Bazylia jest ziołem, które ma bardzo dużo zastosowań. Uprawa tej rośliny nie jest najłatwiejsza i wymaga sporego zaangażowania ze strony ogrodnika. Sprawdź, jakie są choroby bazylii i w jaki sposób poprawnie uprawiać to ziele.
Pomoc w problemach trawiennych i dobroczynne działanie na rzecz układu nerwowego to nie wszystko, co oferuje bazylia. Wiele osób twierdzi, iż jest to prawdziwa królowa wśród aromatycznych ziół. Włosi bardzo często wykorzystują bazylię jako dodatek do swoich dań. W Polsce również to znane ziele spotykane w domach i restauracjach. Dowiedz się, jak leczyć choroby bazylii i jak wiele zastosowań ma ta roślina w praktyce.
Bazylia – co warto wiedzieć o tej roślinie?
Bazylia to zioło pochodzące prawdopodobnie z Afryki, które obecnie jest rozpowszechnione niemalże na całym świecie. Krzaki bazylii mają wiele odmian, a obecnie wykryto ich ponad 150. Pamiętaj, iż jest to roślina jednoroczna, która kwitnie tylko na przełomie lipca i sierpnia. Kiedy jednak zadbasz o odpowiedni poziom nasłonecznienia, będziesz w stanie uprawiać bazylię przez cały rok. Ta roślina popularna w kuchni włoskiej ma wiele właściwości, począwszy od leczniczych, a kończąc na odżywczych. Pędy bazylii pospolitej hodowanej w polskich domach są przede wszystkim zdrowe dla układu trawiennego człowieka. Oprócz tego, surowe liście bazylii świetnie działają na niestrawności pokarmowe ze względu na właściwości rozkurczowe.
Choroby bazylii – jakie szkodniki mogą dotknąć uprawę bazylii w domu?
Mimo to, że bazylia sama w sobie ma liczne właściwości zdrowotne i właściwości lecznicze to jednak jest mocno narażona na działanie szkodników. Chcesz dowiedzieć się, jakie choroby, szkodniki i inne problemy mogą atakować uprawę tej przyprawy? Oto kilka popularnych szkodników, które przy braku reakcji całkowicie zniszczą twoje zioła.
Mszyce
To popularny szkodnik, który atakuje wiele roślin doniczkowych i nie tylko. Są to małe owady w kolorze zielonym lub czarnym przenoszące się z sąsiadujących ze sobą roślin. Kiedy te przedostaną się na powierzchnię rośliny, rozpoczynają wydzielanie kleistej substancji. Następstwem takiego działania jest rozwój infekcji grzybiczych i pleśni. Choroby bazylii związane z mszycami są łatwe do neutralizacji. Wystarczy, że w pobliżu posadzisz krzaki mięty, które skutecznie je eliminują. Kiedy posadzenie mięty nie działa, jedynym skutecznym wyjściem będą chemiczne opryski.
Mączliki
Pluskwiaki o białej barwie, czyli mączliki wyglądają niczym małe muszki. Kiedy zauważysz je na krzakach bazylii, koniecznie sięgnij od razu po środki owadobójcze. Wybieraj tylko takie, które są bezpieczne dla roślin! Pomocne są też preparaty na mszyce. Dzięki temu szybko pozbędziesz się problemu mączlików.
Przędziorek
Przędziorek to nieco inny problem. Te czerwonawe pajączki są rozmiarów mniejszych niż pół milimetra. Często atakują roślinę, gdy jej otoczenie jest zbyt suche. Żerują bezpośrednio na spodniej części liści i powodują ich liczne deformacje i obumieranie. Pozbędziesz się ich wilgotną ściereczką nasączoną potasowym mydłem lub płynem do mycia naczyń. Pomocne jest też opłukanie rośliny pod prysznicem. Uważaj jednak, aby nie uszkodzić zioła podczas wykonywania takich czynności.
Ślimaki
Mączlik to nie jedyny szkodnik, jaki może powodować obumieranie bazylii. Ślimaki są równie groźne. Te pożerają w całości rośliny. Środki ochrony roślin i bazylii w tym przypadku to głównie owinięcie blachą doniczek i pozostawienie pokruszonych skorupek jajek.
Choroby bazylii – jak im zapobiegać? Jakie środki kupić w sklepie ogrodniczym?
Chcesz wiedzieć, w jaki sposób zneutralizować choroby bazylii i pozbyć się szkodników, które jej zagrażają? Środki przeciw chorobom i szkodnikom kupisz w sklepach ogrodniczych. Poproś o pomoc doradcę, jeśli nie masz wiedzy na temat choroby bazylii. Nawet jeśli sadzonki są całkowicie osłonięte od wiatru, wciąż będą narażone na choroby grzybowe. Stosuj sprawdzone nawozy w formie granulatu, a także opryski w aerozolu. Wybieraj tylko takie, które są możliwie jak najbardziej ekologiczne.
Zauważyłeś, że listek jest lekko żółty lub zalega na nim biały osad? Być może to pierwsza oznaka występowania szkodników lub choroby bazylii. Podlewaj roślinę nawozami rozcieńczonymi z wodą w odpowiednich ilościach i sprawdzaj, czy łodyga bazylii jest sztywna. Wszelkie zanieczyszczenia i widoczne szkodniki natychmiast usuwaj z powierzchni liści. Takie profilaktyczne działania uchronią twoje zioła doniczkowe przed zniszczeniem przez choroby i niewielkie żyjątka żywiące się roślinnością zieloną. Zadbaj o swoją uprawę bazylii, gdyż ta ma liczne właściwości lecznicze odżywcze, a także przydaje się podczas gotowania. Choroby bazylii skutecznie zlikwidujesz tylko poprzez odpowiednie nawożenie i doglądanie sadzonek.
Powiązane artykuły:
- Bazylia i jej uprawa w gruncie i doniczce – najlepsze podpowiedzi na uprawę bazylii
- Jak często podlewać bazylię by rosła bujnie i zdrowo
- Choroby mięty – czy zioła chorują? Jak pozbyć się szkodników z rośliny? Czy nawożenie mięty jest konieczne?
- Choroby owsa – jakie są najpopularniejsze choroby tej rośliny uprawnej? Jak zapobiegać chorobom zbóż? Co warto stosować?
- Choroby fasoli szparagowej. Szkodniki fasoli i choroby, czyli bakterioza obwódkowa i nie tylko