Close Menu
    AgropediaAgropedia
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Aktualności
    • Porady
    AgropediaAgropedia
    Nawozy i opryski

    Nawożenie winorośli to sztuka. W jaki sposób najlepiej nawozić winorośl i który nawóz wybrać?

    Karol JankowskiBy Karol Jankowski12 maja, 2022Brak komentarzy4 Mins Read
    nawożenie winorośli

    Chyba każdemu marzy się ogród z altaną albą pergolą oplecionymi pędami winorośli. Jeśli do tego uda się uzyskać dorodne owoce, można ogłosić sukces. Do tego potrzebne jest jednak odpowiednie nawożenie winorośli.

    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Jakie wymagania ma winorośl i kiedy ją sadzić?
    2 Nawożenie winorośli – jak robić to prawidłowo?
    2.1 Czego potrzebuje winorośl?
    3 Najlepszy nawóz do winorośli – organiczny czy mineralny?
    4 Nawożenie winorośli zgodne z odczynem gleby
    4.1 Wapnowanie – to trzeba wiedzieć

    Nawożenie winorośli to jedna z podstawowych prac zarówno w uprawie amatorskiej, jak i towarowej. Dzięki odpowiedniemu stosowaniu i dawkowaniu preparatów można liczyć na zwiększenie plonowania. Oprócz tego krzewy szybko i dobrze się rozwijają, stanowiąc dzięki temu prawdziwą ozdobę ogrodu oraz działki. Są to więc czynności, bez których żadna uprawa nie przyniesie oczekiwanego efektu. Dla niektórych mogą to być pyszne domowe przetwory, dla innych znakomite wina z rodzimych winnic. Od kilku lat budzą coraz większe interesowanie degustatorów, a nawet restauratorów.

    Jakie wymagania ma winorośl i kiedy ją sadzić?

    Uprawy winorośli kojarzą się ze śródziemnomorskim klimatem. Tymczasem również w Polsce powstają winnice, pozwalając na odradzanie tradycji winiarskich, sięgających czasów średniowiecza. Obecnie coraz więcej osób chce sadzić krzewy winorośli – nie tylko na dużą skalę, ale też na własny użytek. Roślina czuje się najlepiej w ciepłych i bardzo nasłonecznionych miejscach. Należy ją sadzić w dobrze przepuszczalnym podłożu o odczynie pomiędzy 6,5 a 7,2 pH. Najlepszą porą na sadzenie winorośli jest przełom zimy i wiosny, gdy gałązki są jeszcze uśpione.

    Nawożenie winorośli – jak robić to prawidłowo?

    O nawożeniu winorośli trzeba pomyśleć wiosną, jeszcze przed zasadzeniem krzewu. Warto dobrze przygotować glebę na przyjęcie nowych sadzonek. W tym celu można zastosować nawóz naturalny, taki jak obornik albo kompost. Po tym, jak się rozłoży, nawóz należy dobrze wymieszać z glebą i głęboko przekopać. Na tak przygotowanym stanowisku można od razu sadzić swoje krzewy. Nawożenie winorośli trzeba przeprowadzić także przed wegetacją, w okresie kwitnienia (okolice maja i czerwca) oraz owocowania.

    Zobacz też:
    Domowy nawóz do truskawek – czy da się go przygotować samodzielnie? Jak wyglądają nawożenie i uprawa truskawek?

    Czego potrzebuje winorośl?

    Aby plony były udane, winne krzewy potrzebują dokarmiania ich potasem i fosforem, dzięki czemu zbiory są bardziej obfite. Inne bardzo ważne składniki to:

    • azot, niezbędny podczas intensywnego wzrostu roślin (najczęściej stosowane nawozy azotowe to mocznik, saletra wapniowa i saletra amonowa);
    • wapń, którego niedobór ma niekorzystny wpływ na plonowanie;
    • magnez, jego brak może powodować między innymi obumieranie kiści.

    Roślinom należy dostarczać także żelaza, boru, molibdenu, miedzi, miedzi, manganu i cynku. Wszystkie składniki pokarmowe muszą być jednak dostosowane do konkretnych warunków zgodnie z wynikami analizy chemicznej gleby. Zarówno niedobór, jak i nadmiar poszczególnych mikroelementów może niekorzystnie wpływać na krzewy.

    Najlepszy nawóz do winorośli – organiczny czy mineralny?

    Planując nawożenie winorośli, trzeba podjąć decyzję dotyczącą rodzaju nawozu. Na pewno wiele zależy od typu uprawy. Do amatorskiej specjaliści polecają nawóz organiczny, czyli obornik albo kompost. Wybierając pierwszą opcję, najlepiej wykorzystać obornik bydlęcy lub owczy. Można go stosować zarówno w trakcie owocowania, jak i później, w czasie jesiennego nawożenia, które odbywa się po zbiorach. W przypadku gdy pozyskanie obornika jest utrudnione, warto sięgnąć po nawóz mineralny – na przykład wieloskładnikowy przeznaczony dla roślin jagodowych. Natomiast prowadząc dużą winnicę, trzeba regularnie przeprowadzać analizę chemiczną gleby i na tej podstawie planować nawożenie winogron.

    Nawożenie winorośli zgodne z odczynem gleby

    Nawet uprawiając amatorsko winne krzewy, nie zaszkodzi sprawdzać odczyn gleby. Zwłaszcza jeżeli zależy nam na zoptymalizowaniu procesu nawożenia. Na rynku dostępne są urządzenia, które umożliwiają samodzielne przeprowadzanie analiz. Dzięki temu sprawdzimy, czy podłoże ma odpowiednie pH – przypominamy, że najlepszy jest odczyn obojętny lub lekko kwaśny. Jeżeli wyniki są niekorzystne (zbyt kwaśna gleba), konieczne może okazać się zastosowanie wapnowania.

    Zobacz też:
    Najlepszy nawóz do trawy na chwasty i sposoby walki z uciążliwymi chwastami

    Wapnowanie – to trzeba wiedzieć

    Dzięki temu procesowi podłoże odzyskuje odpowiedni odczyn. Trzeba go jednak przeprowadzić umiejętnie, inaczej może zaszkodzić uprawom. Najlepiej wykonać je wczesną wiosną bądź po jesiennych zbiorach, gdy już opadną liście. Po wapnowaniu należy przez kilka tygodni wstrzymać się z nawożeniem winorośli. Natomiast jeżeli wcześniej stosowany był obornik, zabieg wapnowania bezwzględnie należy przełożyć na kolejny rok. Łączenie ich może spowodować uszkodzenie roślin.

    Nawożenie winogron jest konieczne, by zadbać o prawidłowy wzrost krzewów oraz ich obfite plonowanie. Należy przy tym pilnować, by stosowane substancje nie zaszkodziły uprawom. Najlepiej trzymać się harmonogramu prac, który każdemu ogrodnikowi zapewni sukces w postaci pięknych roślin oraz dorodnych owoców.

    Archiwum: maj 2022
    Karol Jankowski
    Karol Jankowski

    Rolnictwem zajmuje się od najmłodszych lat. Razem z ojcem prowadzi duże gospodarstwo w okolicach Poznania. Miłośnik nowinek technologicznych, jako pierwszy w gminie zakładał ekologiczne uprawy. W wolnych chwilach lubi dzielić się z czytelnikami swoją wiedzą i doświadczeniem.

    Zobacz także

    Soda jako nawóz – tajemnica zielonych ogrodów

    Kurzeniec nawóz – solidny nawóz z ptasich odchodów dla każdego ogrodu

    Skrzyp polny jako nawóz w uprawach

    Domowy nawóz do kwiatów i roślin: jak zrobić go samemu

    Jak prawidłowo podlewać fikusa benjamina? poradnik

    Nawóz typu osmocote stosowany do trawników – jak działa i zastosowanie

    Najlepszy nawóz azofoska do trawników i traw ozdobnych w świetnych cenach

    Biohumus z dżdżownic kalifornijskich jako nawóz organiczny w uprawie roślin

    Podlewanie obornikiem specjalistyczny nawóz

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.