AgropediaAgropedia
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Porady
    AgropediaAgropedia
    Opryski

    Ćma bukszpanowa – opryski preparatami zwalczającymi szkodnika

    Karol JankowskiBy Karol Jankowski27 września, 2022Brak komentarzy6 minut czytania
    ćma bukszpanowa opryski

    Jednym z najważniejszych szkodników bukszpanów jest ćma bukszpanowa. Opryski to oczywiste rozwiązanie, gdy inwazja owada jest tak duża, że szkodzi wzrostowi krzewu. Warto jednak mądrze wybrać stosowany preparat.

    Filtracja oleju
    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Ćma bukszpanowa – opryski jako rozwiązanie
    2 Oprysk na ćmę na bukszpanie – rodzaje
    2.1 Ćma bukszpanowa – opryski chemiczne
    2.2 Ćma bukszpanowa – opryski bakteryjne
    2.3 Ćma bukszpanowa – opryski kontaktowe
    3 Ćma bukszpanowa – opryski i zwalczanie alternatywne
    3.1 Otrząsanie i opryskiwanie bukszpanów
    3.2 Ręczne zbieranie
    4 Ćma bukszpanowa – opryski to nie wszystko. Profilaktyka a gąsienice
    4.1 Dbanie o agrotechnikę
    4.2 Pułapki feromonowe
    4.3 Naturalni wrogowie

    Jednym z istotnych przeciwników w ogrodzie jest ćma bukszpanowa. Opryski w jej przypadku zazwyczaj są skuteczne, ale o wiele lepiej jest zapobiegać jej pojawianiu się. Do tego trzeba mieć jednak wiedzę o zwyczajach ćmy. Dowiedz się, jak wygląda zwalczanie tego owada w ogrodzie, w którym rosną bukszpany.

    Ćma bukszpanowa – charakterystyka

    Zanim zastosujesz na ćmę bukszpanową opryski, musisz poznać ją lepiej. Ten nocny motyl jest gatunkiem inwazyjnym nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Pierwsze okazy przybyły na ten kontynent mniej więcej w połowie XX wieku, ale to w ostatnich latach, zwłaszcza w Polsce, zauważono nasiloną inwazję. Gąsienice ćmy bukszpanowej, jak sama nazwa sugeruje, żerują głównie na bukszpanach, jednak nie tylko. Ich ofiarami padają również inne zimozielone krzewy, na których liściach motyle ćmy bukszpanowej składają jaja.

    Dorosłe osobniki w ogrodzie zazwyczaj oznaczają, że rośliny ozdobne są narażone na inwazję larw. Samice ćmy składają jaja w grupach; jedna jest w stanie wytworzyć ich nawet 30. Następne do 90 dni rozwijają się larwy, w tym gąsienice, a potem poczwarki. W warunkach polskich wytwarzają się zwykle trzy takie pokolenia, ale owady zimują również na drzewach.

    Zobacz też:
    Oprysk na bukszpan i ćmę bukszpanową

    Gąsienice w okresie wzrostu żerują na młodych liściach i pędach. Mogą zjadać je całkowicie albo jedynie nadgryzać delikatniejsze części. Tak czy inaczej, sprawia to, że bukszpan zwyczajnie marnieje i może całkowicie uschnąć. Szkoda są dobrze widoczne, bo żarłoczne gąsienice powodują duże uszkodzenia. Co więcej, Cydalima perspectalis jest widoczna również w okresie zimowania, kiedy przędzą zabezpiecza kokon.

    Ćma bukszpanowa – opryski jako rozwiązanie

    W przypadku ćmy bukszpanowej opryski są jednym z podstawowych rozwiązań. Działają wszechstronnie, bo nie tylko zwalczają gąsienice, ale również mogą krążyć w sokach rośliny na tyle długo, aby oddziaływać na kolejne stadia larwalne. Gąsienice przestają żerować na krzewie, jednak nie sprawia to, że dorosłe formy nadal nie odwiedzają twojego ogrodu. Z tego powodu ważne jest, aby nie tylko przeciwdziałać występowaniu larw ćmy, ale i usuwać z otoczenia dorosłe motyle.

    Oprysk na ćmę na bukszpanie – rodzaje

    Jeśli chodzi o ćmę bukszpanową, opryski można podzielić na naturalne oraz chemiczne. Stosuje się też mechaniczne metody opryskowe. Sprawdź, które z nich są najlepsze w konkretnych przypadkach.

    Ćma bukszpanowa – opryski chemiczne

    Acetamipryd jest podstawowym preparatem stosowanym w walce z ćmą bukszpanową. Opryski z tej substancji działają systemicznie. Oznacza to, że substancja aktywna wnika w masę zieloną, a następnie przenika do obiegu całej rośliny. W efekcie gąsienice, które żerują wewnątrz krzewu, są również zwalczane. Efektem jest wysoka skuteczność działania. Preparat ten działa na wiele gatunków owadów.

    Ćma bukszpanowa – opryski bakteryjne

    Bogate w bakterie Bacillus thuringiensis preparaty są ciekawą formą walki z ćmą bukszpanową. Opryski z tego rodzaju biologicznym czynnikiem działają w okresie ok. 72 godzin na larwy ćmy bukszpanowej. Wtedy można znaleźć martwe szkodniki roślin. Jednak już wcześniej żerujące na roślinie larwy przestają być aktywne. Preparat ma działanie żołądkowe i ogólnoukładowe. Jednocześnie jest to przydatne rozwiązanie, bo nie wpływa na organizmy innych pożytecznych owadów. Tego rodzaju preparaty mają działanie selektywne.

    Zobacz też:
    Domowy oprysk na mszyce – jak pozbyć się szkodników z roślin naturalnymi sposobami?

    Ćma bukszpanowa – opryski kontaktowe

    Choć oczywiście możliwe jest zwalczanie gąsienic motyli substancjami czynnymi nieselektywnymi, mającymi za zadanie ochronę roślin przed insektami, to nie poleca się tej metody. Przede wszystkim takie substancje działają powierzchniowo i kontaktowo. Tymczasem gąsienice często żyją wewnątrz krzewów. W związku z tym insektycydy stosowane w uprawie do zwalczania ćmy bukszpanowej w rzeczywistości niszczą również pozostałe gatunki owadów.

    Ćma bukszpanowa – opryski i zwalczanie alternatywne

    Jeśli zauważysz żerowanie gąsienic na brzegach liści, możesz poradzić sobie inaczej. Choć zwalczanie ćmy bukszpanowej opryskami jest najpopularniejsze i najskuteczniejsze, nie zawsze musisz od razu sięgać po sposoby chemiczne.

    Otrząsanie i opryskiwanie bukszpanów

    Metody mechaniczne są jednym ze sposobów zwalczania ćmy bukszpanowej. Opryski można wykonywać po prostu silnym strumieniem wody. W ten sposób możesz zmywać gąsienice, nawet te mające 4 cm długości. Możesz też wykonać zawiesinę wodną z adiuwantem, na przykład szarym mydłem. Pod krzakiem ułóż folię w czarnym kolorze, na której ubarwienie gąsienic będzie dobrze widoczne. Po oprysku potrząśnij mocno krzakiem, aby larwy zwyczajnie z niego wypadły. Potem musisz je zniszczyć, by nie rozniosły się po ogrodzie.

    Ręczne zbieranie

    Jeśli widzisz, że liście bukszpanu zaczynają brązowieć lub mają nieregularne obramowanie, może to być znak, że zagościł w nich niebezpieczny szkodnik. W takiej sytuacji możesz zbierać go ręcznie, choć z uwagi na kolor jest to trudne. Przy niewielkiej liczbie osobników jest to jednak metoda najbardziej ekologiczna.

    Ćma bukszpanowa – opryski to nie wszystko. Profilaktyka a gąsienice

    Jeśli w ogrodzie pojawiła się ćma bukszpanowa, opryski są często jedynym rozwiązaniem. Obecności tych motyli możesz jednak zapobiegać. Sprawdź, jak tego dokonać.

    Dbanie o agrotechnikę

    Bardzo ważne jest to, aby w walce z ćmą bukszpanowa opryski nie były jedyną metodą. Poczwarki ćmy bukszpanowej mogą być przeoczone na przykład w momencie, gdy formujesz krzewy. Jeśli nie zadbasz o ich usunięcie, te formy ćmy przeżyją i będą się dalej rozmnażać. Z tego powodu poleca się, aby resztki bukszpanu utylizować. Dotyczy to również innych gatunków z tej rodziny. W ten sposób zapobiegasz rozmnożeniu ćmy i jej tranzycji na inne rośliny.

    Zobacz też:
    Opryski drzew owocowych miedzianem – kiedy należy je wykonywać? Poznaj właściwości miedzianu

    Pamiętaj, żeby regularnie sprawdzać stan roślin. Ćmy składają jasnożółte jaja, które dość łatwo zauważyć, przynajmniej w porównaniu z poczwarkami i gąsienicami. Taka inspekcja może zaoszczędzić ci sporo pracy.

    Pułapki feromonowe

    Choć pułapki nie działają bezpośrednio na gąsienice, pozwalają odławiać ze środowiska dorosłe motyle. To sprawia, że nie są one w stanie się rozmnażać. Dodatkowo jest to dla ciebie informacja o tym, że szkodniki pojawiły się w okolicy. W efekcie możesz zdecydować się na działania profilaktyczne. Tego rodzaju pułapka zwabia i odławia dorosłe motyle dzięki specjalnej mieszance feromonów. Warto stosować ją przy różnych gatunkach bukszpanów w ogrodzie, zarówno profilaktycznie, jak i interwencyjnie.

    Naturalni wrogowie

    Istnieje jeszcze jeden powód, dla którego zwalczanie ćmy bukszpanowej opryskami chemicznymi przy niewielkiej inwazji nie jest polecane. Choć przez dłuższy czas szkodnik ten nie miał większych wrogów, obecnie uważa się, że część gatunków ptaków chętnie się nim interesuje. Mowa m.in. o wróblach i sikorach. Warto więc przygotować ogród tak, aby gatunki te mogły się w nim osiedlić. Co więcej, wśród wrogów ćmy należy wymieniać również kury, które zjadają opadłe larwy i dorosłe formy motyli. Na ćmę polują również osy.

    Ćma bukszpanowa może atakować nie tylko same bukszpany, ale również np. japońskie trzmieliny. Z tego powodu warto stosować rozległą profilaktykę, jak pułapki, które wabią i odławiają owady. Przydają się też metody agrotechniki, m.in. inspekcja krzewów, zachowanie higieny po ich cięciu oraz regularne sprawdzanie stanu ogrodu. Jeśli to wszystko nie pomoże i na roślinach pojawi się ćma bukszpanowa, opryski mogą okazać się niezbędne. Warto jednak korzystać z metod ekologicznych przed wyborem środków ochrony roślin.

    Powiązane artykuły:

    • Oprysk na bukszpan i ćmę bukszpanową
    • Jak zwalczać bielinki kapustniki – szkodniki upraw kapustnych?
    • Pędraki – co to takiego? Jak z nimi walczyć? Czy są groźne dla człowieka?
    • Oprysk na drutowce — czym są szkodniki?
    • Opryski z sody oczyszczonej – przepisy, zastosowanie
    Zobacz też:
    Opryski ziemniaków – jakie środki warto stosować? Czy opryski są bezpieczne?

    Karol Jankowski
    Karol Jankowski

      Rolnictwem zajmuje się od najmłodszych lat. Razem z ojcem prowadzi duże gospodarstwo w okolicach Poznania. Miłośnik nowinek technologicznych, jako pierwszy w gminie zakładał ekologiczne uprawy. W wolnych chwilach lubi dzielić się z czytelnikami swoją wiedzą i doświadczeniem.

      Zobacz także

      Oprysk z pokrzywy na pomidory — zastosowanie i wady

      Jesienne opryski drzew owocowych — jak wyglądają?

      Oprysk na miotłę zbożową — czym jest choroba?

      Oprysk na grzyba w pszenicy ozimej t1 — jak i kiedy wykonać?

      Opryski na zboża ozime jesienią — zalety

      Oprysk na truskawki — na jakie choroby?

      Oprysk na drutowce — czym są szkodniki?

      Jaki oprysk na koper — wskazówki i porady

      Terminy oprysków pszenicy ozimej — kiedy najlepiej je wykonać?

      Skomentuj artykuł Cancel Reply

      Kontakt

      Redakcja

      Regulamin

      Polityka prywatności

      Wpisz powyżej i naciśnij Enter aby wyszukać. Naciśnij Esc, aby anulować.