Close Menu
    AgropediaAgropedia
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Aktualności
    • Porady
    AgropediaAgropedia
    Porady

    Sadzenie traw ozdobnych w ogrodzie. Najlepsze gatunki i praktyki pielęgnacyjne

    RedakcjaBy Redakcja27 czerwca, 2023Brak komentarzy5 Mins Read
    Mężczyzna przycina żywopłot i nadaje mu kształt

    W ostatnich latach jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych stały się różne egzotyczne odmiany trawy. Ich uprawa i pielęgnacja jest stosunkowo prosta, a efekty – oszałamiające. Poznasz teraz kilka najpopularniejszych rodzajów traw dekoracyjnych, które możesz posadzić u siebie w ogrodzie. Przedstawimy Ci też kilka wskazówek na temat ich pielęgnacji oraz narzędzia, które znacznie ułatwią Ci pracę.

    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Najpopularniejsze rodzaje traw ozdobnych do ogrodu
    1.1 Trawa pampasowa
    1.2 Miskant chiński
    1.3 Proso rózgowate
    1.4 Trzcinnik ostrokwiatowy
    1.5 Rozplenica japońska
    1.6 Kostrzewa sina
    2 Jak przycinać ozdobne trawy do ogrodu?
    2.1 Kiedy przycinać trawy ozdobne?
    2.2 Jak prawidłowo przycinać trawy ozdobne?
    3 Nożyce akumulatorowe i inne narzędzia niezbędne do pielęgnacji traw ozdobnych w ogrodzie

    Najpopularniejsze rodzaje traw ozdobnych do ogrodu

    Na rynku znajdziesz setki, jeśli nie tysiące różnych gatunków i odmian traw ozdobnych. Jedne sadzi się prosto do gleby, do innych zaś potrzebna jest donica. Niektóre lubią się rozrastać i najlepiej czują się w zwartej kępie. Kolejne gatunki są niskie i wysokie, odporne na susze lub wrażliwe na warunki pogodowe. Które warto wybrać, by upiększyć ogród? Poniżej znajdziesz listę najpopularniejszych traw ogrodowych, które dobrze sprawdzają się w polskim klimacie.

    Trawa pampasowa

    To jedna z traw ozdobnych wysokich (od 1 do nawet 2 m), która najszybciej zyskuje popularność. Nic dziwnego – to bylina, która rośnie w dużych, okrągłych kępach. Prezentuje się przez to bardzo efektownie. Jej istotną zaletą jest późne kwitnienie (w okolicach września i października), przez co doskonale nadaje się na ozdobę każdego ogrodu.

    Miskant chiński

    To dekoracyjna trawa o smukłych, jasnozielonych liściach i różowych kwiatostanach, które kwitną latem. Miskanty najlepiej czują się w bardzo nasłonecznionych miejscach. Dzięki temu rosną niezwykle szybko i okazale. Możesz sadzić je w grupach lub swobodnie.

    Zobacz też:
    Jak prawidłowo podlewać drzewko bonsai - poradnik hodowcy

    Proso rózgowate

    To średnio wysokie trawy, które wyrastają na ok. 80 cm wysokości. Tworzy gęste kępy z pionowo wzniesionymi liśćmi. Są najpiękniejsze późnym latem – wtedy ich końcówki przybierają czerwone i purpurowe odcienie. Odznaczają się też zwartym pokrojem, dzięki czemu świetnie sprawdzą się na niewielkiej przestrzeni.

    Trzcinnik ostrokwiatowy

    To stosunkowo łatwa w uprawie roślina, która lubi nasłonecznione miejsca. Jest też odporna na mróz. Jednak najbardziej wyróżnia się długimi na niemal 90 cm zielonymi źdźbłami o żywym ubarwieniu. Wczesnym latem wypuszcza czerwonobrązowe kłosy, które z czasem przybierają słomiany kolor. Przekwita późną jesienią, a do tego czasu wzrasta na niemal 2 m wysokości!

    Rozplenica japońska

    Niska trawa ozdobna, która wymaga żyznej gleby, dużej ilości słońca, ciepła i osłonięcia od wiatru. Ma wąskie, szarozielone liście i puszyste wiechy. Najpiękniej prezentuje się jako ozdoba w oczku wodnym. Te trawy ozdobne należy zabezpieczyć przed mrozem – inaczej nie przetrwają.

    Kostrzewa sina

    Jedna z niższych roślin ozdobnych, na którą składają się małe kępy sinozielonych liści. Możesz uprawiać trawy ozdobne z tego gatunku w dużych donicach, a następnie przesadzić ją na rabatkę. Kostrzewa jest prosta w uprawie i należy do gatunków odpornych na zimno.

    Jak przycinać ozdobne trawy do ogrodu?

    Ogrodnik sprawdza jakość żywopłotu

    Zasady pielęgnacji zależą od potrzeb konkretnych odmian i gatunków. Dlatego przed zakupem sadzonki lub nasion zapoznaj się z wymaganiami konkretnej rośliny. Im bardziej zastosujesz się do wytycznych, tym większa szansa, że trawa dobrze urośnie i upiększy Twój ogród.

    Istnieje jednak kilka ogólnych zasad i wskazówek, które możesz stosować do wszystkich traw ozdobnych. Teraz się z nimi zapoznasz.

    Kiedy przycinać trawy ozdobne?

    Trawy ozdobne przycinaj wiosną lub jesienią – najlepiej pod koniec marca, jeśli jednak dalej występują przymrozki, poczekaj na ocieplenie (najpóźniej do połowy kwietnia). Właściwy moment rozpoznasz, gdy w środku kępy pojawią się młode pędy. Z kolei jesienią rób to tylko w ostateczności, bo zwiększasz ryzyko, że trawa zamarznie.

    Zobacz też:
    Rodzaje choinek dostępnych w sprzedaży: świerk, sosna, jodła

    Jak prawidłowo przycinać trawy ozdobne?

    Przede wszystkim pamiętaj, by nie ciąć zaraz przy ziemi. Zostaw minimum 10 cm przestrzeni od gruntu, a w przypadku starszych traw – minimum 20 cm. W innym wypadku możesz uszkodzić młode pędy. Jeśli chcesz ułatwić sobie pracę z większymi odmianami traw ozdobnych, zwiąż je. Ponadto staraj się je ciąć w kulisty kształt. Uda Ci się dzięki temu zachować ładny pokrój tych roślin.

    Chcesz poznać więcej przydatnych wskazówek, m.in. na temat tego, z czym łączyć i kiedy sadzić trawy ozdobne? Zachęcamy do lektury poradnika RYOBI Jak prawidłowo przycinać trawy ozdobne. Przewodnik dla początkujących.

    Nożyce akumulatorowe i inne narzędzia niezbędne do pielęgnacji traw ozdobnych w ogrodzie

    Mężczyzna przycina żywopłot ręcznym sekatorem

    Podobnie jak w przypadku zasad pielęgnacji, tak i w kwestii narzędzi ich dobór zależy od kilku czynników:

    • gatunku trawy ozdobnej;
    • szerokości kępy;
    • wysokości kępy;
    • wieku rośliny.

    Podstawowym narzędziem do cięcia niskich i młodych traw jest sekator akumulatorowy. Zapewni Ci dużą precyzję i minimalizuje ryzyko uszkodzenia młodych pędów.

    Sekator RYOBI® RY18SCXA-0 z serii 18V ONE+™ wyróżnia się tym, iż zasila go ten sam model akumulatora, co ponad 200 innych urządzeń z tej serii. Dzięki temu zmniejszysz liczbę niezbędnego sprzętu przy zachowaniu wysokiej efektywności pracy. Przykład? Zasilisz go tym samym akumulatorem, co drugie niezbędne narzędzie, czyli nożyce elektryczne do trawy. Najbardziej uniwersalnym wyborem będą nożyce akumulatorowe do trawy RYOBI® RY18GSA-0 18V ONE+™. Zapewnią Ci wystarczającą moc i prędkość, by z dużą precyzją ściąć dowolną trawę lub krzak w ogrodzie. Z kolei lekka i ergonomiczna konstrukcja ułatwi Ci nawet wielogodzinną pracę.

    Dla kogoś, kto często pracuje w ogrodzie mamy jeszcze jeden praktyczny produkt. Zainteresuj się akcesoriami do nożyc do trawy z serii ONE+™. Pomogą Ci dostać się do wysokich i trudno dostępnych miejsc. Zmniejszą też ból pleców, ponieważ zminimalizują potrzebę ciągłego pochylania się.

    Zobacz też:
    Miód rzepakowy – właściwości, charakterystyka, wpływ na zdrowie

    Na koniec pamiętaj – aby nie uszkodzić traw podczas ich przycinania, zawsze korzystaj z ostrych narzędzi. Ułatwisz sobie dzięki temu pracę i uzyskasz równą powierzchnię cięcia.

    Materiał promocyjny. Źródło zdjęć: 123RF.

    Archiwum: czerwiec 2023
    Redakcja

    Zobacz także

    Kukurydza, ziemniaki, buraki – co warto uprawiać?

    Najlepsze praktyki w korzystaniu z kultywatora dla maksymalnych plonów

    Rodzaje choinek dostępnych w sprzedaży: świerk, sosna, jodła

    Hormony roślinne – jak możemy naturalnie wspomóc roślinę?

    Miód rzepakowy – właściwości, charakterystyka, wpływ na zdrowie

    Gdzie urządzić grilla w ogrodzie? Bezpieczeństwo i wygoda

    Czy dzik zapada w sen zimowy? Sprawdzamy

    Jak działa śrutownik do zboża?

    Kluczowe cechy dobrej płyty indukcyjnej

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.