Mimo licznych starań nie możesz pozbyć się tego chwastu ze swojego ogrodu? Sięgnij po opryski na skrzyp polny, które pomogą ci go zwalczyć na dobre. W połączeniu z metodami agrotechnicznymi, środki chemiczne wykazują bardzo dużą skuteczność.
Skrzyp polny to roślina znana w Polsce od lat. Można go spotkać w lasach, na łąkach, jak i terenach prywatnych – gdzie nie zawsze jest chętnie widziany. Wiele ogrodników uważa go za ekspansywny i trudny do opanowania chwast. Sprawdź, jakie opryski na skrzyp polny pomogą ci zahamować jego rozprzestrzenianie się, bez szkodzenia innym roślinom. A może wykorzystasz ten chwast do stworzenia własnego, darmowego środka grzybobójczego?
Opryski na skrzyp polny – pozbądź się chwastów na dobre
Chwast w postaci skrzypu polnego to bardzo trudny do pokonania przeciwnik dla wielu ogrodników. Najczęściej występuje na kwaśnych glebach, ale nie straszne mu także podłoże obojętne lub alkaliczne. Ręczne pielenie tej rośliny nie daje praktycznie żadnych efektów – jej korzenie mogą sięgać nawet do jednego metra wgłąb ziemi. Z łatwością rozmnaża się przez zarodniki, a także swoimi podziemnymi rozłogami.
Poznaj nasze sposoby na pozbycie się tego chwastu ze swojego ogrodu:
-
- systematyczne usuwanie pojawiających się pędów i kłączy – jest to metoda najbardziej czasochłonna, ale też bardzo skuteczna. Nie wyrzucaj ich do kompostownika, gdyż mogą wypuścić w nim zarodniki, które wprowadzisz z powrotem do gleby;
- regularnie przekopuj ziemię widłami w celu usunięcia z ziemi głęboko osadzonych fragmentów korzeni;
- na glebach kwaśnych i podmokłych warto zastosować wapnowanie na jesień i wiosnę. W celu ich osuszenia możesz też podsypać je warstwą ziemi i piasku;
- zastosuj ściółki dookoła drzew i krzewów – ciemna agrowłóknina hamuje wzrost chwastów przez ograniczenie im dostępu do światła;
- rośliny ozdobne możesz obsypać ściółką z gruzu wapiennego, który następnie należy przykryć zwykłą korą ogrodową;
- chemiczne opryski na skrzyp polny – Chwastox Trio 540 SL i Mniszek 540 SL. Po przedostaniu się do wnętrza roślin, hamują one ich wzrost i powodują obumieranie. Można stosować je od wiosny do jesieni, profilaktycznie na cały trawnik lub miejscowo tylko w obszarach wyrastania skrzypu. Zabieg ten wymaga powtórzenia (po przynajmniej 8 tygodniach) i nie zawsze jest stuprocentowo skuteczny;
- ewentualnie możesz sięgnąć po herbicyd totalny. Jest to preparat, który skutecznie oczyści ziemię ze wszystkich żyjących w niej roślin. Ma on bardzo silne działanie, a więc przed wysianiem uprawy należy odpowiednio odczekać. Tego typu środku budzą jednak sporo kontrowersji, ponieważ wykazują potencjalne działanie rakotwórcze.
Podczas walki ze skrzypem którąkolwiek z wyżej opisanych metod należy uzbroić się w cierpliwość i determinację. Nie jest to chwast, którego łatwo się pozbyć z ogrodu.
Zamiast zwalczania – wykorzystaj!
Skrzyp polny przez wiele osób traktowany jest jako chwast. Okazuje się jednak, że to zioło ma pyszny smak i liczne właściwości lecznicze. Między innymi pomaga zachować zdrowe i silne włosy. Ale czy wiesz, że roślina ta może też być stosowana jako… ochrona twoich upraw przed szkodnikami i chorobami? Wystarczy po zebraniu tego chwastu sporządzić z niego wywar. Tak wykonany naturalny oprysk może zastąpić chemiczne preparaty w twoim ogrodzie! Jego magicznym składnikiem jest kwas krzemowy, który skutecznie zwalcza niepożądane owady i grzyby.
Opryski na skrzyp polny pomogą ci na dobre pozbyć się tego chwastu ze swojego ogrodu. Pamiętaj jednak, że są to preparaty potencjalnie niebezpieczne dla ludzi i innych roślin. Zdrowszymi metodami są manualne sposoby pozbywania się skrzypu z ziemi. Wymagają one więcej wysiłku i czasu. Jednakże z usuwanych w ten sposób chwastów możesz wykonać fermentowany nawóz lub wywar. Takie naturalne roztwory ze skrzypu stanowią wartościowy nawóz i środek ochrony roślin przed szkodnikami i chorobami grzybiczymi. Polecamy więc stosować opryski chwastobójcze dopiero jako ostateczność.
Powiązane artykuły:
- Skrzyp polny jako nawóz w uprawach
- Oprysk na trawy – jak i kiedy go stosować, by pozbyć się chwastów z trawnika?
- Opryski ze skrzypu – jak skutecznie chronić rośliny przed chorobami i szkodnikami?
- Pszenica jara i skuteczny oprysk na chwasty
- Chwasty w kukurydzy – jak chronić uprawę?