AgropediaAgropedia
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Porady
    AgropediaAgropedia
    Porady

    Jak założyć ogród przy nowym domu

    Karol JankowskiBy Karol Jankowski11 kwietnia, 2022Brak komentarzy4 minut czytania

    Zaprojektowanie ogrodu przy nowo wybudowanym lub dopiero co kupionym domu zlecić można specjaliście, ale z drugiej strony samodzielne stworzenie projektu i jego realizacja może przynieść sporo satysfakcji, zwłaszcza jeżeli lubimy prace ogrodowe. Od czego zacząć, planując założenie ogrodu i na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę w trakcie projektowania zieleni i samego sadzenia roślin?

    Filtracja oleju
    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Dom od dewelopera a ogródek
    2 Projektowanie przydomowego ogrodu
    3 Zakup domu z ogródkiem od dewelopera

    Dom od dewelopera a ogródek

    Przede wszystkim jeżeli dom kupujemy od dewelopera bardzo duże znaczenie w kontekście projektowania ogródka będą miały kwestie takie jak uporządkowanie przez dewelopera terenu po zakończeniu prac budowlanych (a najlepiej też przygotowanie ziemi pod założenie ogrodów), wyrównanie przez niego terenu, które pozwoli na uniknięcie zalegania wody na przykład przy ścianie budynku, a także sposób gospodarowania wodą odpadową (dzięki temu dowiemy się, czy na terenie naszego ogrodu nie będzie znajdować się na przykład właz rewizyjny studni chłonnej). Ważna będzie też jakość gleby, od której zależeć będzie łatwość zakładania ogrodu. Już w umowie deweloperskiej warto zapisać istotne kwestie dotyczące ogródka, takie jak wyrównanie ziemi dobrą glebą bądź rozprowadzenie nawodnienia, co znacznie ułatwi nam późniejsze prowadzenie prac. To, czy deweloper właściwie wywiązał się z postanowień umownych, sprawdzić należy podczas odbioru technicznego domu, obowiązek przeprowadzenia którego nakłada na dewelopera tak zwana ustawa deweloperska. Podczas odbioru oceniany jest stan techniczny budynku oraz zgodność zrealizowanych prac z przepisami prawa oraz z zawartą umową. W tym przypadku warto jest zwrócić się do firmy, specjalizującej się w prowadzeniu odbiorów domów i mieszkań. Jej znalezienie w każdym z większych miast, takich chociażby jak Poznań, nie powinno okazać się trudne. „Odbiory mieszkań Poznań” – dzięki takiej formie wyszukiwania poszukiwanej przez nas usługi trafimy na szeroką ofertę firm, zajmujących się odbiorami technicznymi. 

    Zobacz też:
    Dlaczego warto korzystać z nowoczesnego oświetlenia dla roślin?

    Projektowanie przydomowego ogrodu

    Jeszcze przed rozpoczęciem projektowania ogrodu warto uświadomić sobie wagę najbliższego otoczenia naszego domu, a więc tego, co będziemy oglądać chociażby z okien naszego salonu, ponieważ wnętrze będzie przenikać się z zewnętrzem, będącym integralną częścią naszego domu. Warto zastanowić się nad tym, ile czasu będziemy będziemy w stanie poświęcić na pielęgnację ogródka oraz przydomowych roślin i do tego dostosować między innymi typ murawy i wybór odpowiednich krzewów (na przykład takich, które wymagają niewiele podlewania oraz pielęgnacji raz w roku). Prace ogrodowe najlepiej jest prowadzić na wiosnę oraz jesienią i wtedy właśnie dobrze jest przystąpić do realizacji naszego planu urządzenia ogrodu. Ważne jest, aby określić w jakim celu ogród ma być przede wszystkim wykorzystywany (na przykład tylko do celów rekreacji, czy może planujemy także na jego terenie plac zabaw dla dzieci) i do tego dostosować jego projekt. Planując posadzenie konkretnych gatunków roślin należy wziąć pod uwagę takie kwestie jak stopień nasłonecznienia lub stała wysoka wilgotność gleby, wynikająca z zacienienia. Ważny będzie też stopień ekspozycji na wiatr. Konieczne będzie zadbanie o odpowiednią jakość gleby, wyrównanie terenu i wytyczenie ścieżek, jeżeli takie planujemy w ogrodzie. Nieduża powierzchnia ogrodu również daje duże możliwości ciekawej aranżacji terenu, przy czym pamiętać należy przede wszystkim o tym, aby niższe rośliny sadzić bliżej budynku, co pozwoli na uzyskanie efektu przestronności ogródka.

    Zakup domu z ogródkiem od dewelopera

    Kupując od dewelopera segment warto pamiętać o sprawdzeniu nie tylko kwestii związanych z organizacją terenu wokół budynku, ale także weryfikacji  samego domu, głównie pod względem technicznym oraz w zakresie zgodności wykonanych przez dewelopera prac z normami budowlanymi, przepisami prawa budowlanego oraz postanowieniami umownymi. Niezbędna może tu okazać się pomoc inżyniera lub inspektora budowlanego, posiadającego doświadczenie w prowadzeniu odbiorów technicznych, znalezienie którego na przykład w Poznaniu nie powinno stwarzać większych problemów – „odbiory mieszkań Poznań” jest dość często wyszukiwanym przez internautów hasłem. Warto przy tym pamiętać, aby zwrócić się do sprawdzonej firmy,  mogącej pochwalić się przede wszystkim odpowiednim doświadczeniem, a także pozytywnymi opiniami klientów. Firmy tj. Odbiorymieszkan.info, czy Pewny Lokal są liderami w zakresie odbiorów technicznych. Firmy oferują również usługi w zakresie pomocy prawnej na rynku pierwotnym i wtórnym, sprawdzenia ekipy wykończeniowej, audytu działki oraz badania termowizyjnego, realizuje między innymi w Poznaniu, a także we wszystkich większych miastach Polski i na terenie wszystkich województw. Sprawdź więcej – odbiory mieszkań Poznań.

    Zobacz też:
    Czy warto kupować oryginalne części do Ursusa C-360?

    Powiązane artykuły:

    • Odbiór nowego mieszkania na wsi – co warto wiedzieć?
    • Jak kupić dom na wsi z drugiej ręki, jakie dokumenty są potrzebne
    • Jakie akcesoria ogrodzeniowe wybrać?
    • Remont stodoły – jaki koszt?
    • Prace w ogrodzie – jakie narzędzia warto mieć?

    Karol Jankowski
    Karol Jankowski

      Rolnictwem zajmuje się od najmłodszych lat. Razem z ojcem prowadzi duże gospodarstwo w okolicach Poznania. Miłośnik nowinek technologicznych, jako pierwszy w gminie zakładał ekologiczne uprawy. W wolnych chwilach lubi dzielić się z czytelnikami swoją wiedzą i doświadczeniem.

      Zobacz także

      Agrofotowoltaika – szybki zwrot i niskie rachunki

      Praca w rolnictwie – jakie są alternatywy dla własnego gospodarstwa?

      Sezonowe warzywa i owoce – co i kiedy warto jeść?

      Pielęgnacja drzew owocowych wiosną – przycinka i oprysk

      Ile kosztuje godzina pracy koparki 2023?

      Młody rolnik 2023. Na czym polega system premii dla młodych rolników? Ile dotacji można otrzymać?

      Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2023 – co to takiego? Ile wynosi? Jak złożyć wniosek?

      Czy warto kupować oryginalne części do Ursusa C-360?

      Części zamienne do maszyn ciągników rolniczych. Czym się różnią od oryginalnych?

      Skomentuj artykuł Cancel Reply

      Kontakt

      Redakcja

      Regulamin

      Polityka prywatności

      Wpisz powyżej i naciśnij Enter aby wyszukać. Naciśnij Esc, aby anulować.