Kura jedwabista jest jedną z najpopularniejszych ras kur ozdobnych hodowanych dla celów estetycznych. Jak wygląda jej hodowla? Ile znosi jaj rocznie? Czym wyróżnia się spośród innych ras drobiu? Czytaj dalej.
Kura jedwabista, inaczej silka zaliczana jest do kur czubatych. Jej upierzenie jest wyjątkowo bujne i najczęściej w kolorze białym (zdarzają się także osobniki czarne, rude i mieszane). Ich pióra w wyglądzie przywodzą na myśl futro. Hodowcy decydują się ich zakup nie ze względu na ich mięso ani jajka. Hodowane są przede wszystkim, by cieszyć oko, dlatego też często można je zobaczyć w gospodarstwach agroturystycznych.
Kura jedwabista — krótki rys historyczny
Ptaki, jakimi są kury jedwabiste, mają bardzo długą historię hodowlaną. Pierwsze wzmianki o tej rasie sięgają tysiąca lat wstecz. Pochodzą z Chin, gdzie określane były mianem silkie. Ta nazwa może mieć podwójne znaczenie. Po pierwsze angielskie słowo silkie oznacza dosłownie jedwabisty. Po drugie w języku chińskim silki oznacza włosy. Zarówno jedno, jak i drugie słowo odnosi się zatem do ich charakterystycznego upierzenia. Legenda głosi, że europejscy marynarze, którzy po raz pierwszy zobaczyli kury jedwabiste, byli pewni, że są one krzyżówką królika z kurą. Nie jest to oczywiście prawda.
Co ciekawe, nie tylko ich specyficzny wygląd przyciąga hodowców na całym świecie. Chińczycy odkryli, że mają bardzo łagodne usposobienia i szybko przyzwyczajają się do ludzi. Z tego też względu rodzice często wybierali je na zwierzęta domowe dla swoich dzieci.
Czym wyróżnia się kura jedwabista?
Kury jedwabiste są rasą drobną. Ważą około 1 kg, natomiast koguty mogą osiągać masę nawet do 1,6 kg. Z tego też powodu często mówi się o nich jako o rasie karłowatej. Te ptaki ozdobne mają ciemną skórę, ich ciało jest zaokrąglone, a tułów nisko osadzony. Kury silki są bardzo przyjemne w dotyku — puszyste i miękkie. Na głowach mają puszyste grzebienie, fachowo określane jako orzeszkowe. Mogą być brodate lub pozbawione tej cechy.
Na uwagę zasługuje ciemny kolor ich skóry. Co więcej, koloru czarnego są także ich mięśnie i kości. Stanowi to ciekawy kontrast z białym upierzeniem. Według chińskiej medycyny ludowej ciemny pigment w skórze tych kur, ma właściwości lecznicze.
Czy kura silka znosi jaja? Nie jest to typowa nioska, jednak kury znoszą średnio od 80 do 100 jajek rocznie. Warto przy tym podkreślić, że nieśność przeciętnych kur hodowlanych to 160-180 jajek w skali roku. Ich smak i jakość niczym nie ustępuje tradycyjnym nioskom, dlatego hodowanie ich na własne potrzeby (np. jednej rodziny), jest w zupełności wystarczające.
Warunki hodowli kur jedwabistych
Drób ozdobny rasy silkie jest łatwy w hodowli. Zaliczany jest do gatunków mało wymagających. Są odporne zarówno na czynniki atmosferyczne, jak i powszechnie panujące choroby drobiu. Nie są wrażliwe na niskie temperatury panujące na zewnątrz. Kurnik może być podstawowo wyposażony (z typowym ociepleniem ścian), a teren ich wybiegu stosunkowo niewielki. Kury jedwabiste nie mają możliwości latania, dlatego też obszar, na którym się przemieszczają, nie musi być ogrodzony wysokim płotem. Do życia potrzebują małego wybiegu lub podwórka (chociaż ostatecznie wielkość obszaru jest zdeterminowana przez populacje kur). Doświadczeni hodowcy tej rasy kur ozdobnych rekomendują, aby wylęgać je między lutym a kwietniem.
Ile należy zapłacić za kurę jedwabistą? Niestety, ich cena nie należy do najniższych. W porównaniu do tradycyjnych niosek (ich średni koszt to 20 złotych), są stosunkowo drogie. Za parę rozpłodową należy zapłacić ok. 300 złotych. Wyjątkowo piękne okazy mogą być nawet 200 złotych droższe.
Inne rasy kur ozdobnych
Hodowla ras kur ozdobnych wynika przede wszystkim z pasji do tych pięknych i dostojnych ptaków. Wraz ze wzrostem liczebności gospodarstw agroturystycznych, wzrosło zapotrzebowanie na nabycie ciekawych odmian drobiu. Tym bardziej że warunki ich hodowli nie są zbyt skomplikowane, a same osobniki są mało wymagające i odporne na warunki środowiskowe.
W Polsce odnotować można ok. 200 ras kur ozdobnych. Największą popularnością cieszą się jednak bojowce, cochiny, brahmy, wąsacze antwerpskie, kurpatwiaki włoskie i wyandotte. Rasy miniaturowe wymagają zadaszonej woilery (są zdolne do latania, a zatem mogą przefrunąć przez ogrodzenie).
Pasjonaci zaczynają od kilku rozpłodowych par, aby po kilku latach cieszyć się dużym stadkiem. Warto jednak pamiętać, że ich cena jest znacznie wyższa niż tradycyjnych kur hodowanych dla jaj i mięsa.
Kury jedwabiste to nie tylko piękne, ale także bardzo sympatyczne ptaki. Ich hodowla nie przysparza wielu problemów, dlatego też hodowcy decydują się na nie coraz częściej. Silki dobrze czują się w towarzystwie człowieka, a także dzieci. Można z powodzeniem trzymać je w niewielkim kurniku z podstawowym wyposażeniem. W Polsce nadal nie są zbyt popularne i najczęściej wybierane są przez osoby, które pragną urozmaicić krajobraz swojego własnego ogródka.
Powiązane artykuły:
- Sussex – kura przyjazna, piękna i odporna
- Rasy kur w przydomowym gospodarstwie
- Kura czubatka – czubatka polska i inne rasy kur czubatych
- Hodowla kur niosek – od czego zacząć? Dowiedz się, jak prowadzić hodowlę drobiu
- Karmazyn – rasa kur z Rhode Island o ciemnobrązowym upierzeniu. Charakterystyka