Dla wielu gospodarstw rolnych hodowla gęsi jest sposobem na uzyskanie regularnych zastrzyków gotówki. Niektóre jej formy są bardziej opłacalne niż inne. Sprawdź, jak przebiega produkcja gęsi i jaki ich chów opłaca się najbardziej.
W związku z coraz większymi restrykcjami związanymi z rozprzestrzenianiem ASF wielu rolników odchodzi od hodowli świń. Ich miejsce poniekąd zajmują gęsi. Wszystko dlatego, że zapotrzebowanie na gęsinę stale rośnie. Sprawdź, jak powinna wyglądać hodowla gęsi i dlaczego jest opłacalna.
Chów gęsi – wszystko, co musisz wiedzieć
Polacy chętnie jedzą drób, który z powodzeniem zastępuje tłustą wieprzowinę. Jest treściwy i o wiele zdrowszy, co przekłada się na opłacalność hodowli gęsi. Gęsina na świętego Marcina, podawana dotychczas tylko wyjątkowo, teraz gości na stołach przez cały rok. Wpływa to na korzyści płynące z hodowli gęsi. Co więcej, również lokalne Ośrodki Doradztwa Rolniczego chętnie wspomagają rolników w sprowadzaniu nietypowych odmian ptaków czy uzyskiwaniu dofinansowań.
Obecnie można z powodzeniem powiedzieć, że Polska w największym stopniu zaspokaja zapotrzebowanie na mięso tego gatunku drobiu w całej Europie. Eksportujemy nawet do 20 tysięcy ton gęsiny rocznie, zarówno do gastronomii, sklepów, jak i klientów detalicznych. To oznacza zyski nawet dla małych gospodarstw.
Hodowla przyzagrodowa – to się opłaca!
Szczególnie korzystny jest chów przyzagrodowy gęsi. Gospodarstwa trzymające polskie odmiany w takich warunkach często zyskują status ekologicznych. To wpływa na znacznie podwyższenie ceny w skupie. Dla przykładu, gęsi hodowane na pastwiskach, w warunkach gospodarskich, sprzedasz na mięso w cenie nawet 80 zł za kilogram. W przypadku zwierząt z chowu przemysłowego stawka ta jest nawet cztery razy niższa.
Żywienie gęsi
Hodowla gęsi jest opłacalna również z uwagi na sposób karmienia zwierząt. Zależnie od gatunku, do odchowu gąsiąt i tuczu gęsi stosowane są:
- owies;
- pasze pełnoporcjowe;
- zielonka z traw.
Hodowla gęsi – popularne gatunki
W hodowli gęsi popularnych jest kilka gatunków. Są to:
- gęsi białe – typ gęgawy (Anser anser). Dzieli się na włoską i kołudzką, które jest jej polską odmianą. Gęś biała kołudzka stanowi nawet 90% wszystkich sztuk gęsi w Polsce;
- gęsi białoczelne (Anser albifrons) – gatunek pochodzący z Rosji, używany przede wszystkim do krzyżowania z innymi rasami. Udział jej krwi podnosi płodność;
- gęsi łabędzionose (Anser cygnoides) – zwane też garbonosymi czy gwinejskimi. Pochodzą z Chin i, podobnie jak poprzedniczka, są używane głównie do krzyżowania.
Polskie odmiany tego drobiu
Na bazie popularnych gatunków zagranicznych hodowcy tworzą własne, przystosowane do warunków w danym obszarze. Dla północnej Polski są to odmiany:
- pomorskie;
- kartuskie;
- rypińskie;
- suwalskie.
Z kolei hodowcy polskiej gęsi na południu Polski stworzyli odmiany:
- kielecką;
- lubelską;
- podkarpacką;
- biłgorajską;
- zatorską.
Gęsina, puch, jajka – po co hoduje się gęsi?
Hodowla gęsi może przynosić korzyści z różnych powodów. Najpopularniejsze jest oczywiście hodowanie tych zwierząt dla mięsa. Utrzymanie piskląt w zdrowiu i dobrej kondycji jest możliwe najczęściej przy mniejszych stadach i odpowiednim żywieniu, dostosowanym do tygodnia życia gęsi. Patrząc na cenę zakupu piskląt, jest to inwestycja opłacalna.
Prócz gęsiny można sprzedawać jeszcze:
- puch i pierze – zysk na poziomie ok. 50 zł/kg przy mniej więcej trzech dorosłych osobnikach;
- jaja – zależnie od odmiany gęsi kosztują od 4 do 7 zł/szt.
Dla wielu niewielkich gospodarstw hodowla gęsi może być opłacalna przy niskim koszcie inwestycji. Zwróć uwagę szczególnie na polskie odmiany tego ptaka, przystosowane do tutejszego klimatu. Zadbaj o certyfikat ekologiczny i ciesz się dodatkowym źródłem zarobku.
Powiązane artykuły:
- Hodowla ryb w stawach – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
- Hodowla bydła mięsnego i mlecznego w Polsce – podstawowe informacje
- Hodowla zwierząt futerkowych w Polsce – jak wygląda? Czy zakaz hodowli wszedł w życie?
- Hodowla alpak – jak się za to wziąć? Czy chów alpak w Polsce jest opłacalnym biznesem?
- Hodowla świń w Polsce. Jak prowadzić hodowlę trzody chlewnej?