Prowadzisz własną hodowlę krów mięsnych i mlecznych? Cykl życia tych zwierząt jest stosunkowo długi, co przekłada się na spore zyski przez cały okres hodowlany. Sprawdź, ile żyją krowy i oceń opłacalność własnej hodowli!
To, ile żyją krowy nie jest żadną tajemnicą. Oczywiście wiele zależy od tego, jaki gatunek krowy planujesz w swojej hodowli oraz od zewnętrznych czynników np. rodzaju pokarmu podawanego na co dzień. Długość życia krów mlecznych oraz mięsnych średnio waha się na poziomie nawet do 20 lat. Są oczywiście pewne rozbieżności pomiędzy średnią długością życia krowy mięsnej i krowy wykorzystywanej wyłącznie do produkcji mleka.
Ile żyją krowy? Jakie są zależności?
Hodujesz krowy w swoim gospodarstwie rolnym? Chcesz przeznaczyć je na ubój, a może wyłącznie do produkcji mleka? Niezależnie od przeznaczenia, koniecznie sprawdź ile żyją krowy z poszczególnych gatunków. Naturalny czas życia krowy to średnio od 15 do 20 lat. Wiele zależy od tego, w jakich warunkach żyją zwierzęta. Jeśli te mają dostęp do wolnego wybiegu i naturalnych pasz na pewno pożyją znacznie dłużej niż te w dużych przemysłowych hodowlach. Krowy w stadzie czują się najlepiej i to właśnie zwierzęta stadne cechują się najdłuższym czasem życia. Krowy potrafią wyprodukować ogromne ilości mleka, pod warunkiem że mają dostęp do świeżego pożywienia o wysokiej zawartości witamin i minerałów. Na tę chwilę przyjmuje się, że krowy żyją tyle, ile to potrzebne. Takie podejście spotyka się z mocnym sprzeciwem społeczeństwa głównie ze względu na mocne uprzedmiotowienie zwierząt hodowlanych.
Ile żyją krowy mleczne?
Hodowla krów mlecznych to bardzo dobry biznes w Polsce. Obecnie na terenie kraju działa całkiem sporo producentów mleka. Aby biznes był opłacalny zainwestuj krowy, które mają najdłuższy okres życia. Długość życia krowy mlecznej zależy głównie od tego, jak długo trwa okres jej wydajności laktacyjnej. Najczęściej egzystencja krowy mlecznej to około 5-6 lat przy stałej produkcji mleka. W ciągu całego okresu laktacyjnego krowa produkująca mleko wydaje nawet ponad 20 tys. litrów mleka. Zwierzęta mleczne żyją na ogół tyle, ile pozwala im na to okres laktacji. Po tym czasie krowy najczęściej trafiają na ubój, o ile mięso nadaje się jeszcze do przetworzenia.
Ile żyją krowy mięsne?
Krowy mięsne żyją nieco krócej aniżeli te, które dają mleko. W tym przypadku duże znaczenie ma przyrost masy ciała, który mocno wzrasta do drugiego roku życia krowy. Hodujesz krowy i zależy ci na najwyższej jakości mięsa bydlęcego? W takim razie średni okres życia krów wyniesie około roku. To właśnie w tym czasie pozyskasz mięso najlepszej jakości.
Długość życia krów a pochodzenie zwierząt
Duże znaczenie jeśli chodzi o długość życia krowy mięsnej lub mlecznej ma jej pochodzenie. Genetyka krów jest bliska turowi, który został udomowiony już kilka tysięcy lat temu. Pamiętaj, że krowy to istoty żyjące, które są niezwykle inteligentne i empatyczne. Najlepiej rozwijają się żyjąc w stadach. Oczywiście najdłuższą egzystencją cieszą się te zwierzęta, które mogą odejść naturalną śmiercią, a nie np. poprze ubój przy produkcji mięsa bydlęcego. Krowa, która żyła najdłużej na całym świecie osiągnęła wiek 49 lat! To niesamowity wiek, który świadczy tylko o tym, że krowy to nie tylko zwierzęta nadające się do hodowli produkcyjnej, ale także jako przyjazne zwierzęta gospodarskie.
Ile żyją krowy? Jaki typ hodowli jest bardziej opłacalny?
Długość życia krów w dużej mierze zależy od hodowców. Zastanawiasz się, jaki typ hodowli będzie bardziej opłacalny? Biorąc pod uwagę to, ile żyją krowy zdecydowanie lepszą opcją jest gospodarstwo mleczne. Jedna krowa przez cały okres laktacji wyprodukuje tysiące litrów mleka, które sprzedasz lub przetworzysz na wiele innych mlecznych wyrobów. Hodowla krów mlecznych to dobry biznes pod warunkiem, że krowy mleczne są hodowane w możliwie jak najbardziej naturalnych warunkach. Dzięki temu każda krowa będzie w 100% zdrowa i wyda czyste mleko.
Obecnie na świecie żyją miliony krów, których faktyczna długość życia nie przekracza kilku lat. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej niektóre osobniki zostają poddane inseminacji, czyli po prostu zapłodnieniu. Dzięki rozmnażaniu hodowli zyskasz nowe krowy, które po rozwinięciu się zaczną dawać mleko lub przeznaczysz je na ubój. Zwróć uwagę na koszty prowadzenia hodowli. Własna hodowla bydła mięsnego generuje mniejsze wydatki, gdyż zwierzęta żyją krócej i mają mniejsze wymagania żywieniowe, aniżeli krowy mleczne.
Powiązane artykuły:
- Hodowla krów – jak zacząć i prowadzić opłacalną hodowlę?
- Hodowla kóz w Polsce – najważniejsze informacje. Jak hodować kozy?
- Hodowla bydła mięsnego i mlecznego w Polsce – podstawowe informacje
- Ile mleka w proszku na 1 litr wody? Sekret sukcesu w hodowli zwierząt
- Ruja u krowy — jak rozpoznać jej objawy?