacji do organu realizującego wypłatę. Poznaj więcej informacji na temat tego programu.
14. emerytura KRUS – kto może ją otrzymać?
Zastanawiasz się, czy przysługuje ci 14. emerytura KRUS? Tak zwana czternastka przysługuje każdemu, kto w dniu 24 sierpnia 2022 roku ma jednocześnie prawo do wypłaty świadczenia:
- emerytury rolniczej;
- renty rolniczej z racji niezdolności do wykonywania pracy;
- renty rodzinnej;
- okresowej emerytury dla rolnika;
- rodzicielskich świadczeń uzupełniających.
Jeśli spełniasz warunki przyznania świadczenia, 14. emerytura KRUS zostanie wypłacona automatycznie na ten sam rachunek, na który otrzymujesz świadczenia emerytalne oraz rentowe.
Ile można dostać w ramach tzw. czternastki? 14. emerytura KRUS w liczbach
W ramach 14. emerytury możesz otrzymać świadczenie w wysokości:
- 1338,44 zł, czyli kwotę najniższej emerytury na rok 2022, pod warunkiem że wysokość przysługującego świadczenia nie przekracza kwoty 2900 złotych;
- 1338,44 zł minus różnicę między kwotą przysługujących świadczeń emerytalno-rentowych i kwotą 2900 złotych.
Co to oznacza w praktyce? Jeśli otrzymujesz świadczenia emerytalno-rentowe w kwocie większej niż około 4200 złotych, niestety nie otrzymasz „czternastki”. To dodatkowe świadczenie przysługuje tylko osobom, których aktualne świadczenia pozwalają na osiągnięcie wartości „czternastki” na poziomie większym niż 50 złotych. Zapamiętaj, że obliczanie wysokości świadczeń emerytalno-rentowych odbywa się na kwotach brutto bez potrąceń oraz innych pomniejszeń. Warto też dodać, że 14. emerytura KRUS jest całkowicie zwolniona z podatku dochodowego.
Ile osób w Polsce jest uprawnionych do pobierania „czternastki”?
O 14. emeryturę KRUS może się ubiegać 11 mln osób w Polsce. Wystarczy spełnić podstawowe kryteria dochodowe. W razie przekroczenia limitów kwota świadczenia obliczana jest na zasadzie „złotówka za złotówkę”. Zgodnie z ustawą osoby uprawnione otrzymają należne pieniądze w terminie od 25 sierpnia do 20 września 2022 roku. Warto podkreślić, że kwota tego świadczenia jest w 100% wolna od potrąceń i egzekucji, więc środki te możesz spożytkować tak, jak tylko chcesz.
Jak obliczyć, w jakiej wysokości będzie wypłacone świadczenie?
Metoda obliczenia wysokości 14. emerytury KRUS jest prosta. Wystarczy, że dokładnie sprawdzisz swoje aktualnie otrzymywane świadczenia, a dokładnie ich kwotę. Jeśli twoje aktualne świadczenia wypłacane przez ZUS lub KRUS przekraczają kwotę 2900 złotych, otrzymasz dodatek w kwocie pomniejszoną o różnicę między wysokością renty/emerytury a kwotą 2,9 tys. złotych.
Czy 14. emerytura KRUS to dobra forma pomocy dla emerytów i rencistów?
Rząd wprowadza wiele ustaw i programów pomocy zarówno dla emerytów, jak i rencistów. Osoby, których świadczenia nie są wystarczająco wysokie na pokrycie podstawowych kosztów życia, zdecydowanie skorzystają z programu „czternastki”. Jeśli dopiero planujesz przejść na emeryturę, najlepszym czasem na złożenie wniosku był lipiec. Osoby, które wybrały ten termin, mają szansę dopełnienia formalności przed dniem 24 sierpnia 2022 roku, a tym samym możliwość zdobycia świadczenia 14. emerytury KRUS.
Podsumowując tematykę 14. emerytury KRUS, warto też dodać, że nowelizacja ustawy ma obejmować zwiększenie progu otrzymywanych świadczeń emerytalno-rentowych do 3000 złotych. Być może to tylko 100 złotych różnicy, ale dla wielu osób może okazać się okazją do podreperowania domowego budżetu.
Powiązane artykuły:
- KRUS i działalność gospodarcza. Warunki ubiegania się o refundację składek Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
- Zasiłek chorobowy KRUS po 180 dniach. Co można zrobić po upływie tego czasu? Przedłużająca się niezdolność do pracy
- Zwrot za materiał siewny 2024 – ile wynosi? Jakie są szanse na wzrost stawki zwrotu?
- Praca w gospodarstwie a zwolnienie lekarskie – czy można?
- Dotacje dla pszczelarzy 2024 – kto je przyznaje? Ile wynosi kwota dotacji? Jak złożyć wniosek?