Najpopularniejsze artykuły

    Czy warto kupować oryginalne części do Ursusa C-360?

    31 stycznia, 2023

    Najczęściej zadawane pytania o herbicydy totalne

    13 stycznia, 2023

    Cena pszenicy – 2023 rokiem rekordowych cen zbóż. Skąd wysoka cena skupu i jakie są prognozy na resztę roku?

    7 stycznia, 2023

    Części zamienne do maszyn ciągników rolniczych. Czym się różnią od oryginalnych?

    3 stycznia, 2023

    Fotowoltaika dla rolnika – jak szukać oszczędności w gospodarstwie rolnym?

    23 grudnia, 2022
    AgropediaAgropedia
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Porady
    AgropediaAgropedia
    Agropedia»Uprawa»Choroby roślin»Choroby cytrusów, które atakują uprawy cytryn w domu – uprawianie roślin cytrusowych oraz szkodniki atakujące rośliny
    Choroby roślin

    Choroby cytrusów, które atakują uprawy cytryn w domu – uprawianie roślin cytrusowych oraz szkodniki atakujące rośliny

    Karol JankowskiBy Karol Jankowski29 czerwca, 2022Brak komentarzy4 minut czytania
    choroby cytrusów

    Choroby cytrusów objawiają się często poprzez żółknięcie liści. W Polsce rośliny cytrusowe nie są zbyt popularne ze względu na to, że trudno zapewnić im właściwe warunki. Dowiedz się, jakie schorzenia atakują cytrusy.

    Filtracja oleju
    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Chloroza cytrusów – uprawa cytrusów w domu
    2 Fytoftoroza drzew cytrusowych
    3 Grzyb Phoma tracheiphila – mal secco
    4 Tristeza – choroba roślin cytrusowych
    5 Choroby cytrusów a obecność szkodników
    6 Mszyce – szkodniki, które przeszkadzają uprawiać cytryny w doniczkach
    7 Czerwce – atakują owoce cytrusowe oraz liście cytrusów

    Choroby cytrusów sprawiają, że rośliny nie rozwija się prawidłowo. Najczęściej prowadzą do utraty liści oraz upośledzenia owoców. Powodowane są przez patogeny. Musisz pamiętać o tym, że rośliny, które rosną w naszym klimacie, są narażone na inne czynniki, niż rośliny np. tropikalne. W związku z tym również choroby, które je atakują, mogą się różnić. Podobnie ma się sprawa ze szkodnikami, które często żerują na liściach. Poniższy artykuł przybliży ci temat chorób cytrusów.

    Chloroza cytrusów – uprawa cytrusów w domu

    Chloroza cytrusów to choroba, która bardzo często atakuje cytryny w naszym klimacie. Powodować ją może niedostatecznej ilości substancji odżywczych. Problemy mogą wynikać zarówno z ich niedoboru, jak i z niskiej lub zerowej przyswajalności. Innym powodem, który może spowodować powstanie chlorozy, są różnego rodzaju patogeny. Chloroza to choroba, która polega na stopniowym zanikaniu chlorofilu w komórkach rośliny. Żeby zapobiec chorobie, powinieneś dbać o odpowiednią ilość składników odżywczych. Cytrusy potrzebują naprawdę sporej ilości pierwiastków do prawidłowego rozwoju.

    Fytoftoroza drzew cytrusowych

    Fytoftoroza powodowana jest przez grzyb Phytophthora citrophthora. Choroba może zaatakować wszystkie cytrusy. Uderza ona w część pomiędzy łodygą a korzeniami. Pierwszym objawem, który możesz zauważyć, jest substancja o konsystencji gumy. Wypływa ona z zaatakowanych przez grzyb powierzchni. Drewno cytrusów dotkniętych chorobą czernieje. Tkanki te będą się odwadniać, co sprawi, że zaczną pękać. Po deszczu możesz nie być w stanie zaobserwować gumowej substancji, ponieważ rozpuszcza się ona w wodzie. Co za tym idzie, krople skutecznie usuną ślady obecności choroby.

    Zobacz też:
    Choroby selera korzeniowego i naciowego. Poznaj choroby i szkodniki, by chronić przed nimi uprawy

    Grzyb Phoma tracheiphila – mal secco

    Phoma tracheiphilla to grzyb, który atakuje cytrusy, wywołuje on chorobę o nazwie mal secco. Atakuje ona tkanki przewodzące rośliny. Doprowadza w ten sposób do zainfekowania liści, które zaczynają żółknąć, a następnie usychają. Obumierają również górne pędy, następnie choroba przesuwa się w dół. Grzyb zajmuje kolejne gałęzie oraz części drzewa. Atakuje nawet system korzeniowy. Dosłownie cała roślina może zostać zainfekowana. W momencie, gdy patogen trafi do korzeni, cytrus umiera. Jest to choroba klimatu śródziemnomorskiego. Grzyb infekuje poprzez naturalne otwory, np. pylnik w pręciku.

    Tristeza – choroba roślin cytrusowych

    Tristeza to choroba, która spędza sen z powiek hodowców. Wywołuje ją wirus CTV. Objawia się na różne sposoby. W różnych częściach geograficznych wirus wywołuje inne objawy, co utrudnia prawidłowe rozpoznanie zagrożenia. W przypadku drzew bardzo często obserwuje się różnego rodzaju przebarwienia liści oraz łodyg. Dotyka to takie cytrusy jak mandarynka lub grejpfrut. Rośliny mogą również zrzucać znacznie więcej liści. Nerwy liści zaczynają żółknąć. Spowoduje to oczywiście zmniejszenie plonów. W przypadku ciągłego rozwoju choroby może ona doprowadzić do obumarcia drzewa.

    Choroby cytrusów a obecność szkodników

    Cytrusy bardzo często są atakowane przez różnego rodzaju szkodniki. Jednym z częstych objawów żerowania szkodników jest obecność lepkiego soku. Jest to spadź. Wydobywa się on gruczołów owadów, takich jak mszyce. Jeżeli zauważysz, że liście twojej rośliny zaczynają się kleić, to powinieneś przeszukać ją w poszukiwaniu owadów.

    Mszyce – szkodniki, które przeszkadzają uprawiać cytryny w doniczkach

    Mszyce to bardzo często występujące szkodniki. Cytrusy, atakują przede wszystkim Toxoptera aurantii. Objawy żerowania widać przede wszystkim na spodniej części młodych liści. Wywołują one zwijanie się blaszki liścia. Mszyce wytwarzają spadź, którą to żywią się mrówki. Co za tym idzie, mszyce i mrówki bardzo często występują w jednych miejscach. Obecność tych szkodników może sprawić, że kwiaty i owoce nie będą rozwijać się prawidłowo. Mszyce często pojawiają się na uprawach, które zostały zbyt obficie nawiezione azotem. W przypadku zlokalizowania szkodników warto stosować preparaty chemiczne.

    Zobacz też:
    Choroby fasoli szparagowej. Szkodniki fasoli i choroby, czyli bakterioza obwódkowa i nie tylko

    Czerwce – atakują owoce cytrusowe oraz liście cytrusów

    Czerwce to bardzo pospolicie występujące owady, które nie są specjalnie lubiane przez ogrodników. Są to szkodniki, które wysysają sok z rośliny. Produkują również podobnie jak mszyce spadź. Jest ona pożywką dla drobnoustrojów. Czerwce możesz zaobserwować przy szypułkach owoców. W przypadku cieplejszych miesięcy mogą doprowadzić do przedwczesnego opadania owoców. Żeby ograniczyć ich rozmnażanie, powinieneś regularnie redukować gęstość upraw, poprzez przycinanie. Czerwce mają wielu naturalnych wrogów, którzy mogą pomóc ci w ochronie cytrusów.

    Cytrusy to rośliny, które w naszym klimacie uprawiane są zazwyczaj w domu lub specjalnie przygotowanych szklarniach. W związku z tym nie będą one narażone na część chorób, które mogą je zaatakować w naturalnym środowisku. Wciąż mogą jednak wystąpić jakieś schorzenia. Szczególnie groźne mogą okazać się szkodniki, takie jak mszyce. Odpowiednia wiedza pozwoli ci skutecznie ochronić swoje uprawy przed patogenami. Pozytywnie wpłynie to oczywiście na potencjalne plony. Kluczem do zapewnienia zdrowia roślinie jest przygotowanie jej odpowiednich warunków do rozwoju.

    Powiązane artykuły:

    • Domowy nawóz do cytrusów pozwoli ci odpowiednio zaopiekować się rośliną. Jak go zrobić?
    • Choroby bobu, które atakują uprawy – bób jest narażona na ataki chorób i szkodników. Sprawdź czyhające zagrożenia
    • Choroby głogu jednoszyjkowego i dwuszyjkowego
    • Choroby jeżyn bezkolcowych – uprawa, przycinanie i zwalczanie chorób, w tym rdzy jeżyny, która atakuje krzewy
    • Choroby jęczmienia jarego, które każdy rolnik powinien znać – jak rozpoznać plamistość siatkową liści jęczmienia?

    Karol Jankowski
    Karol Jankowski

      Rolnictwem zajmuje się od najmłodszych lat. Razem z ojcem prowadzi duże gospodarstwo w okolicach Poznania. Miłośnik nowinek technologicznych, jako pierwszy w gminie zakładał ekologiczne uprawy. W wolnych chwilach lubi dzielić się z czytelnikami swoją wiedzą i doświadczeniem.

      Zobacz także

      Choroby pnia jabłoni oraz ich zwalczanie – dowiedz się jak wygląda kora drzew owocowych zaatakowanych przez zgorzel kory

      Poznaj powszechne choroby ziemniaka. Jakie zarazy ziemniaka atakują plantacje rolnicze i jak je zwalczać?

      Najważniejsze choroby malin – czym się charakteryzują i jak je zwalczać?

      Jak rozpoznać i skutecznie zwalczać choroby wiśni? Co oprócz zgnilizny i moniliozy może zaatakować twoje drzewa owocowe?

      Choroby winogron wpływają bezpośrednio na kondycję winorośli oraz jej owocowanie. Poznaj najczęstsze choroby winorośli i sposoby ich zwalczania

      Choroby korzeni truskawek – zwalczanie czerwonej zgnilizny korzeni truskawek oraz innych grzybów atakujących uprawy

      Choroby grzybowe pomidorów. Zwalczaj najczęstsze choroby pomidorów przez opryski i zadbaj o to, aby uprawa była zdrowa

      Choroby liści jabłoni – jak rozpoznać objawy i zwalczać parch jabłoni, plamistość liści, mączniaka i inne najczęstsze choroby jabłoni oraz szkodniki drzew owocowych

      Choroby porzeczki czarnej – jak zwalczać szkodniki, antraknozę i inne choroby grzybowe czarnych porzeczek oraz agrestu

      Skomentuj artykuł Cancel Reply

      Zobacz także

      Najczęściej zadawane pytania o herbicydy totalne

      13 stycznia, 2023

      Cena pszenicy – 2023 rokiem rekordowych cen zbóż. Skąd wysoka cena skupu i jakie są prognozy na resztę roku?

      7 stycznia, 2023

      Kiszone ziarno kukurydzy – wykorzystanie

      16 listopada, 2022

      Odmiany czosnku — jakie uprawia się w Polsce?

      16 listopada, 2022

      Czy warto kupować oryginalne części do Ursusa C-360?

      31 stycznia, 2023

      Najczęściej zadawane pytania o herbicydy totalne

      13 stycznia, 2023

      Cena pszenicy – 2023 rokiem rekordowych cen zbóż. Skąd wysoka cena skupu i jakie są prognozy na resztę roku?

      7 stycznia, 2023

      Części zamienne do maszyn ciągników rolniczych. Czym się różnią od oryginalnych?

      3 stycznia, 2023
      O serwisie
      O serwisie

      Twoje źródło wiedzy z branży rolniczej.

      Copyright © 2021 Contentation sp. z o.o.

      Kontakt

      Redakcja

      Regulamin

      Polityka prywatności

      Wpisz powyżej i naciśnij Enter aby wyszukać. Naciśnij Esc, aby anulować.