Naturalny nawóz ekologiczny jest najlepszym wzmacniaczem naszych roślin. Stosując ekologiczne rodzaje nawozów, możemy mieć pewność co do jakości pozyskiwanych plonów. Sprawdź to sam!
Obecnie nawóz ekologiczny wraca do łask. Coraz większa liczba rolników zaczyna inwestować w takie ekologiczne rozwiązania. Okazują się one nie tylko skuteczne, ale również i tanie. Zobacz jakie nawozy warto stosować!
Dlaczego nawóz ekologiczny wraca do łask?
Sztuczne nawozy są stosowane na bardzo dużą skalę i efekty przestają być zadowalające. Chodzi przede wszystkim o zmianę smaku owoców i warzyw nawożonych sztucznymi preparatami. Dodatkowo rośliny po takich zabiegach tracą swoją odporność i są znacznie bardziej podatne na ataki patogenów oraz wielu innych szkodników. Naturalne wersje kompostów sprawiają, że roślina się nie osłabia, a wzmacnia. To właśnie ten argument przemawia za stosowaniem tych rozwiązań.
Jakie rodzaje nawozów stosować?
Obecnie za szczególnie cenione uważa się nawozy takie jak:
- kompost z odpadków kuchennych i ogrodowych;
- obornik;
- gnojówka i guano;
- biohumus;
- poplon z roślin zielonych.
Obornik – nawóz prawie uniwersalny
Jest to oczywiście nawóz pochodzenia zwierzęcego i można wyróżnić kilka rodzajów obornika. Obecnie w wersji granulowanej zakupić można ekologiczne nawozy granulowane, które powstają właśnie z obornika. Wyróżnić można obornik:
- bydlęcy – zalecany do gleby lekkiej, ponieważ zwiększa jej spoistość. Dla roślin jest bogatym źródłem soli mineralnych oraz potasu;
- koński – zawiera bardzo małą ilość wody, więc rozluźnia zbitą glebę. Zawiera mnóstwo substancji mineralnych i ma działanie odstraszające szkodniki;
- ptasi – najbogatsze źródło azotu ze wszystkich dostępnych nawozów. Należy stosować go z dużą ostrożnością;
- świński – zawiera sporo potasu i azot.
Największą zaletą wszystkich wymienionych powyżej rodzajów jest duża zawartość, cennego dla roślin azotu. Jest to cecha wyróżniająca obornik spośród innych nawozów.
Biohumus
Nawozy ekologiczne zawierające biohumus początkowo stosowano głównie do kwiatów. Obecnie zastosowanie tego nawozu jest ogromne. Pochodzi on od dżdżownic kalifornijskich i jest po prostu efektem ich przemiany materii. Co ciekawe, biohumus w postaci stałej można pozyskiwać samemu. Do tego celu trzeba stworzyć kompostownik, w którego wnętrzu znajdzie się kilkadziesiąt sztuk dżdżownic kalifornijskich. Zakupić je można w praktycznie każdym sklepie wędkarskim. Biohumus oczyszcza glebę z metali ciężkich i przy tym dostarcza jej cennych mikroelementów. Nie ma żadnych ograniczeń co do stosowania biohumusu na różnych rodzajach podłoża.
Poplon z roślin zielonych
Ten rodzaj nawozu wymaga nieco pracy przy zastosowaniu. Chodzi o to, że po zbiorach na mocno wyjałowione pole wysiewa się rośliny, które mają dostarczyć glebie azot. Często wybiera się rośliny motylkowe oraz rośliny, które w systemach korzeniowych zawierają bakterie brodawkowate. Poplon, w momencie gdy jest jeszcze zielony, należy przekopać. Ważne, by zrobić to w odpowiedniej porze.
Jakie rośliny wysiewać na ekologiczny nawóz?
Jak już wspomniano, największym uznaniem cieszą się rośliny motylkowe. Do nich zalicza się głównie:
- wykę;
- bobik;
- seradelę;
- łubin;
- groch pastewny;
- facelię;
- grykę.
Zaletą stosowania zielonego poplonu jest też ochrona pól przed chwastami. Poplon można wysiewać w dwóch cyklach – letnim i jesiennym. Pierwszy należy przekopać w jesieni. Natomiast poplon wysiewany późną jesienią przekopać trzeba dopiero na wiosnę.
Powiązane artykuły:
- Poplon na wiosnę. Co można wysiewać jako wczesny nawóz zielony?
- Nawóz naturalny – w jaki sposób wykorzystać organiczne preparaty do poprawy jakości gleby oraz zwiększenia plonów?
- Ziemia do szklarni – jakie podłoże będzie najlepsze?
- Nawóz do warzyw – zadbaj o obfite, zdrowe zbiory i żyzną glebę naturalnymi metodami
- Nawóz organiczny – obornik, nawozy zielone, torf oraz inne metody na nawożenie gleby