Oprysk z czosnku na mszyce jest nie tylko równie skuteczny jak chemiczne środki ochrony roślin, ale też dużo bezpieczniejszy dla człowieka i środowiska. W dodatku jest to opcja zdecydowanie tańsza i bardzo prosta do wykonania.
Mszyce należą do jednych z najczęściej występujących, a jednocześnie najbardziej uciążliwych szkodników w polskich ogrodach. Atakują zarówno rośliny ozdobne, doniczkowe, jak i całe sady owocowe oraz warzywne grządki. Skutecznym i ekologicznym sposobem na pozbycie się ich jest właśnie czosnek. Oprysk z czosnku na mszyce sprawdza się także na wszystkie owady, które posiadają aparat gębowy gryząco-ssący. Ten w pełni naturalny roztwór pomoże ci ochronić swoje rośliny uprawne przed szkodnikami wysysającymi z nich soki.
Oprysk z czosnku na mszyce – jak działa?
Czosnek sprawdzi się nie tylko w domowej apteczce jako naturalny antybiotyk, lecz także w ogrodzie. Posiada potwierdzone naukowo właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze. W dodatku jego intensywny zapach skutecznie odstrasza owady. Dlatego oprysk z czosnku jest świetnym domowym sposobem ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami takimi jak:
- mszyce;
- miodówki;
- przędziorki;
- skoczki;
- mączliki;
- wciornastki.
Jak wykonać naturalny oprysk z czosnku na mszyce?
Oprysk z czosnku na mszyce jest bardzo prosty w wykonaniu, a w dodatku tani. Prawdopodobnie każdy posiada przynajmniej jedną główkę w swojej spiżarce. Warto po nią sięgnąć jak tylko zauważysz pierwsze oznaki obecności szkodników na swoich roślinach. Na wykonanie leczniczego preparatu wystarczy ci zaledwie pół godziny. Aby go stworzyć, postępuj zgodnie z naszymi instrukcjami:
- przygotuj 25 gramów obranego czosnku (około 3 ząbków);
- przeciśnij je przez praskę lub zetrzyj na tarce. Jeśli nie zamierzasz później przecedzać roztworu, lepiej pokroić ząbki w drobną kostkę. W ten sposób jego drobne fragmenty nie utkną w spryskiwaczu;
- zalej czosnek jednym litrem letniej wody;
- odstaw mieszankę na 15 minut, kilkukrotnie w tym czasie mieszając. Dla jeszcze silniejszego efektu, pozostaw płyn pod przykryciem na pełną dobę, w ciepłym miejscu, do którego nie docierają promienie słoneczne;
- na koniec przecedź roztwór, aby pozbyć się z niego drobinek czosnku (krok opcjonalny);
- przed użyciem rozcieńcz płyn z przefiltrowaną lub deszczową wodą (bez chloru) w proporcji 1:1.
Tak przygotowane 2 litry oprysku z czosnku możesz przechowywać w lodówce w szczelnym, szklanym słoiku i używać w razie potrzeby. Do sporządzenia preparatu ochronnego możesz użyć też samych łupinek po czosnku, pozostałych z gotowania. Są one równie skuteczne, a w ten sposób ograniczysz swoją produkcję odpadów.
Oprysk z czosnku na mszyce i inne szkodniki – zastosowanie
Oprysk z czosnku na mszyce i inne owady możesz stosować zapobiegawczo mniej więcej raz na tydzień. Jest to produkt naturalny i ekologiczny, który po odpowiednim rozcieńczeniu nie zaszkodzi zdrowiu roślin. Jeżeli natomiast chcesz z jego pomocą zwalczyć już obecne szkodniki, używaj go codziennie. Po kilku dniach mszyce powinny się wynieść, gdyż zapach czosnku działa na nie silnie odstraszająco.
Po zakończeniu kuracji, warto powrócić do profilaktycznego stosowania oprysku. Sprawdź też, czy uciążliwe szkodniki nie przeniosły się na inne rośliny w twoim ogrodzie. Jeżeli często napotykasz problem mszyc w ogrodzie, być może warto posadzić pojedyncze główki czosnku pomiędzy uprawami? Większość owadów nie znosi zapachu tej rośliny do takiego stopnia, że może okazać się to bardzo skuteczne.
Oprysk z czosnku na mszyce nie niesie ze sobą żadnych negatywnych skutków na rośliny w twoim ogrodzie czy sadzie. Jego regularne stosowanie nie stanowi też jakiegokolwiek niebezpieczeństwa dla ludzi, którzy będą spożywać pryskane w ten sposób owoce i warzywa. Jest to więc idealne rozwiązanie dla miłośników ekologicznych rozwiązań w ogrodnictwie. Stosuj mieszankę z czosnkiem profilaktycznie w okresie wegetacyjnym, aby nie dopuścić do osiedlenia się kolonii mszyc na twoich uprawach.
Powiązane artykuły:
- Domowy oprysk na mszyce – jak pozbyć się szkodników z roślin naturalnymi sposobami?
- Oprysk z czosnku – kiedy stosować w ogrodzie?
- Ile czosnku na litr wody dla kur? Zdrowie drobiu w twoich rękach
- Ekologiczny oprysk domowy na mszyce w domu i ogrodzie
- Ekologiczny oprysk na mszyce – jak go wykonać?