Dobry stan techniczny kombajnu to kwestia zasadnicza w każdym gospodarskim parku maszyn. Szczególnie na areale nastawionym na uprawę zbóż. Jeśli wszystkie podzespoły maszyny są gotowe do pracy, jej właściciela z pewnością nie zaskoczą różne nieprzyjemne niespodzianki. Często zdarza się jednak, że rolnicy zaraz po intensywnych żniwach po prostu zamykają kombajn w garażu i tam pozostaje on nieaktywny aż do kolejnego sezonu. W tym czasie wiele się może wydarzyć w poszczególnych jego systemach. I zazwyczaj skutkuje to poważnymi i kosztownymi problemami zaraz po przywróceniu pojazdu do używalności. Dlaczego warto zaraz po intensywnych zbiorach dokonać szczegółowego przeglądu maszyny i wykonać jej diagnostykę? O tym poniżej.
Kombajn rolniczy, niekwestionowany król żniw
Nie da się ukryć, że ta maszyna to kluczowy sprzęt podczas zbierania plonów. Jego praca zatem w tym czasie po prostu musi być efektywna i nieprzerwana. Dlatego też dbanie o kondycję kombajnu to podstawowy obowiązek każdego gospodarza. Tym bardziej że jest to pojazd dopuszczony także do ruchu drogowego. Dlatego też wymaga regularnych badań technicznych. Pół biedy jeśli maszyna pozostaje na gwarancji. Wtedy czynności te może wykonać serwis producenta. Jeśli nie posiadamy już gwarancji lub kupiliśmy model z rynku wtórnego, musimy sami zadbać o kondycję naszego sprzętu. Na szczęście części zamienne do kombajnów okopowych i maszyn rolniczych są obecnie łatwo dostępne i można bez problemu zamówić je nawet przez internet. Sprawny kombajn rolniczy to warunek zapewnienia ciągłości produkcyjnej w gospodarstwie. A na zaburzenie tej – szczególnie dzisiaj – mało kto może sobie pozwolić. Co prawda warto pamiętać, że używa się kombajnu na ostatnim etapie całego procesu uprawy, czyli w momencie zbiorów. Warto pamiętać, że ewentualna awaria lub przestój będą miały wpływ na kolejne elementy cyklu zabiegów agrotechnicznych. Dokładnie – ulegną one opóźnieniu. To zaś bezie się wiązać z dodatkowymi kosztami; nie tylko paliwa.
Posezonowy przegląd kombajnu, najważniejsze czynności
Przegląd kombajnu może obejmować wiele różnych aspektów. Przede wszystkim będą to zużyte części, które trzeba wymienić. Zazwyczaj mowa tutaj to takich jak noże szarpacza słomy czy uszkodzone elementy hedera. Ale pozostaje także wiele innych kwestii. Trzeba także pamiętać o prostej zależności – im większa wydajność plonów, tym większe obciążenia elementów roboczych. Dotyczy to także układów omłotowych, cepów oraz aktywnych układów klepiska. Dlatego koniecznie należy je przejrzeć. Tutaj warto znać całą historię eksploatacji maszyny, dzięki czemu można uniknąć straty czasu w momencie szukania przyczyny usterki. Nie można też zapominać o stanie układu elektrycznego i pozostałych układów eksploatacyjnych. Przegląd tych systemów można przeprowadzić jesienią lub zimą, gdy ceny części do maszyn rolniczych można kupić na posezonowych promocjach. Konieczna będzie również dokładna konserwacja poszczególnych układów maszyny. Powinna ona wynikać z określonej liczby motogodzin, jaką przepracował kombajn. Warto zwrócić uwagę również na części, które są narażone na duże napięcie lub występowanie sił tarcia, a więc pasy, łożyska lub napinacze.
Jak zmniejszyć ryzyko awarii w kombajnach zbożowych?
Klucz do sukcesu stanowią oczywiście regularne przeglądy. Powinno się taki zacząć od wstępnej diagnostyki, na podstawie której można prowadzić kolejne działania. Już samo przygotowanie maszyny do przeglądu zazwyczaj pozwala wykryć pewne problemy. Szczególnie w przypadku maszyn zbierających kukurydzę, które narażone są na spore przeciążenia. Aby jak najbardziej zmniejszyć ryzyko awarii w tych maszynach, koniecznie należy konserwować oraz wymieniać zużyte części. Warto to robić także zgodnie z instrukcją obsługi producenta. Same przeglądy powinien z kolei wykonywać jedynie wykwalifikowany personel. Nie bez znaczenia jest również dbałość o czystość podczas pracy w polu. Koniecznie należy zwrócić uwagę na takie elementy robocze jak pasy napędowe, noże czy sita. Ważna jest również sama higiena i ergonomia robót. Operatorów kombajnów powinno się gruntownie przeszkalać w zakresie obsługi sprzętu. Kwestia ta powinna obejmować nie tylko kwestie użytkowania, ale także zagadnienia konserwacji oraz monitoringu pracy. Koniecznie należy używać sprzętu tylko zgodnie z przeznaczeniem i w przewidzianych dla niego warunkach działania.
Artykuł promocyjny.
Powiązane artykuły:
- Ile kosztuje nowy kombajn, czy warto zainwestować?
- Maszyny rolnicze w leasingu lub na kredyt – co się bardziej opłaca?
- Żniwa – czas zbioru plonów. Kiedy zbierać różne rodzaje plonów?
- Przewodnik po wymianie zużytych części do ciągnika. Kiedy je wymienić?
- Ile kosztuje godzina pracy koparki 2023?