Oprysk z jodyny na pomidory może całkowicie zmienić jakość plonu. Niewielką ilością preparatu można wzbogacić glebę i zmniejszyć ryzyko pojawienia się powszechnych chorób i szkodników. Jeśli jesteś ciekawy jak działa i kiedy należy go stosować, to czytaj dalej.
Pomidory są częstym warzywem uprawianym w przydomowych ogródkach. Są stosunkowo proste w pielęgnacji i łatwo uzyskać z nich dobry plon. Jednakże, aby pomidory były duże, jędrne i pozbawione chorób, należy od samego początku dbać o uprawy, w tym jakość gleby, odpowiednie nasłonecznienie i wilgotność. Jednym z tańszych sposobów są opryski z jodyny. Substancja ta jest zatem stosowana nie tylko jako środek odkażający. W niewielkich ilościach przyspiesza wzrost sadzonek, zwalcza szkodniki i zwiększa plonu. Czym jest jodyna? Dlaczego oprysk z jodyny na pomidory to dobre rozwiązanie?
Oprysk z jodyny na pomidory — czym jest substancja?
Jodyna to roztwór jodu w dużym stężeniu etanolu (90%). Jego zastosowanie w medycynie wynika z obecności jodku potasu. Jodyna ma działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze.
Oprysk z jodyny stosuje się w bardzo dużym rozcieńczeniu. Można stosować go nie tylko na pomidory, ale także na truskawki, ogórki, kapustę, a także paprykę. Jakie efekty można uzyskać stosując opryski z jodyny?
Efektami stosowania oprysków z jodyny są:
- zwiększenie odporności na choroby i szkodniki,
- przyspieszenie pączkowania,
- zwiększenie plonów,
- zwiększenie wydajności fotosyntezy,
- zwalczanie mączniaka prawdziwego,
- ochrona korzeni przed gniciem.
Oprysk z jodyny na pomidory — jak stosować?
Oprysk z jodyny na pomidory należy stosować bardzo ostrożnie. Należy unikać aplikacji substancji na liście i łodygi. Zbyt duże stężenie jodyny może przyczynić się do spalenia rośliny.
Jak przygotować roztwór do oprysków? Na 10 litrów wody należy dodać ok. 40 kropli jodyny. Czasami do oprysków dodaje się także odtłuszczone mleko. Każdy krzaczek pomidorów należy poddać 0,5 litrem gotowego roztworu. Gotową mieszaninę należy wlać do spryskiwacza. Warto pamiętać o środkach ochrony osobistej, w tym okularach i rękawiczkach. Sama jodyna, w dużych stężeniach może stanowić zagrożenie dla zdrowia – działa drażniąco na błony śluzowe i może powodować zaostrzenie stanów zapalnych. Dlatego też bezpieczeństwo należy postawić na pierwszym miejscu.
Co z jodyny poza opryskami?
Jodyna ma bardzo szerokie zastosowanie, nie tylko jako oprysk. Kilka kropli jodyny można dodawać również do nawozu. Wzmacnia i przyspiesza to wzrost rośliny. Warto pamiętać o tym, że jod naturalnie występuje w glebie. Jest on niezbędny w trakcie fizjologicznego wzrastania roślin uprawnych. Niedobór jodu w glebie negatywnie wpływa na rozwój systemu korzeniowego.
Wiele osób rekomenduje użycie jodyny jako środka dezynfekującego. Może być on przydatny do odkażania nasion przed wysiewem. Roztworem można również potraktować bulwy. Chroni to przed rozwojem chorób powodowanych przez wirusy, bakterie i grzyby.
Oprysk z jodyny na pomidory to skuteczny i ekonomiczny sposób na wzmocnienie swoich plonów. Substancja działa na wielu poziomach, chroniąc przed chorobami, szkodnikami i ostatecznie zwiększając wielkość upraw. Przed zastosowaniem oprysku warto jednak zapoznać się ze sposobem przygotowania roztworu.
Powiązane artykuły:
- Oprysk z drożdży na pomidory i ogórki to ekologiczna metoda wzmocnienia swojej uprawy. Jak dokładnie działa?
- Ekologiczny oprysk na pomidory
- Oprysk z pokrzywy na pomidory — zastosowanie i wady
- Oprysk na dwuliścienne — jak skutecznie zwalczać chwasty?
- Oprysk na grzyba w pszenicy ozimej t1 — jak i kiedy wykonać?