Wiele osób nawet nie wie, że może pozbywać się chwastów z trawnika. Tymczasem oprysk na chwasty w trawie jest jednym ze skuteczniejszych, a przy tym nie uszkadza samej trawy. Jak go stosować? Sprawdź nasze podpowiedzi!
Oprysk na chwasty w trawie jest skuteczny przede wszystkim dzięki substancjom aktywnym, które się w nim znajdują. Warto mieć jednak na uwadze, że nie każda roślina zareaguje na każdy herbicyd. Prawidłowo przeprowadzony oprysk pozwoli ci zwalczyć najbardziej problematyczne gatunki, które rosną na twoim trawniku. Podpowiadamy, jak go zastosować.
Oprysk na chwasty w trawie – na jakie gatunki działa?
Istnieje grupa roślin, na które zazwyczaj działają rozmaite herbicydy. Bardzo często koszenie trawnika nie wystarcza, bo niechciane rośliny wszystko odrastają. Z kolei pryskanie całego trawnika typowymi herbicydami totalnymi może nie tylko wpłynąć negatywnie na wzrost trawy, ale wręcz całkowicie ją wypalić.
Z tego powodu oprysk na chwasty w trawie przeprowadza się z użyciem środków chwastobójczych selektywnych. Oznacza to, że nie wpływają one negatywnie na korzenie trawy, natomiast niszczą chwasty dwuliścienne. Należą do nich między innymi:
- mlecz polny;
- koniczyna;
- mniszek lekarski;
- krwawnik pospolity;
- babka zwyczajna;
- stokrotka.
Trudno natomiast z ich użyciem zwalczyć chwasty jednoliścienne jak bardzo popularny perz. Możliwe jest zwalczanie mchu za pomocą konkretnych środków na chwasty.
Oprysk na chwasty w trawie – kiedy go wykonać?
Aby oprysk na chwasty w trawie był skuteczny, musisz wybrać preparat dedykowany konkretnym gatunkom roślin. Następnie zapoznaj się z informacją na opakowaniu, bo w przypadku niektórych środków nie można nawozić czy podlewać roślin bezpośrednio po oprysku albo przed nim. Warto też utrzymać odstęp od koszenia.
Oprysk na chwasty w trawie warto wykonać, gdy rośliny mają wykształconych kilka liści właściwych. Wszystko dlatego, że preparaty w formie oprysków najlepiej zadziałają, gdy będą się wchłaniać przez przynajmniej kilka liści i razem z nimi dotrą do korzeni. Niektóre gatunki, jak mniszek, należy pryskać, zanim zaczną okres kwitnienia, czyli się rozsieją.
Oprysk na chwasty w trawie – kiedy nie warto?
Nie zawsze warto od razu stosować oprysk na chwasty w trawie. Niektóre rośliny, np. pokrzywa, mają system korzeniowy, które może się bardzo rozrastać. Jednocześnie są dość wydatne na tle trawnika, a przy tym przydatne w ogrodzie. Z tego powodu warto je wyrwać w odpowiedniej chwili i przeznaczyć na nawóz, a następnie usunąć resztki korzeni z gleby.
Zwalczanie chwastów na trawniku – domowe sposoby
Istnieje przynajmniej kilka sposobów na pielęgnację trawnika i usuwanie z niego chwastów. Oto niektóre z nich.
Oprysk z octu
Czym pryskać chwasty, gdy nie chcesz używać dostępnych herbicydów? Wiele najpopularniejszych chwastów usuniesz, decydując się na oprysk z rozcieńczonego octu. Sprawdzi się przede wszystkim na ścieżkach, dróżkach, podczas przygotowywania rabat. Nie należy pryskać nim bezpośrednio murawy.
Ściółkowanie roślin
Jeśli chcesz mieć zadbany trawnik z miejscami na rabaty i rozłogi, zadbaj o ściółkowanie roślin. Ciekawie dobrana kora, często zabarwiona naturalnie na konkretny kolor, może pomóc w uzyskaniu pięknego trawnika. To sposób wykorzystywany m.in. w ogrodach botanicznych.
Chwasty na trawniku – jak im zapobiegać?
Istnieje przynajmniej kilka sposobów na zapobieganie rozwojowi chwastów. Poznaj je, aby nie musieć stosować herbicydów w swoim ogrodzie. Jeśli chcesz, aby ominął cię oprysk na chwasty w trawie, zadbaj o:
- regularne koszenie i dotlenianie trawnika – zaniedbanie trawnika jest najczęstszą przyczyną pojawienia się chwastów;
- wybór wysokiej jakości nasion podczas siania nowego trawnika;
- właściwą pielęgnację stanowiska przed siewem i wyłożeniem trawy.
Chwasty to prawdziwa zmora wielu trawników. Można je wyrywać, jednak często są wytrzymałe i na tyle nieduże, że trudno je znaleźć. Nie oznacza to, że musisz je tolerować. Wystarczy, że wykonasz w odpowiedniej chwili oprysk na chwasty w trawie. Dobrze dobrany preparat nie uszkodzi darni, a jednocześnie osłabi chwasty i sprawi, że samodzielnie obumrą.
Powiązane artykuły:
- Oprysk na trawy – jak i kiedy go stosować, by pozbyć się chwastów z trawnika?
- Oprysk do trawy dwuliściennych w trawie – jak skutecznie zwalczyć chwasty
- Najlepszy nawóz do trawy na chwasty i sposoby walki z uciążliwymi chwastami
- Jak skutecznie pozbyć się chwastów z trawnika opryskiem
- Herbicydy doglebowe i dolistne – oprysk na chwasty dwuliścienne. Jak zwalczyć uporczywe chwasty?