Każda choroba cebuli jest w stanie zniszczyć plantację, zwłaszcza jeśli rozwija się w ukryciu. Z tego powodu musisz wiedzieć, jak rozpoznać pierwsze objawy schorzeń i skutecznie zatrzymać ich rozwój.
Choroby i szkodniki w uprawie cebuli mogą znacząco wpływać na jakość i ilość plonów. Jeśli planujesz uprawę zarówno amatorską, jak i na większym terenie, musisz wiedzieć, jak wygląda każda choroba cebuli i w jaki sposób ją zwalczać. Przeczytaj!
Mączniak rzekomy
Za najgroźniejszą chorobę grzybową uważa się dziś mączniaka rzekomego. Schorzenie to rozwija się w okresie wegetacji cebuli, a pierwsze objawy choroby są praktycznie niewidoczne. Zazwyczaj mączniak atakuje uprawy w sytuacji, gdy sezon jest wyjątkowo wilgotny, a poranna rosa pozostaje długo na liściach. Co najgorsze, wysoka wilgotność powietrza sprawia, że przy zaniedbanej profilaktyce choroba cebuli pojawia się też w kolejnych latach uprawy prowadzonej w tym samym miejscu.
Objawy mączniaka i sposoby zwalczania
Porażone rośliny najpierw mają biały, aksamitny nalot grzybni po obu stronach liści. Następnie nalot, w razie deszczu, może zmieniać również kolor na lekko szarawy albo fioletowy. W efekcie pędu żółkną i zasychają. Zarodniki tej choroby cebuli są w stanie przetrwać w uśpieniu całą zimę. Najczęściej bytują w pozostawionych na ziemi resztkach roślin i liściach. Jako że chorobę trudno się zwalcza, najlepiej jest jej zapobiegać. Do leczenia stosuje się przede wszystkim mączkę bazaltową w formie proszku, a także liczne preparaty ekologiczne i sztuczne.
Alternarioza cebuli
Choroba cebuli poraża zazwyczaj rośliny, które już dotknięte są innym schorzeniem powodowanym przez pleśń albo grzyby, na przykład takimi jak mączniak rzekomy cebuli. Schorzenie bardzo szybko rozwija się przy dużej wilgotności powietrza, ale również silnym wietrze. Objawem jego rozwoju są brązowo-fioletowe plamy, które mają delikatny meszek. W efekcie pękają łuski cebuli, a ona sama ma na sobie ciemne plamy. W zwalczaniu schorzenia stosuje się oprysk z fungicydów lub preparatów naturalnych, np. z wapniem.
Fuzaryjna zgnilizna cebuli – grzybowa choroba cebuli
Jest to dość często spotykana, grzybowa choroba cebuli, którą trudno jest szybko wykryć, bo pojawia się często równo z poziomem ziemi. Jej rozwojowi sprzyja ciepła i wilgotna pogoda. Schorzenie może pojawiać się już w pierwszej fazie wzrostu cebuli, nawet z siewek. Patogeny bytują w glebie lub na porażonej cebuli.
Podstawowym objawem tej jednostki chorobowej jest żółknięcie, a następnie zamieranie części (w formie placków) lub całych roślin. Niekiedy schorzenie jest widoczne dopiero przy dojrzewaniu warzywa, wtedy dochodzi do gnicia cebuli od piętki.
Zwalczanie furazyjnej zgnilizny cebuli – czy jest możliwe?
Choroby tej praktycznie nie da się zwalczać i trudno jest to zrobić, jako że często widać ją dopiero po zbiorze cebuliprzed siewem. Istnieją również odmiany, które są zupełnie odporne na fuzaryjne gnicie cebuli.. Bardzo ważne jest jednak zaprawianie cebuli uprawianej z dymki oraz nasion
Plamistość liści – objawy i zwalczanie
Rozwojowi choroby sprzyja wysoka wilgotność powietrza połączona z wyższą temperaturą. Jest to choroba grzybowa, która zazwyczaj dotyka szczypiora i liści cebuli. W przypadku porażonych roślin szczypior żółknie, wcześniej pokrywając się niekiedy jaśniejszymi plamami. W końcu wydłuża się, zasycha i bieleje.
Niestety, ta choroba cebuli nasiennej i sadzonej rozwija się bardzo szybko i intensywnie. To sprawia, że może dotknąć nawet całej plantacji w krótkim czasie. Podstawowym środkiem zapobiegawczym jest opryskiwanie uprawy odpowiednimi środkami fungicydowymi. Konieczna jest również stała kontrola, której celem jest wykrycie pierwszych objawów choroby.
Zgnilizna szyjki cebuli – szara pleśń
Ten rodzaj choroby cebuli i czosnku często bytuje w glebie. Zarodniki często jednak bytują w miejscach przechowywania warzyw cebulowych, w efekcie zarażając zdrowe plony i szybko prowadząc do ich psucia się. Podobnie jak biała zgnilizna, również to schorzenie powoduje gnicie cebuli. Schorzenie częściej rozwija się w glebie, która jest nadmiernie nawożona azotem. Może być też skutkiem nieprawidłowego przebiegu zbiorów lub warunków zapewnionych cebuli w przechowalni.
Przebieg choroby
Choroba zaczyna rozwijać się wokół szyjki cebuli, powodując, że łuski stają się wodniste. W istocie jest to proces gnilny, który prowadzi następnie do ciemnienia cebuli oraz występowania na niej szarego nalotu. Dopiero później jest widoczny sprawca choroby w formie czarnych zarodników grzybów. Niekiedy ta choroba cebuli przyjmuje formę, która atakuje głównie szczypior.
Różowa zgnilizna korzeni cebuli
Różowienie korzeni, bo i taką nazwę nosi ta choroba cebuli, jest trudne do zwalczenia i często wręcz niemożliwe do szybkiego wykrycia. O obecności schorzenia mówią przede wszystkim różowe korzenie – wymaga to jednak wyrwania rośliny w podłoża. W przypadku cebuli dymek często pierwszym objawem jest szybkie wysychanie szczypiorku. W tradycyjnych gatunkach cebuli choroba może być niewidoczna, bo roślina częściowo się regeneruje.
Fuzarioza oraz różowa zgnilizna korzeni cebuli często występują jednocześnie. Z tego powodu warto, abyś wiedział, jak przeprowadzić rozpoznanie tych chorób cebuli i ich zwalczanie jednocześnie. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża pod wysiew albo sadzenie kolejnych osobników.
Choroba cebuli – jak ją zwalczać i jej przeciwdziałać w uprawie cebuli?
Każda choroba cebuli powinna być zwalczana w sposób dostosowany do jej przyczyny. W większości przypadków stosuje się opryski oraz nawozy interwencyjne. Mają one zatrzymać nie tylko rozwój infekcji, ale również rozsiewanie patogenów na pozostałe, sąsiadujące uprawy i okazy. To jednak oczywiście nie wszystko. Ponieważ rozpoznanie choroby cebuli, pora i czosnku często jest trudne, warto wiedzieć, jak im zapobiegać.
Profilaktyka
Podstawowym aspektem jest zakup nasion cebuli oraz cebuli w postaci przygotowanej do sadzenia ze sprawdzonego miejsca. To zminimalizuje ryzyko rozwoju chorób związanych na przykład z nieprawidłowym przechowywaniem materiału. Musisz też dokładnie przejrzeć cebule przed sadzeniem – dotyczy to zwłaszcza cebuli dymki. W ten sposób usuniesz okazy potencjalnie chorobotwórcze. Prócz tego warto, abyś:
- wybierał odmiany odporne na choroby fuzaryjne;
- unikał uprawy w ramach monokultur;
- unikał stanowisk niewskazanych dla cebuli, np. podmokłych;
- stosował dodatkowy przedplon np. w formie roślin bobowatych, w tym lucerny.
Zbyt późno rozpoznana choroba cebuli jest w stanie zniszczyć całe plony. Niektóre ze schorzeń rozwijają się w przypadku plantacji cebuli z siewu, podczas gdy inne w przypadku cebuli ozimej. Co więcej, objawy niektórych można zauważyć w okresie przechowywania cebuli, gdzie rozwijają się bardzo szybko. Dlatego tak ważne jest, abyś umiał je szybko rozpoznać, a przede wszystkim – zapobiegać im. Niemniej ważna jest znajomość szkodników cebuli, takich jak na przykład śmietka cebulanka.
Powiązane artykuły:
- Choroba jałowca – jak ją rozpoznać i zwalczać? Poznaj choroby takie jak rdza gruszy i jałowca
- Choroby kapusty – jak rozpoznać i zwalczać choroby warzyw kapustnych?
- Choroby czosnku – jak je rozpoznać i zwalczać w uprawie rośliny?
- Choroby pora atakują uprawy – zwalczanie rdzy pora oraz innych chorób i szkodników. Uprawa i pielęgnacja pora
- Najważniejsze choroby rzepaku ozimego – charakterystyka. Ochrona rzepaku i zwalczanie schorzeń