Choroby dyni występują niezwykle rzadko, ale stanowią niemały problem dla ogrodników. Dynie to wymagające warzywa, których choroby musisz zwalczać natychmiastowo. Sprawdź, jak to zrobić w zgodzie z naturą!
Jedną z najpopularniejszych chorób dyni jest mączniak prawdziwy, jednak występują też inne odmiany takie, jak np. mączniak rzekomy lub parch dyniowatych. Jeśli dowiesz się, jak odpowiednio ochronić dynię przed szkodnikami, twoje plony na pewno będą pokaźne. Im wcześniej wykryjesz występowanie choroby, tym skuteczniejsze będzie leczenie. Pamiętaj, że brak reakcji na szkodniki i choroby najczęściej skutkuje całkowitym obumarciem rośliny i plonów. Sadzisz nowe pędy dyni w świeżo przygotowanej glebie? Zadbaj o prawidłowe praktyki rolnicze i opryski dyni. Sprawisz dzięki temu, że plony będą naprawdę obfite.
Choroby dyni. Kiedy roślina jest najbardziej narażona na występowanie chorób?
Głównym powodem występowania chorób dyni są nieprawidłowe praktyki rolnicze. Chcesz wiedzieć, co to oznacza? Przede wszystkim zbyt częste nawożenie dyni lub sadzenie jej na podmokłych terenach. W skrajnych przypadkach rośliny zaczną nawet gnić. Aby tego uniknąć, stosuj się do ogólnych zaleceń związanych z uprawianiem dyni. Czynniki, które znacząco przyśpieszają rozwój chorób i bakterii, to:
- nadmierna wilgoć gleby;
- chłodne warunki atmosferyczne;
- zalegające chwasty pomiędzy sadzonkami dyni;
- nadmiar azotu w glebie;
- zbyt rzadkie podlewanie.
Choroby dyni najczęściej pojawiają się stopniowo i tylko w określonych warunkach. Chcesz uniknąć przykrych skutków występowania pierwszych objawów choroby? Zadbaj zatem o właściwą pielęgnację dyni. To klucz do zwalczania chorób tego typu warzyw z delikatnym miąższem.
Pierwsze objawy występowania choroby dyni – jak zauważyć problem z uprawą?
Kiedy uprawiasz warzywa dyniowate lub po prostu dynię zwyczajną, to pierwszym objawem wskazującym na występowanie choroby dyni będą białe plamki lub nieco większe żółte plamy na liściach. Im schorzenie bardziej postępuje, tym większe są białe plamy na liściach. Popularną widoczną oznaką choroby dyni jest też biały nalot na ogonkach i łodygach rośliny. Obszary krzaków dotknięte chorobą w jej późniejszych stadiach brązowieją, a następnie całkowicie wysychają.
Kiedy liście twojej uprawy dyni zaczynają żółknąć, koniecznie zacznij stosować kompleksowe środki ochrony roślin. Zaliczamy do nich:
- nawozy granulowane;
- opryski;
- nawozy płynne do podlewania.
Pamiętaj, że chora roślina ma zakłócony proces fotosyntezy, co uniemożliwia jej wzrost. W wyniku choroby dyni jajniki, czyli owoce nie są wytwarzane, a nawet jeśli to ich smak pozostawia wtedy wiele do życzenia.
Choroby dyni – jak z nimi skutecznie walczyć?
Jest wiele sposobów, które sprawią, że twoja dynia olbrzymia lub zwyczajna wyda zdrowe i smaczne plony. Środki do zwalczania np. mączniaka prawdziwego, jako choroby dyni, to:
- niszczenie obszarów roślin, które zostały dotknięte chorobą;
- opryski z roztworów siarki koloidalnej;
- opryski z fosforanu sodu.
To tylko najpopularniejsze metody, które pomogą ci ochronić owoce dyni przed obumarciem w wyniku choroby tej rośliny. Kiedy na powierzchni liści lub łodyg pojawia się grzyb, musisz je bezwzględnie usunąć. Zwalczanie chorób dyni powinno odbywać się już od zalążka. Kiedy zbyt późno wykryjesz pierwsze ogniska problemu, roślina będzie już nie do odratowania i nie wyda żadnych plonów.
Najpopularniejsze choroby dyni – jakie są najczęściej występujące schorzenia tego warzywa uprawnego?
Dowiedz się, jakie są najpopularniejsze choroby dyni, abyś mógł rozpoznać w samą porę ich objawy. Dzięki temu zawsze odpowiednio szybko zareagujesz, kiedy twoje plony zaatakują szkodniki, grzyb lub inne bakterie. Najpopularniejsze choroby dyni to:
- mączniak prawdziwy – objawia się poprzez białe plany o mączystej strukturze, a dodatkowo powoduje zamieranie całej rośliny już od zalążka.
- parch dyniowatych – ta choroba powoduje pojawianie się brunatnych plam na powierzchni liści, które tworzą liczne zagłębienia i wycieki z owoców.
- kanciasta bakteryjna plamistość liści – jest to schorzenie obawiające się jasnozielonymi plamami, które z czasem żółkną, by ostatecznie wytworzyć dziury w liściach.
Oczywiście to tylko trzy najpopularniejsze choroby dyniowatych, jakie występują w polskich ogrodach. Pleśń zalegająca w ziemi oraz inne choroby grzybowe mogą całkowicie zniszczyć twoją plantację. Pamiętaj o tym, kiedy planujesz uprawę dyni jeszcze przed Halloween.
Jakie szkodniki powodują choroby dyni? Podpowiadamy!
Obecnie choroby dyni to nie jedyne zagrożenie, z jakim musisz się zmierzyć jako rolnik. Mszyce oraz przędziorki to szkodniki, które bardzo często atakują dynie i powodują niszczenie blaszki liściowej. Mszyce to małe pluskwiaki, które wysysają sok z liści i pędów, a to powoduje ich skracanie. Jeśli nie zadziałasz odpowiednio wcześnie, miąższ dyni zostanie całkowicie zniszczony tak tamo, jak zawiązki owoców.
Przędziorki działają podobnie, z tym że żerują na spodniej części blaszki liści. Wysysając sok z roślin, powodują powstawanie żółtych plamek, które z czasem się łączą, a liść całkowicie wysycha. Wysoka wilgotność gleby oraz powietrza może powodować szybsze pojawianie się szkodników, jak i pleśni. Zadbaj w opryski bogate w niezbędne minerały i witaminy, a choroby dyni nie zniszczą twojej plantacji. Decyduj się raczej na ekologiczne formy nawożenia roślin uprawnych, jak np. gnojówka z pokrzywy. To popularna naturalna szczepionka, która skutecznie eliminuje choroby dyni. Stosuj ją jeszcze przed pojawieniem się ich pierwszych objawów na powierzchni łodyg i liści warzyw uprawnych w ogrodzie lub na polu.
Powiązane artykuły:
- Dynia – kiedy zbiór? Wszystko, co warto o niej wiedzieć
- Jak powinna wyglądać uprawa dyni w ogrodzie? Podajemy sprawdzone sposoby i porady
- Oprysk na ogórki – jak i przed czym należy chronić swoje uprawy?
- Patison – uprawa gatunków warzyw, które są odmianami botanicznymi dyni zwyczajnej Cucurbita pepo
- Dynia Hokkaido Uchiki Kuri – uprawa dyni, wymagania, pielęgnacja roślin z rodziny dyniowatych