Hodowla gołębi nie cieszy się renomą, choć w rzeczywistości może przynosić atrakcyjne zyski. Musisz jednak jako hodowca zapewnić ptakom odpowiednie warunki bytowe. Sprawdź, jakie rodzaje gołębi możesz hodować.
Na całym świecie od wieków powszechna była hodowla gołębi pocztowych. Trzeba jednak wiedzieć, że po udomowieniu dzikie gołębie skalne służyły głównie za pokarm. Obecnie hoduje się gatunki lotne, mięsne i ozdobne, choć proporcje między nimi stale się zmieniają. Sprawdź, na czym polega taka hodowla.
Hodowla gołębi – o co musisz zadbać?
W Polsce szczególnie rozpowszechniona jest obecnie hodowla gołębi lotnych i ozdobnych. Te ostatnie często mają dostęp do specjalnych, rozbudowanych wolier, aby nie zostały skradzione czy nie uciekły. Wyróżniają się wyglądem spośród tradycyjnych gatunków. Z kolei każdy hodowca gołębi pocztowych powinien zadbać o to, aby jego ptaki miały możliwość wykonywania regularnych lotów. To dzięki nim mogą trenować np. szybkość, która potem oceniana jest w konkursach. Prócz tego, każdy właściciel hodowli realizuje własny plan hodowlany.
Gołębnik dla ptaków
Gołębnik powinien być przestronny, odpowiednio czysty i łatwy w czyszczeniu oraz wentylowaniu. Dwa razy w roku należy go dokładnie dezynfekować. Jeden budynek powinien mieścić do 30 par gołębi, przy czym każda musi mieć osobną celę, czyli segment gniazdowy. Konieczne jest wyposażenie takiego miejsca w trociny i słomę, służące do przygotowania gniazd.
Karmienie zwierząt
Gołębie muszą mieć odpowiednią dietę, aby zachować dobrą kondycję zdrowotną i nie chorować. Jako hodowca gołębi musisz zadbać o to, aby w ich żywieniu znalazły się:
- kukurydza;
- pszenica;
- owies;
- jęczmień;
- gryka;
- groch;
- płatki owsiane;
- szpinak;
- seler;
- tarta marchew.
Proporcje zależą od potrzeb, jakie mają rasowe gołębie, oraz celu ich hodowli i wieku. Prócz tego zwierzęta muszą mieć stały dostęp do wody.
Najpopularniejsze rasy gołębi w Polsce
Na całym świecie istnieje ponad 400 ras gołębi. Część z nich wywodzi się z terytorium Polski. Są to gołębie:
- ryś polski – najstarszy typ hodowany w kraju. Ptaki są odporne na czynniki atmosferyczne, dość duże (ważą ok. 800 g) i dobrze umięśnione. Występuje w kilku odmianach barwnych;
- rzeszowski wystawowy – duży gołąb w kilku odmianach kolorystycznych, z długą szyją i pionową postawą ciała;
- barwnogłówka poznańska – najstarszy typ lotny pochodzący z Wielkopolski. Występuje w kilku odmianach kolorystycznych, przy czym zawsze ciało jest białe, a kolorowe są jedynie ogon i głowa;
- białoogon polski – kolejna wiekowa rasa lotna, odporna na warunki atmosferyczne, intensywnie wybarwiona w kilku kolorach, z białym ogonem;
- dolnośląski biały łapciaty – znany też jako bocian; umaszczony wyłącznie biało, z obficie upierzonymi nogami;
- listonosz polski – typ gołębi znany już w XII wieku, używany jako pocztowy na całym świecie. Ptak średnich rozmiarów, z długim ogonem i występujący w kilku odmianach kolorystycznych, również jednobarwnych;
- brodawczak podkarpacki – zwany dublerem; jeden z najstarszych typów gołębi hodowanych na Podkarpaciu. Występuje w jednolitym ubarwieniu w kilku wersjach, przy czym zawsze pióra mają metaliczny połysk.
Hodowla gołębi w Polsce nie jest tak powszechna, jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu. PZHGP szacuje, że gołębi młodych jest coraz mniej, zwłaszcza jeśli chodzi o typ mięsny. Opłaca się utrzymanie tych ptaków w celach wystawowych i użytkowych.
Powiązane artykuły:
- Hodowla drobiu – czy warto zdecydować się na chów drobiu w swoim gospodarstwie rolnym?
- Hodowla przepiórek dla jaj i mięsa – opłacalność. Jak hodować przepiórcze stada?
- Kaczka Pekin – jak wygląda hodowla? Czym wyróżnia się rasa Pekin? Dlaczego Kaczka Pekin jest tak popularna?
- Choroby gołębi – jakie choroby gołębi są niebezpieczne? Czy ptaki przenoszą choroby na ludzi?
- Hodowla bydła mięsnego i mlecznego w Polsce – podstawowe informacje