Gorącokrwiste konie arabskie bez wątpienia budzą respekt już samym wyglądem. Warto dowiedzieć się czegoś więcej o życiu, zachowaniach i przyzwyczajeniach tych niezwykłych zwierząt.
Konie arabskie pochodzą z Bliskiego Wschodu. Obecnie można je spotkać w stadninach koni na całym świecie. Wyróżniają się one swoim dostojnym wyglądem i przy tym łagodnym usposobieniem. Poznaj szczegóły!
Konie arabskie – historia
Arabska legenda mówi, że za powstanie rasy arabskiej odpowiada Mahomet, który postanowił sprawdzić wierność koni ze swojej stajni. Pozostawiając je bez picia i jedzenia przez cały dzień, postanowił wieczorem dopuścić je do jedzenia i jednocześnie dał sygnał do bitwy. Pozostało przy nim jedynie 5 sztuk, które stworzyły pierwsze 5 linii koni arabskich.
Jest to oczywiście jedna z wielu popularnych legend. Jednak prawdą jest, że rasa arabska wywodzi się z krajów rządzonych przez szejków. Beduini przykładali niegdyś ogromną wagę do swoich wierzchowców. Konie te były nawet traktowane z większym respektem niż członkowie rodziny. Zwierzęta odwdzięczały się dozgonną wiernością i były na każde zawołanie swoich właścicieli.
Jak wygląda ogier arabski i klacz? Krótki opis ras koni czystej krwi arabskiej
Trzeba zaznaczyć, że omawiane tutaj zwierzęta uchodzą za wzór piękna. Emanuje od nich szlachetność, dostojność i siła. Ciało arabskich koni jest bardzo dobrze zbudowane, ale przy tym harmonijne. Cechy charakterystyczne to:
- mocno uwydatnione chrapy okalające nozdrza;
- duże oczy i mądre spojrzenie;
- mała głowa w porównaniu do innych ras;
- zaokrąglony podbródek;
- małe i wąskie uszy zwrócone w swoją stronę;
- długa, wręcz łabędzia szyja.
Warto też wspomnieć stricte o samej anatomii. Otóż tę rasę wyróżnia też liczba żeber, których naliczyć tu można 17 par oraz 5 kręgów lędźwiowych. Natomiast większość koni nam znanych ma 18 par żeber i 6 kręgów na lędźwiach.
Umaszczenie
Wśród koni rasy tu omawianej można spotkać praktycznie wszystkie rodzaje umaszczeń. Coraz częściej spotyka się nawet okazy siwe, które dominują na pokazach oraz są używane pod siodło. Za najbardziej wartościowego konia rodem z Arabii uchodzi koń czarny. Ze względu na rasę szanowaną na całym świecie, takie okazy sprzedawane są za bajońskie sumy.
Główne typy koni arabskich
Generalnie jest wiele typów koni, które tutaj są opisywane. Jednak wyróżnia się trzy, które są najbardziej cenione i rozpoznawalne na całym świecie. Są to typy:
- Kuhailan;
- Munighi;
- Saklavi.
Poniżej znaleźć można krótkie opisy tychże typów.
Kuhailan
Cechą charakterystyczną jest tutaj prosty profil oraz duża głowa. Typ kuhailan posiada też mocną szyję, co miało niemałe znaczenie w dawnym wykorzystywaniu tych koni. Otóż były one często używane do celów bojowych oraz użytkowych. Najczęściej spotkać można kuhailany w gniadym umaszczeniu. Osobą, która jest mocno związana z tym typem koni był ś.p. Zygmunt Braur, który założył w Dobrowie Oazę Kuhailan. Typ tu przedstawiony uchodzi za nieco mniej szlachetny od dwóch wymienionych na powyższej liście. Wyróżnia go natomiast duża siła, jędrność i efektywność w pracy.
Munighi
Przedstawiciel tego typu koni wyróżnia się prostym profilem. Dodatkowymi cechami charakterystycznymi są wydłużone nogi oraz skośne łopatki. Konie czystej krwi typu Munighi są przystosowane do krótkich dystansów. Warto wspomnieć, że ten typ spotkać można w charakterystycznym umaszczeniu kasztanowatym. Linia hodowlana Munighi jest najbardziej popularna i rozpowszechniona w północnym rejonie Półwyspu Arabskiego. W samej Arabii nie przykłada się już jednak tak dużej wagi do hodowli tych koni. Nie można jednak tego powiedzieć o innych częściach świata.
Saklavi
W języku arabskim słowo saklavi oznacza 'dobrze zbudowany’. Takie właśnie są konie z tej linii hodowlanej. Można śmiało powiedzieć, że jest to najbardziej rozpoznawalny typ koni arabskich. W przeciwieństwie do innych typów wymienionych powyżej Saklavi wyróżnia się efektownym ruchem. Mimo pięknej, umięśnionej budowy są to jednak konie nieco drobniejsze i delikatniejsze niż pozostałe konie linii Kuhailan czy Munighi.
Zagrożenia ze strony chorób
Mimo dużej siły, znaczących gabarytów i wytrzymałości również i te konie podatne są na choroby. Do najczęściej spotykanych można zaliczyć przede wszystkim ochwat, który jest zmorą hodowców koni na całym świecie. Ochwat jest chorobą tworzywa kopytowego, ale może bardzo szybko zaatakować narządy wewnętrzne. Ta przypadłość występuje w wersji ostrej oraz przewlekłej.
Stres jako czynnik chorobotwórczy
U koni, tak samo jak i u ludzi stres ma ogromny wpływ na stan zdrowia. Szczególnie mocno to widać u koni arabskiego pochodzenia. Z racji tego, że są one prezentowane na pokazach i często przewożone w różne miejsca to wywołuje to u nich niepokój. Efektem tego bywają problemy z układem pokarmowym. W szczególności chodzi o powstawanie wrzodów żołądka. Natomiast konie wykorzystywane w krótko i długodystansowych gonitwach są znacznie bardziej narażone na mechaniczne uszkodzenia kopyt oraz urazy mięśniowe.
Araby w stadninie – konie z Janowa Podlaskiego!
Na terenie Królestwa Polskiego zaczęto zakładać hodowle koni arabskich już wiele wieków temu. Pierwsze wzmianki na ten temat pochodzą aż z XVI wieku. Z biegiem czasu zaczęto coraz bardziej cenić tę rasę mimo tego, że bywała kłopotliwa w hodowli. Miejscem, które przyciągało fanów omawianej tu rasy był Janów Podlaski. Najdroższego konia janowskiego sprzedano tam za niemal 1,5 mln euro. Swego czasu we wspomnianym miasteczku hodowano ponad 300 sztuk arabów. Aż 30 procent stanowiły tam klacze rozpłodowe.
Konie pełnej krwi – Hodowla w Polsce koni rasy arabskiej
Konie tu omawiane nie należą do najłatwiejszych w hodowli. Wyróżnia ich to, że mają dość porywczy temperament i wymagają sporo uwagi. Jednocześnie chętnie nawiązują kontakt z jeźdźcem i wręcz można powiedzieć, że tworzą silne relacje. Żeby było to możliwe koń musi mieć jednak odpowiednio uświadomionego właściciela, który w odpowiedni sposób poprowadzi takiego konia. Janowskie konie są niezwykle cenione na arenie międzynarodowej. Corocznie zdobywają one wiele medali na pokazach czy rajdach jeździeckich. Trzeba przyznać, że jest to stadnina z bardzo dużym stażem, ponieważ jej założenie datowane jest na rok 1817.
Ceny koni arabskich
Generalnie konie gorącokrwiste arabskiego pochodzenia uchodzą za bardzo drogie. Warto zaznaczyć, że nie jest to regułą, że „arab” musi kosztować fortunę, ale oczywiście może. Ceny za przedstawiciela tej rasy zaczynają się już od 4000 zł. Mowa tutaj o okazach z mniejszych hodowli. Takie konie najczęściej nie wyróżniają się szczególnie wybitnymi cechami oraz posiadają zwykły rodowód. Jeśli interesuje cię zakup konia ze szlachetnym rodowodem to trzeba nastawić się na cenę wyższą niż 30 tys. złotych. Górna granica jest trudna do przedstawienia, ale ceny mogą dochodzić nawet do 200 tys. złotych. Na cenę wpływają też takie kwestie jak przeznaczenie konia oraz jego zachowanie.
Powiązane artykuły:
- Hodowla koni – od czego zacząć prowadzenie stadniny?
- Hodowla hucułów – przewodnik dla początkujących na temat hodowli tych wyjątkowych koni
- Hodowla koni polskich ras zagrożonych wyginięciem
- Choroby koni – jakie schorzenia występują najczęściej? Czy wszystkie schorzenia koni można leczyć? Jakie są objawy chorób?
- Ochwat u koni – jak leczyć zapalenie tworzywa kopytowego? Czym żywić konie, aby je uchronić przed ochwatem?