Opryski na czereśnie powinny być wykonywane regularnie, a dodatkowo również profilaktycznie. Wszystko dlatego, że czereśnie są szczególnie wrażliwe na szkodniki i niektóre choroby. Sprawdź, o czym pamiętać podczas oprysków.
Dobrze wykonany oprysk na czereśnie jest w stanie uchronić drzewa w danym sezonie przed działaniem szkodników czy występowaniem najpopularniejszych chorób. A musisz wiedzieć, że drzewa te są szczególnie wrażliwe na ich szkodliwy wpływ. Zobacz, jak wykonywać opryski na czereśnie, aby dały najlepsze efekty.
Oprysk na czereśnie – przed czym chroni?
Na początek warto wiedzieć, po co wykonywać opryski na czereśnie. W przypadku szkodników działają one profilaktycznie na inwazję:
- mszycy;
- larwy nasionnicy trześniówki, czyli małe białe robaczki w owocach czereśni.
W przypadku chorób mowa o większej liczbie jednostek, przed którymi mogą chronić opryski na czereśnie. Są to między innymi dotykające te gatunki najczęściej:
- rak bakteryjny, typowy dla drzew owocowych;
- brunatna zgnilizna drzew pestkowych;
- parch czereśni.
To najważniejsze choroby i szkodniki, przeciwko którym wykonuje się oprysk. Pamiętaj, że może być on przeprowadzony również z wyprzedzeniem, czyli profilaktycznie.
Opryski na czereśnie – rodzaje
Podobnie jak w przypadku wszystkich innych roślin, opryski na czereśnie dzieli się na ekologiczne i chemiczne. Te pierwsze polecane są w przypadku drzew owocujących, a także profilaktycznie i przy niewielkiej inwazji np. mszyc. Z kolei drugie działają lepiej przy dużych sadach, plantacjach i wszędzie tam, gdzie zdrowie owoców ma szczególne znaczenie.
Naturalne opryski na czereśnie
Działają one przede wszystkim wzmacniająco na samą roślinę. Taką rolę mają między innymi:
- gnojówki z pokrzywy czy skrzypu;
- naturalne wywary z mniszka lekarskiego, perzu.
Inne opryski na czereśnie mają znaczenie w zwalczaniu pierwszych objawów chorób albo zapobieganiu im, gdy w ogrodzie lub okolicy panuje inwazja albo pojawiły się przypadki schorzeń. Mowa tutaj o:
- oprysku z szarym mydłem potasowym;
- opryskach z olejami.
Warto wiedzieć, że istnieją również preparaty dopuszczone do upraw ekologicznych jako opryski na czereśnie. Jest to na przykład miedzian, który można kupić w formie gotowej do rozpylenia albo wcześniejszego rozcieńczenia. Może wykazywać większą skuteczność niż ekologiczne środki, a jednocześnie nie przekreśla np. szansy na uzyskanie certyfikatów ekologicznych dla plonów. Wymaga jednak stosowania okresu karencji.
Opryski na czereśnie – preparaty chemiczne
Do zwalczania szkodników i chorób czereśni można stosować również gotowe środki ochrony roślin. Ich działanie jest silniejsze, a dodatkowo środki te wymagają stosowania okresu karencji. Pamiętaj, aby stosować takie opryski na czereśnie zgodnie z informacjami na opakowaniu. Zadbaj też o ochronę oczu i układu oddechowego przed rozpylanym preparatem. Część środków szkodzi zwierzętom, np. zapylaczom, co musisz brać pod uwagę przed opryskiem.
Opryski na czereśnie w ramach środków ochrony roślin wykorzystują takie substancje aktywne jak:
- fludioksonil;
- cyprodynil;
- acetamipryd;
- deltametryna.
Opryski czereśni – terminy
Istnieje jeszcze jeden aspekt, który jest istotny, jeśli chodzi o opryski czereśni – terminy ich wykonywania. Nieprawidłowe będą po prostu nieskuteczne. Zazwyczaj zalecane są następujące terminarze:
- do lutego, gdy drzewo nie ma liści – oprysk przeciwko szkodnikom liści;
- w okresie wzrostu pąków (luty i marzec) – oprysk przeciwko brunatnej zgniliźnie, szkodnikom i rakowi bakteryjnemu;
- w okresie przed kwitnieniem (w kwietniu) – przeciwko szkodnikom liści, brunatnej zgniliźnie i mszycom;
- w okresie kwitnienia – przeciwko plamistości i rakowi bakteryjnemu;
- w okresie zawiązywania owoców – przeciwko nasionnicy;
- w okresie rozwoju owoców (zwykle czerwiec i lipiec) – przeciwko rakowi i chorobom liści;
- po zbiorze owoców (w sierpniu) – przeciwko nasionnicy i plamistości.
Opryski na czereśnie warto wykonywać profilaktycznie, wykorzystując preparaty ekologiczne. Pamiętaj, że łatwiej zapobiegać niż leczyć. Odpowiednia agrotechnika i prowadzenie do ekosystemu niektórych owadów zapobiegają pojawianiu się szkodników i chorób.
Powiązane artykuły:
- Ochronne opryski – drzewka owocowe. Terminarz, substancje
- Jesienne opryski drzew owocowych — jak wyglądają?
- Opryski z sody oczyszczonej – przepisy, zastosowanie
- Choroby czereśni i ich zwalczanie w uprawie. Jak diagnozować i zwalczać choroby i szkodniki czereśni?
- Opryski drzew owocowych miedzianem – kiedy należy je wykonywać? Poznaj właściwości miedzianu