Close Menu
    AgropediaAgropedia
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Aktualności
    • Porady
    AgropediaAgropedia
    Choroby roślin

    Choroby jeżyn bezkolcowych – uprawa, przycinanie i zwalczanie chorób, w tym rdzy jeżyny, która atakuje krzewy

    Karol JankowskiBy Karol Jankowski6 czerwca, 2022Brak komentarzy4 Mins Read
    choroby jeżyn bezkolcowych

    Choroby jeżyn bezkolcowych obniżają plony. Z tego powodu, należy podejmować działania, które pozwolą ich uniknąć. Dobra znajomość patogenów, pozwoli ci uchronić swoje owoce od zarazy. Dowiedz się więcej o najczęściej występujących schorzeniach.

    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Zamieranie pędów – choroby jeżyn bezkolcowych
    2 Zapobieganie zamieraniu pędów
    3 Szara pleśń jeżyn
    4 Zapobieganie szarej pleśni
    5 Antraknoza malin, która atakuje jeżyny
    6 Zapobieganie i zwalczanie antraknozy
    7 Rdza jeżyny

    Choroby jeżyn bezkolcowych są bardzo uciążliwe. Sprawiają problem zarówno rolnikom, jak i hobbistom, którzy z chęcią uprawiają tę roślinę w przydomowych ogródkach. Jeżyna jest spokrewniona z maliną. W związku z tym przypadłości, które dotykają te dwie rośliny, są podobne. Jest to o tyle istotne, że wiedza, którą zdobędziesz, może być przydatna również w uprawie innych gatunków. Z poniższego artykułu, poznasz podstawowe przypadłości jeżyn.

    Zamieranie pędów – choroby jeżyn bezkolcowych

    Choroby jeżyn bezkolcowych mogą zaatakować z różnych powodów. Najczęściej wywoływane są przez różne mikroskopijne organizmy. W tym wypadku zamieranie pędów powoduje grzyb. Jest to choroba, która atakuje również maliny. Objawy, które możesz zaobserwować to podłużne, brązowe plamy na dolnych fragmentach pędów. Bardzo często plamki mają specyficzny odcień wpadający w fiolet. W dalszym stadium rozwojowym choroby przebarwienia występują również na liściach. Następnym bardzo widocznym objawem jest łuszczenie się kory. Owoce, które w małej ilości się wykształciły, usychają i zamierają.

    Zapobieganie zamieraniu pędów

    Możesz spróbować uniknąć zagrożenia, które stwarzają patogeny. Zminimalizujesz zagrożenie ich wystąpienia przez zapewnienie odpowiednich warunków roślinom. Choroby jeżyn bezkolcowych atakują przede wszystkim osłabione egzemplarze. Silne i zdrowe rośliny wykazują się znacznie większą odpornością na działanie grzybów. Ważne jest również regularne przycinanie i usuwanie starszych pędów. Pozwoli ci to uniknąć zbyt dużego zagęszczenia, które sprzyjałoby rozwojowi patogenów. Warto również regularnie usuwać chwasty. Po rozpoznaniu infekcji musisz sięgnąć po środki grzybobójcze.

    Zobacz też:
    Choroby wierzby płaczącej - zagrożenia i sposoby leczenia

    Szara pleśń jeżyn

    Choroby jeżyn bezkolcowych, takie jak szara pleśń, mają bardzo charakterystyczne objawy. Na roślinie pojawia się spora ilość szarego lub białego nalotu. Jest on bardzo puszysty. Zdecydowanie najłatwiej będzie ci go zaobserwować na owocach. Atakuje jednak praktycznie wszystkie nadziemne elementy rośliny. Miejsca, które pokrywają się pleśnią, zaczynają gnić, co prowadzi do ich zamierania. Szara pleśń jest widoczna przede wszystkim w okresie kształtowania się pąków kwiatowych. Choroba w warunkach niekontrolowanych rozprzestrzeni się po całej roślinie i przeniesie się na sąsiadujące egzemplarze.

    Zapobieganie szarej pleśni

    Szara pleśń najlepiej rozwija się w miejscach wilgotnych. Takie warunki może tworzyć gęste skupisko roślin. Musisz więc pamiętać o przycinaniu jeżyn. Większe przestrzenie pomiędzy roślinami sprawiają, że znacznie lepiej krąży powietrze. Jeżeli choroba już wystąpi, to być może konieczne będzie zastosowanie środków chemicznych. Opryski przeważnie stosowane są trzykrotnie. Odstęp pomiędzy poszczególnymi działaniami wynosi zazwyczaj 10 dni. Musisz jednak pamiętać, że przede wszystkim powinieneś się kierować zaleceniami producenta środku. Bądź czujny szczególnie po intensywnych deszczach.

    Antraknoza malin, która atakuje jeżyny

    Antraknoza malin atakuje jeżyny z powodu ich bliskiego pokrewieństwa. Objawia się w postaci ciemnych i okrągłych plam w kolorze brunatnopurpurowym. Przebarwienia pojawiają się przede wszystkim na młodych pędach. Podobnie jak w przypadku zamierania pędów, kora może zacząć pękać. Zaczną one się deformować, a następnie zamierać. Najbardziej charakterystycznym znakiem antraknozy jest deformacja owoców, które zostaną zainfekowane. Nie rozwijają się one prawidłowo, dzięki czemu łatwo możesz zaobserwować, czy twoja uprawa jest zarażona.

    Zapobieganie i zwalczanie antraknozy

    Choroby jeżyn bezkolcowych mają tendencje do rozprzestrzeniania się. W związku z tym, po rozpoznaniu objawów musisz działać szybko. W większości przypadków zaleca się usunięcie zainfekowanych części i spalenie ich. W ten sposób uchronisz uprawy przed dalszym rozprzestrzenianiem się patogenu. Następnie wykonaj opryski w celu dobicia pozostałych grzybów lub bakterii. W ofercie sklepów ogrodniczych znajdują się różne środki, które możesz wykorzystać. Pamiętaj również o usunięciu liści, które opadają, ponieważ mogą one służyć do zimowania zarodników.

    Zobacz też:
    Choroby buraków ćwikłowych – jak zwalczać chwościk buraka, brunatną plamistość liści i inne choroby i szkodniki zagrażające uprawom?

    Rdza jeżyny

    Rdza jeżyny jest mocno destrukcyjną chorobą, która niestety potrafi skutecznie zniszczyć sporą część upraw. Z łatwością roznosi się pomiędzy krzewami i daje trudne do rozpoznania objawy, które utrudniają podjęcie właściwych działań. Atakuje ona jeżyny bezkolcowe i maliny. Krzewy zaatakowane przez tę infekcję obsypują się niewielkimi, żółtymi plamkami. To nic innego jak zarodniki rdzawnikowe. Chorobę powoduje grzyb, który za pomocą owych zarodników rozprzestrzenia się po całej uprawie. Wspomniane plamki występują na spodniej stronie liści i na pędach.

    Jeżyna bezkolcowa to roślina, której owoce są bardzo cenione przez swoje właściwości prozdrowotne. Coraz częściej można spotkać ją nie tylko na profesjonalnych uprawach, ale również w przydomowych ogrodach. Niestety, jak każda inna roślina, jeżyna jest narażona na działanie patogenów. Wywołują one choroby, które przekładają się na obniżenie plonów. Często prowadzą również do trwałego uszkodzenia rośliny, przez co nie rozwija się prawidłowo. Wiesz już, jakie są choroby jeżyn bezkolcowych. Dzięki ich znajomości możesz im zapobiegać.

    Archiwum: czerwiec 2022
    Karol Jankowski
    Karol Jankowski

    Rolnictwem zajmuje się od najmłodszych lat. Razem z ojcem prowadzi duże gospodarstwo w okolicach Poznania. Miłośnik nowinek technologicznych, jako pierwszy w gminie zakładał ekologiczne uprawy. W wolnych chwilach lubi dzielić się z czytelnikami swoją wiedzą i doświadczeniem.

    Zobacz także

    Wykaz chorób zawodowych rolników – jak je rozpoznać i zapobiegać?

    Wiąz camperdownii – rozpoznanie chorób i szkodników

    Żółknięcie liści rododendronów – objawy, przyczyny, leczenie

    Choroby grzybowe ziemniaka – objawy, zwalczanie, profilaktyka

    Choroby pomidorów: przyczyny zwijania się liści

    Choroby grzybowe roślin doniczkowych – objawy, leczenie i profilaktyka

    Jak skutecznie chronić ogórki gruntowe przed chorobami i szkodnikami

    Choroby perliczek – objawy, leczenie, profilaktyka

    Objawy chorób lilaków – jak rozpoznać i skutecznie leczyć?

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.