Choroby fasoli przeważnie są wynikiem funkcjonowania szkodliwego patogenu. Poraża on roślinę i prowadzi do uszkodzenia ważnych tkanek. Fasolę najczęściej atakują patogeny grzybowe. Dowiedz się o nich więcej.
Choroby fasoli mogą być spowodowane przez wiele czynników. Często obserwowane są schorzenia, które wynikają ze stresu termicznego. Roślina wykazuje dużą wrażliwość na niskie temperatury, a infekcje prowadzą do zaburzeń rozwoju. Taka fasola bardzo często ma ograniczony wzrost, pojawiają się przebarwienia, a grozi jej również całkowite obumarcie. W konsekwencji znacznie ograniczają się plony. Aby przeciwdziałać schorzeniom, trzeba je odpowiednio rozpoznawać. Poznaj podstawowe choroby fasoli.
Choroby fasoli – jak im przeciwdziałać?
Gdy już się pojawią, choroby fasoli mogą zrujnować uprawę. Usunięcie problematycznych patogenów, nie należy do prostych czynności. W związku z tym znacznie łatwiej jest prowadzić działania prewencyjne. Mają one na celu zapobieganie chorobom i szkodnikom fasoli. W jaki sposób możesz się przed nimi bronić? Oto kilka sposobów:
- Jeżeli na danym stanowisku, w przeszłości występowały choroby fasoli, to nie sadź tam przez 3-4 lata nowych upraw.
- Nie sadź roślin zbyt blisko siebie. Zmniejszy to tempo rozpowszechniania się zarazy.
- Wybieraj odmiany o dużej odporności na choroby.
Profilaktyka chorób fasoli
Sposobów na dbanie o swoje uprawy jest znacznie więcej. Możesz stosować profilaktyczne opryskiwanie. Około 3 razy w ciągu okresu wegetacyjnego rozprowadź środki do ochrony roślin. Jeżeli masz problem z konkretnymi patogenami, zdecyduj się na preparaty, które pomogą ci je zwalczyć. Dodatkowo wybieraj zaprawione nasiona, pozwoli to zmniejszyć szansę na wystąpienie zgorzeli siewek. Regularnie zmieniaj stanowisko, w którym sadzisz fasolę. Dotyczy to prawie wszystkich roślin. Warto również usuwać chwasty. Pozwala to zmniejszyć ilość potencjalnie szkodliwych szkodników oraz chorób fasoli.
Choroby fasoli – bakterioza obwódkowa fasoli
Chorobę możesz zaobserwować na nadziemnych częściach rośliny.
- Atakowane są wszystkie zielone części fasoli.
- Na liściach powstają owalne oraz jasnobrunatne plamy.
- Przebarwienie ma brunatną obwódkę.
- Wraz z rozwojem choroby plamy się stopniowo powiększają. Potrafią całkowicie zdominować powierzchnię liścia.
- Na strąkach również możesz zobaczyć objawy. Widoczne będą przebarwienia, które otacza wodnista obwódka.
- Porażone strąki fasoli pozostają zielone oraz nie rozwijają się prawidłowo.
W walce z bakteriozą stosuje się opryski roślin właściwymi środkami chemicznymi.
Fuzaryjne więdnięcie fasoli
Jest to schorzenie, które pojawia się najczęściej w okresie wschodzenia kiełków. Choroby fasoli tego typu atakują w różnych okresach. Niektóre pojawiają się na wczesnym etapie rozwoju rośliny, a inne dopiero w późniejszym czasie. Fuzaryjne więdniecie fasoli we wczesnej fazie, powoduje zgorzel siewek. Stanowi również zagrożenie dla starszych roślin, ponieważ poraża system korzeniowy. Sprawia to, że fasola rośnie słabsza oraz mniejsza. Uszkodzenie systemu korzeniowego prowadzi do stopniowego i powolnego zamierania rośliny. Uszkodzone zostają również liście. Stają się one żółte, a później obumierają.
Szara pleśń
Szara pleśń ma bardzo charakterystyczne objawy. Często choroby fasoli dają bardzo podobne symptomy, czyli przebarwienia oraz plamy na liściach.
- W przypadku szarej pleśni będziesz miał do czynienia z szarym nalotem, który jest po prostu grzybnią. Pojawia się on na wszystkich nadziemnych częściach rośliny.
- Bardzo często występuje na strąkach.
- Infekcja najczęściej spowodowana jest nadmierną wilgotnością.
- Szary nalot występuje razem z wodnistymi plamami, które z czasem zasychają.
Szara pleśń atakuje wiele rodzajów roślin. Unikaj więc sadzenia innych gatunków na tym samym siedlisku.
Zgnilizna twardzikowa
Zgnilizna bardzo często towarzyszy uprawianiu warzyw. Jest ona negatywnym zjawiskiem, którego każdy rolnik chce uniknąć. Ten rodzaj zgnilizny objawia się poprzez mokre plamy. Obejmuje ona łodygi oraz strąki. Zgnilizna pokrywa się białą oraz puszystą grzybnią, która wraz z rozwojem czernieje. Tworzy się czarne, twarde zgrubienie. Następnie cała roślina obumiera. Porażenie zgnilizną twardzikową jest dla rośliny śmiertelnie niebezpieczne. Jeżeli zaobserwujesz objawy w swoim ogrodzie, powinieneś podjąć szybkie działania. W walce z tym rodzajem zgnilizny stosuje się różne opryski do roślin.
Szkodniki fasoli szparagowej – przędziorek chmielowiec
Jest to bardzo powszechnie występujący szkodnik fasoli szparagowej. Przędziorek chmielowiec jest dość mocno zależny od pogody. Najwięcej osobników możesz zaobserwować w ciepłe oraz suche dni. Im większa ilość opadów, tym mniej osobników. Są to szkodniki, które żerują na fasoli. Pozostawiają po sobie jasne punkty na liściach. Stopniowo powiększają się one, zdobywając coraz większą powierzchnię. Przędziorek atakuje również kwiaty, które w konsekwencji jego żerowania zostają trwale uszkodzone. Jego żerowanie prowadzi do zniszczenia części organów rośliny, co może uniemożliwić jej dalszy rozwój.
Choroby i szkodniki fasoli – zmienik lucernowiec
Zarówno dorosłe owady, jak i larwy niszczą rośliny poprzez wysysanie z nich soków. Nakłuwają one powierzchnię rośliny i wysysają cenne soki, które zawierają składniki odżywcze. W ten sposób mogą żerować na:
- liściach;
- pąkach;
- łodygach;
- kwiatach.
Miejsca, które zostały nakłute, następnie brunatnieją. Często później całkowicie zasychają. Ze względu na uszkodzenia w strukturze powodowane przez tego szkodnika wzrasta ryzyko wystąpienia choroby grzybowej.
Jeżeli chcesz chronić swoją uprawę przed chorobami fasoli, musisz ją regularnie obserwować. Pomoże ci to szybko zaobserwować zmiany, które mogą wskazywać na obecność patogenów. Jeżeli będziesz w stanie określić, na jaką chorobę cierpi twoja uprawa, to będziesz wiedział, jakie kroki podjąć. Zazwyczaj procedura składa się z utylizacji zainfekowanych roślin, a następnie spryskaniu pozostałej części uprawy odpowiednim środkiem. Nie jest to jednak konieczne w przypadku szkodników. Wtedy często sam oprysk wystarczy.
Powiązane artykuły:
- Choroby fasoli szparagowej zagrażające uprawie – Poznaj antraknozę oraz inne choroby i szkodniki fasoli szparagowej. Naucz się je zwalczać
- Choroby bobu, które atakują uprawy – bób jest narażona na ataki chorób i szkodników. Sprawdź czyhające zagrożenia
- Choroby pora atakują uprawy – zwalczanie rdzy pora oraz innych chorób i szkodników. Uprawa i pielęgnacja pora
- Plamy na liściach pomidorów w szklarni – co oznaczają?
- Choroby głogu jednoszyjkowego i dwuszyjkowego