Choroby brzoskwini skutecznie zniechęcają początkujących ogrodników i rolników do wyboru tego gatunku do swojego gospodarstwa. Faktycznie, brzoskwinie są wymagające i często chorują. Sprawdź, na co.
Praktycznie wszystkie rośliny w ogrodzie mogą zachorować; niektóre jednak robią to częściej niż inne. Dotyczy to właśnie drzew brzoskwiniowych, które szczególnie często zapadają na rozmaite schorzenia i są atakowane przez szkodniki. Z tego powodu nie są to najłatwiejsze gatunki w uprawie w Polsce. Sprawdź, jakie są najczęstsze choroby brzoskwini i jakie dają objawy.
Brzoskwinia – wymagania gatunku
Przede wszystkim brzoskwinie, z uwagi na miejsce pochodzenia, wymagają bardzo ciepłych stanowisk. Muszą być one obficie nasłonecznione, osłonięte od nadmiernego wiatru i przeciągów. Gleba powinna być przepuszczalna, raczej lekka i odpowiednio żyzna.
Niemniej istotne jest cięcie. Nie tylko zapobiega ono chorobom brzoskwini, bo nieco zmniejsza zagęszczenie korony, ale sprawia również, że drzewo owocuje. Proces ten jest skomplikowany i zależny od wieku okazu, ale również odmiany, okresu wegetacji czy wybranego docelowego kształtu korony.
Kędzierzawość liści brzoskwiń
Kędzierzawość to jedna z najgroźniejszych chorób brzoskwiń. Początkowo porażone liście pokrywają się przebarwieniami, następnie dochodzi do deformacji, zwłaszcza w miejscach pokrytych karminowymi plamami. Następnie liście opadają, a pąki kwiatowe i owocowe nie zawiązują się. Skuteczne zwalczanie kędzierzawości nie jest łatwe, dlatego szczególnie istotne staje się jej szybkie wykrycie.
Parch brzoskwiń
Jedna z grzybowych chorób brzoskwini, atakująca przede wszystkim pędy i owoce. W dalszym stadium schorzenia pojawiają się też objawy choroby kory, która pęka. Groźna choroba powoduje zielone plamy, dlatego jest stosunkowo łatwa w rozpoznaniu. Należy do kolejnych groźnych schorzeń brzoskwiń, dlatego bezwzględnie wymaga leczenia, a najlepiej – zapobiegania.
Brunatna zgnilizna drzew pestkowych
Jest to choroba grzybowa, która pojawia się na kwitnących brzoskwiniach, a następnie przenika aż do pędów owocowych. Sprawia, że zamierają. Ten grzyb może atakować również już istniejące, jeszcze dojrzewające owoce, wywołując na nich charakterystyczne objawy w formie brunatnych i szarych plam oraz brodawek. Najczęściej do rozwoju tego rodzaju chorób brzoskwini dochodzi w szczególnie deszczowe sezony, zwłaszcza gdy utrzymuje się wysoka temperatura. Warto wiedzieć, że ta choroba drzew owocowych może porażać również na inne gatunki pestkowców.
Szara pleśń – grzybowe choroby brzoskwini
To jedna z chorób grzybowych, która rozprzestrzenia się niezwykle szybko i jest trudna do zwalczenia. Zarodniki grzybowe tworzą charakterystyczny, szary nalot na owocach, powodując ich gnicie. Przez błyskawiczny rozwój patogeny mogą dotknąć nawet cały sad i spowodować niebagatelne straty. Konieczne jest szybkie działanie, zwłaszcza w przypadku sadów nastawionych na duży zysk z owoców.
Mączniak prawdziwy brzoskwini
Warto wiedzieć, że zarodniki grzyba mogą zimować w pozostawionych pod drzewami liściach, dlatego też bardzo ważne jest zachowanie czystości wokół drzew. Mączniak, jak sama nazwa mówi, wywołuje charakterystyczny, biały nalot w formie waty. Grzybnia powoduje zamieranie pędów i znacznie pogorszenie jakości owoców, które stają się kruche i niesmaczne. Co więcej, choroba ta bardzo osłabia drzewa, które stają się podatne na inne choroby i szkodniki.
Szkodniki brzoskwiń
Szkodniki mogą występować równolegle z innymi chorobami brzoskwini. Sprawdź, które z nich są szczególnie szkodliwe dla drzew.
Ryjkowiec śliwkowy
To jeden ze szkodników, który atakuje nie tylko brzoskwinie, ale również inne drzewa w sadach owocowych. Jest to owad, który składa jaja na owocach. Wyklute larwy wgryzają się w nie, co powoduje gnicie. Dodatkowo sprawia też, że choroby brzoskwini mogą atakować drzewa jeszcze łatwiej, bo te są znacznie osłabione.
Mszyca brzoskwiniowa
Mszyca jest szczególnie trudnym przeciwnikiem, bo atakuje brzoskwinie przede wszystkim wczesną wiosną, a potem jesienią. Owady mogą przeczekać zimę na drzewach brzoskwiniowych, aby składać larwy wiosną i uszkadzać wówczas pędy liściowe. W każdym z tych przypadków powodują osłabienie drzew, zwiększają ich podatność na choroby brzoskwini, a dodatkowo mogą doprowadzić do zahamowania wzrostu.
Tarcznik niszczyciel
Tarczniki są trudnym wrogiem przede wszystkim dlatego, że niełatwo je zauważyć bez dokładnego przyglądania się pniom i gałęziom drzew – mają prawie identyczny kolor. Tarczniki bardzo szybko się rozwijają, przez co nie tylko powodują straty w plonach, uszkadzając owoce, ale również doprowadzają do zamierania całych drzew. Ułatwiają też dostęp do nich chorobom brzoskwini.
Misecznik cytrusowiec
Ten szkodnik bytuje na spodniej części liści i ma formę niewielkiej miseczki w szaro-żółtym kolorze – stąd wzięła się też jego nazwa. Szczególnie duże inwazje przypadają na suchą, gorącą porę roku. Owady te żerują na roślinach, wysysając z nich soki. Efektem ich obecności jest tak zwana rosa miodowa, która bardzo szybko zasiedlana jest przez grzybicze choroby brzoskwini.
Skośnik brzoskwiniaczek
To bardzo charakterystyczny motyl o brązowym, składanych poziomo skrzydłach z czarnymi wzorami. Składa on jaja na brzoskwiniach, a jego larwy atakują nie tylko liście, ale również pędy, prowadząc do ich zamierania. W efekcie tego, że gatunek ten jest w stanie przetrwać zimę ukryty pod korą, może atakować rośliny z zaskoczenia, nie dając wcześniej śladów swojej obecności. Jego zwalczanie często opiera się wyłącznie na mechanicznym usuwaniu osobników i zaatakowanych części roślin.
Choroby brzoskwini – leczenie i profilaktyka
W większości przypadków jedynym sposobem radzenia sobie z istniejącymi chorobami brzoskwini jest opryskiwanie ich specjalistycznym preparatem lub nawozem naturalnym. Nawożenie doliściowe wykonuje się dopasowanym środkiem ochrony roślin, często je powtarzając, zwłaszcza w przypadku szkodników. W niektórych przypadkach, z uwagi na to, że owoce brzoskwiń są jadalne ze skórką, opryski nie mogą być wykonane. W takim przypadku ścina się i utylizuje porażone elementy brzoskwini. Trzeba jednak liczyć się ze zmniejszonymi plonami.
Jak zapobiegać chorobom brzoskwini?
Przede wszystkim przez odpowiedni wybór stanowiska, ale również samej odmiany tego gatunku. Musi być ona dopasowana do polskiego klimatu. Następnie istotne jest wykonywanie zabiegów profilaktycznych, takich jak:
- cięcie w celu zmniejszenia zagęszczenia korony;
- oprysk od fazy zawiązywania liści do fazy nabrzmiewania pąków;
- usuwanie opadłych liści przed zimą.
W ten sposób masz szansę zapobiegać rozwojowi niektórych chorób brzoskwini.
Wiesz już, jakie są najczęściej pojawiające się choroby brzoskwiń. Pielęgnacja drzew brzoskwiniowych w Polsce nie jest najłatwiejsza. Musisz nie tylko wybrać odpowiednie odmiany i zapewnić im właściwe stanowiska na wzrost, ale również chronić rośliny przed chorobami i szkodnikami. Tych niestety nie brakuje. Zanim więc zdecydujesz się na uprawę tego gatunku w ogrodzie, zapoznaj się z wymaganiami i najczęstszymi chorobami brzoskwiń.
Powiązane artykuły:
- Brzoskwinia – właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
- Kędzierzawość liści brzoskwini – skuteczny oprysk
- Choroby brzoskwini i sposoby ich zwalczania
- Jesienne opryski drzew owocowych — jak wyglądają?
- Opryski drzew owocowych miedzianem – kiedy należy je wykonywać? Poznaj właściwości miedzianu