Duża ilość odmian tej rośliny rozwija się w strefach upraw 6-9 USDA. Zalicza się do nich klimat i warunki panujące w naszym kraju. Żeby wspomóc jej rozwój, warto zastosować domowy nawóz do winogron. W jaki sposób go zrobić?
Na początku trzeba zrobić badanie gleby. Po uzyskaniu wyników można stwierdzić, czy przyda się domowy nawóz do winogron. Kolejny krok to pozyskanie informacji na temat harmonogramu stosowania specyfiku, a także sposobu nawożenia. Najważniejsze wiadomości na ten temat znajdziesz w naszym artykule!
Test gleby w celu uzyskania informacji o jej składzie
Jeżeli winorośl nie została jeszcze zasadzona, a hodowca zastanawia się przede wszystkim, jak to zrobić, to dobrym rozwiązaniem będzie wykonanie testu ziemi. Optymalna wartość pH to przedział od 5,5 do 7,0. Warto zaznaczyć, że parametry mogą się różnić w zależności od odmiany rośliny.
Domowy nawóz do winogron – jak polepszyć warunki rozwoju rośliny?
Domowy nawóz do winogron może być zrobiony z ogólnodostępnych artykułów. Są to produkty, które znajdują się w każdym dobrze wyposażonym sklepie ogrodniczym. Poszczególne specyfiki mają różne działanie.
W momencie, kiedy pH gleby jest za niskie, trzeba dodać do niej wapień dolomitowy. Z kolei w sytuacji, gdy poziom odczynu jest zbyt wysoki, dobrze jest uzupełnić ziemię w siarkę. Dozowanie składników jest zazwyczaj opisane w instrukcji producenta.
W ogrodnictwie często stosuje się też sól Epsom. Zawiera sporą ilość magnezu i niedużą część siarki. Domowy nawóz do winogron dawkuje się w proporcji 0,5 kg związku mineralnego na każde 10 m2. Gleba może być też uboga w fosfor. Wtedy trzeba zastosować mączkę kostną w proporcjach 1 kg na 10 m2. Z kolei, kiedy brakuje potasu, można zastosować siarczan potasu, odmierzając 0,35 kg na 4,5 kg piasku.
Dawkowanie wspomagaczy
Ze względu na to, że winogrona są głęboko zakorzenione, to nie wymagają dużej ilości dodatkowego nawozu. Kluczowy będzie wynik testu gleby. W momencie, kiedy nie wykaże dużego braku składników niezbędnych do rozwoju, to nie należy stosować wspomagaczy.
Domowy nawóz do winogron powinien być używany w przypadku wszystkich gleb, w niedużej ilości, w drugim roku wzrostu. Oprócz tego wspomagacz dodaje się wiosną, kiedy zaczynają pojawiać się pąki. Ważne jest to, żeby nie spóźnić się z nawożeniem. Efektem będzie zbyt intensywny wzrost i podniesienie prawdopodobieństwa tego, że roślina będzie w przyszłości bardziej podatna na uszkodzenia w okresie zimowym.
Powiązane artykuły:
- Domowy nawóz do ogórków – pomoc w rozwoju roślin
- Domowy nawóz do awokado – jak i z czego można go zrobić?
- Domowy nawóz do ziół – dowiedz się, jak go zrobić z dostępnych produktów!
- Domowy nawóz do pietruszki – jak można go zrobić?
- Domowy nawóz do cytrusów pozwoli ci odpowiednio zaopiekować się rośliną. Jak go zrobić?