Oprysk mocznikiem jest jednym z częściej stosowanych w ogrodach, na polach i w sadach. Daje konkretne korzyści, dzięki którym rośliny nie tylko lepiej rosną, ale i są bardziej odporne. Sprawdź, jak go przeprowadzić!
Mocznik to substancja azotowa, która ma niebagatelne znaczenie dla rozwoju części zielonych roślin. Jednocześnie bardzo często poprawia plony z danej populacji sezonowej i wzmacnia słabsze okazy, chroniąc je przed chorobami. Sprawdź nasze porady dotyczące oprysku mocznikiem!
Oprysk mocznikiem – jak działa substancja?
Dlaczego oprysk mocznikiem jest tak popularny i wykonuje się go zarówno dla drzew i krzewów owocowych, jak i warzyw czy zbóż? Wszystko wynika ze składu tego nawozu oraz sposobu jego działania. Mocznik to substancja, która zawiera ok. 46% azotu. Składnik ten jest niezbędny do wzrostu części zielonych, a potem do kwitnienia oraz owocowania. Oprysk mocznikiem jest na tyle bezpieczny, że można stosować go również w przypadku delikatniejszych gatunków roślin. Substancja ta działa lepiej w przypadku cieczy roboczej podanej dolistnie niż doglebowo.
Z czym łączyć mocznik?
Oprysk mocznikiem jest na tyle uniwersalny, że można go łączyć między innymi:
- z herbicydami;
- ze środkami zwalczającymi szkodniki;
- z nawozami mikroelementowymi, zawierającymi m.in. cynk czy bor;
- z siarczanem magnezu.
Bardzo często nawóz ten stosowany jest również jako dodatek do innych substancji wspomagających, bo wzmacnia ich działanie.
Co daje oprysk mocznikiem?
Oprysk mocznikiem ma kilka zalet. Przede wszystkim:
- wzmacnia fazę rozwoju rośliny i zwiększa jej efektywność, wpływając m.in. na rozwój pąków liściowych i kwiatowych;
- zmniejsza ryzyko rozwoju chorób grzybowych, takich jak parch jabłoni, bo niszczy zarodniki grzyba, które namnażają się podczas opadania liści;
- zwiększa skuteczność stosowanych preparatów nawożących.
Kiedy wykonać oprysk mocznikiem?
Istnieje kilka podstawowych zasad, jeśli chodzi o oprysk mocznikiem. Wszystko zależy od przyczyny, dla której zabieg jest przeprowadzany. Niemniej istotna jest roślina – nie tylko gatunek, ale również rodzaj. Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.
Oprysk drzew owocowych
Zazwyczaj oprysk mocznikiem stosuje się w przypadku drzew owocowych. Do gatunków, które w sadach najczęściej są pryskane, nalezą:
- jabłoń;
- brzoskwinia;
- grusza.
Oprysk mocznikiem w tych przypadkach przeprowadzany jest trzy razy w ciągu jednego sezonu:
- wiosną, ale nie w okresie kwitnienia drzew;
- jesienią po zbiorach, zanim jeszcze liście opadną;
- mniej więcej w lutym albo marcu, gdy zniknie śnieg – oprysk mocznikiem stosuje się na opadłe liście.
Oprysk malin
W przypadku malin szczególnie ważne jest to, aby oprysk mocznikiem był wykonany zgodnie z potrzebami pokarmowymi krzewów. W przeciwnym przypadku maliny osiągną dojrzałość, ale nie będą dorodne. W takiej sytuacji wykonuje się:
- oprysk wiosenny;
- oprysk po kwitnieniu krzewów;
- oprysk na ok. 2 tygodnie po drugiej dawce, ale wzmocnienia, jeśli to w ogóle konieczne.
Mocznik a zboża
Oprysk mocznikiem w przypadku zbóż przeprowadza się w momentach, gdy rolnik stwierdzi, że jest to konieczne. Nigdy nie należy wykonywać zabiegu w momencie, gdy zboża kwitną. Nawożenie nie jest wskazane również w sytuacji, gdy młode rośliny mają mniej niż trzy liście.
W przypadku zbóż jarych zazwyczaj nawozi się mocznikiem w dwóch okresach:
- od chwili strzelenia w źdźbło do momentu kłoszenia;
- od całkowitego zakończenia kłoszenia do chwili przed rozpoczęciem kwitnienia.
Z kolei zboża ozime oprysk mocznikiem najlepiej znoszą:
- podczas krzewienia;
- podczas strzelania w źdźbło, przy czym zabieg może być wykonany na samym początku albo na samym końcu tego procesu.
Zasady opryskiwania mocznikiem
Zanim rozpoczniesz oprysk mocznikiem, musisz znać podstawowe zasady:
- w przypadku stosowania w krótkim odstępie czasowym innych nawozów i środków ochrony roślin należy brać pod uwagę, że mocznik nasila ich działanie;
- nie należy wykonywać oprysku mocznikiem przy temperaturach poniżej 10 stopni;
- nie należy wykonywać oprysku w pełnym słońcu;
- najlepszą porą, pomimo braku toksyczności mocznika, jest wieczór, kiedy nie ma słońca i nie latają zapylacze;
- nie należy łącznik mocznika z innymi nawozami o charakterze azotowym.
Oprysk mocznikiem – kiedy jest niewskazany?
Istnieją sytuacje, w których oprysk mocznikiem nie jest wskazany z uwagi na stan, w jakim są rośliny. Przede wszystkim nie należy stosować tej substancji na siewki i dopiero wysiane rośliny, bo jest ona zbyt mocna. Tak samo ważne jest to, aby zabieg mocznikiem nie był przeprowadzany w okresie kwitnienia.
Innym istotnym aspektem jest odczyn gleby, na której rośnie dana roślina. Nie powinien być on zbyt kwaśny ani zbyt zasadowy. Najlepsza będzie gleba obojętna. Z tego powodu oprysk mocznikiem z zasady przeprowadza się dopiero po normalizacji i uśrednieniu odczynu podłoża.
Oprysk mocznikiem – przebieg krok po kroku
Przed rozpoczęciem oprysku mocznikiem upewnij się, że gleba ma odpowiednie parametry i nie istnieją przeciwskazania do wykonania zabiegu. Następnie rozpuść mocznik w ilości zaleconej przez producenta. Najlepiej zrobić to bezpośrednio w pojemniku, który służy do opryskiwania. Wskazane stężenie będzie się różnić zależnie od celu, dla którego zabieg jest przeprowadzany. Zazwyczaj mocznik zastosowany w stężeniu 5% jest wystarczający.
Ile substancji rozpylić na jeden hektar powierzchni uprawy? To zależy przede wszystkim od nasycenia podłoża azotem. Niemniej wskazane jest wprowadzenie maksymalnie do 300 l roztworu mocznika na taką powierzchnię. Warto rozważyć mniejsze ilości, jeżeli gleba jest zasobna w wymieniony pierwiastek.
Wśród wielu zabiegów w ogrodzie i sadzie wiosenne i jesienne opryskiwanie mocznikiem daje dobre efekty. Możesz w ten sposób nie tylko dokarmiać rośliny w okresie rozwoju części zielonych, ale również usuwać źródła infekcji. Dzięki niemu gatunki i odmiany mogą być bardziej odporne na choroby i szkodniki; sprawdza się m.in. przeciw parchowi. Stosowany w odpowiednich dawkach i proporcjach oprysk mocznikiem jest nie tylko skuteczny, ale również prosty w przeprowadzeniu oraz bezpieczny dla człowieka.
Powiązane artykuły:
- Głęboki jesienny oprysk mocznikiem drzew owocowych
- Oprysk mocznikiem borówki – zadbaj o zdrowie swoich upraw
- AdBlue jako nawóz. Czy AdBlue to dobra alternatywa dla roztworu mocznika? Czym jest AdBlue? Czy warto stosować AdBlue w rolnictwie?
- Opryskiwanie jabłoni mocznikiem – dlaczego warto i jak to zrobić
- Stężenie mocznika w oprysku pszenicy – jak uzyskać optymalny efekt