Choroby jeżyn często atakują pojedyncze rośliny, aby z czasem zająć całe uprawy. Dla osób zajmujących się kultywacją tych roślin powinno być istotne zapoznanie z objawami poszczególnych chorób.
Za choroby jeżyn najczęściej odpowiadają grzyby. Poniżej znajdziesz zestawienie kilku najczęściej spotykanych grzybowych chorób malin i jeżyn, które są spotykane w Polsce. Dowiesz się też jak je zwalczać!
Najczęściej spotykane choroby jeżyn bezkolcowych
Jeżyna to owoc ceniony ze względu na jego wartości smakowe i ilość zawartych cennych minerałów i witamin. Niestety łatwo może dojść do porażenia i zamierania pędów. Niekiedy dochodzi do tego jeszcze przed dojrzewaniem owoców jeżyny. Do najbardziej niebezpiecznych chorób, które mogą atakować omawiany gatunek, zaliczyć można:
- antraknozę;
- szarą pleśń;
- rdzę;
- zamieranie pędów.
Choroby grzybowe malin i jeżyn – antraknoza
Za rozwój tej choroby odpowiada grzyb z rodziny Ascomycota. Najczęściej uaktywnia się on głównie w czasie chłodnego i jednocześnie wilgotnego lata. W naszym kraju największą ilość przypadków zachorowań zaobserwowano na zachodnich regionach. Problematyczne jest to, że zarodnik przetrwalnikowy jest w stanie zimować w glebie. Wykorzystuje do tego części roślin pozostawionych na polu.
Główne objawy choroby
Pierwszymi oznakami mówiącymi o zaatakowaniu jeżyn antraknozą są purpurowe plamy na pędach. Z biegiem czasu zaczynają się one powiększać i doprowadzają do pękania kory. Po jakimś czasie również pąki i liście zamierają. Gdy do zainfekowania dojdzie na wczesnym etapie wegetacji, to może nie dochodzić do zawiązywania pierwszych pąków.
Walka z infekcją
- przy antraknozie problemem jest to, że nie ma odpornych odmian jeżyn i choroba dotyka przy tym również maliny;
- jedynym sposobem na pokonywanie choroby jest oprysk;
- warto też szybko usuwać opadające liście, kwiaty i owoce.
Szara pleśń niszcząca plony
To przypadłość, która nie atakuje jedynie krzewów jeżyn. Pojawia się ona także na malinach, innych krzewach i drzewach owocowych, warzywach i przydomowych kwiatach. Za powstawanie choroby odpowiada grzyb Botrytis cinerea, który zaliczany jest do polifagów. Oznacza to, że szkodzi nie tylko uprawie jeżyny.
Pierwsze objawy
Na powierzchni liści i owoców pojawi się charakterystyczny, szary nalot. Z czasem jego obecność doprowadzi do całkowitego gnicia zainfekowanych powierzchni. Do zainfekowania roślin dochodzi najczęściej już na wczesnym etapie wegetacji. Na początku infekcja przebiega jednak bezobjawowo.
Walka z infekcją
Na początku można zastosować rozwiązania niechemiczne. Przede wszystkim trzeba usuwać porażone fragmenty roślin. Dobrą porą na taki zabieg jest wczesna wiosna. Jeśli w tym czasie usuniesz porażone fragmenty liści, kwiatów czy owoców to grzyb nie będzie miał się na czym rozwijać. Jeśli nie przyniesie to efektów, należy zastosować jeden z wielu mikrobiologicznych środków ochrony roślin. Warto pomyśleć o rozsadzaniu poszczególnych roślin, co wpłynie na zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się choroby.
Inne choroby i szkodniki atakujące sadzonki
Oprócz dwóch powyżej wymienionych infekcji często w Polsce dostrzega się rdzę i zamieranie pędów jeżyn. Szczególnie szara pleśń bywa poważnym zagrożeniem zarówno dla kultywacji na dużą skalę, jak i dla przydomowych hodowli. Poniżej znajdziesz omówienie obu przypadłości.
Rdza – objawy
Ta dolegliwość może zniszczyć nawet 50 procent całej plantacji. Pierwszymi oznakami są tutaj żółte lub też żółto-pomarańczowe plamy, które znajdują się po wewnętrznej stronie liści. Mają one poduszeczkowaty kształt i są lekko wypukłe. Wewnątrz nich znajdują się zarodniki. Plamki pojawiają się głównie na młodych pędach i liściach. Po jakimś czasie na górnej części liści pojawiać się będą brązowe przebarwienia. Jesienią na liściach powstaną czarne kropki, które zawierają przetrwalniki. To właśnie od nich nazwę wzięła omawiana przypadłość.
Walka z rdzą
Obecnie nie ma sprawdzonych środków chemicznych do walki z tą chorobą jeżyn. Należy stosować naturalne rozwiązania i sadzić odmiany odporne na tę przypadłość. Unikaj też nadmiernego nawożenia azotem.
Zamieranie pędów – objawy
Objawy tej choroby jeżyn są podobne do antraknozy. Tutaj za infekcję mogą odpowiadać różne rodzaje patogenów. Na liściach pojawiają się brunatne plamy w jasnym i ciemnym odcieniu. Z czasem można dostrzegać, że plamy przybierają lekko fioletowy odcień. Jest to jednak zależne od gatunków patogenów, które zaatakowały pędy. Najczęściej już w maju dochodzi do zupełnego zamierania młodych pędów, brunatnienia i opadania liści oraz młodych, niewykształconych w pełni owoców.
Choroby jeżyn – podsumowanie
Wiesz już, jakie są najczęstsze choroby roślin. Warto stosować rozsadzanie roślin, systematyczne przycinanie, usuwanie chwastów i podpieranie pędów na drucianych przęsłach. Na omawiane przypadłości stosuje się też specjalne środki ochronne dedykowane jeżynom. Należy trzymać się zalecanych dawek opisanych przez producenta.
Powiązane artykuły:
- Choroby liści jabłoni – jak rozpoznać objawy i zwalczać parch jabłoni, plamistość liści, mączniaka i inne najczęstsze choroby jabłoni oraz szkodniki drzew owocowych
- Jak zwalczać choroby moreli i chronić uprawy drzew pestkowych przed szkodnikami? Rozpoznaj choroby i szkodniki i stosuj odpowiedni oprysk
- Choroby buraków ćwikłowych – jak zwalczać chwościk buraka, brunatną plamistość liści i inne choroby i szkodniki zagrażające uprawom?
- Fuzarioza kolb, plamistość liści kukurydzy, głownia – Choroby kukurydzy i ich zwalczanie! Poznaj najgroźniejsze szkodniki
- Choroby jęczmienia ozimego – plamistość siatkowa jęczmienia, pasiastość i inne choroby grzybowe. Dowiedz się, jak je zwalczać i chronić zboże