Ślimaki są przysmakiem wielu światowych kuchni. Założenie hodowli wymaga pewnych nakładów finansowych, ale może ona bardzo dochodowym biznesem. Zobacz, co powinieneś wiedzieć o ślimakach hodowlanych i jak otworzyć własną fermę!
Ślimaki są popularne we Francji, Portugalii, Hiszpanii i w krajach Beneluksu. Cenione są ze względu na swój smak. Dowody na kulinarne zastosowanie ślimaków pochodzą sprzed kilku tysięcy lat. Nie mają one charakterystycznego smaku jak ryby czy krewetki, przypominają trochę grzyby i mięso z kurczaka. Zwykle podaje się je w połączeniu z przyprawami ziołowymi. Przyrządza się je poprzez gotowanie, duszenie, smażenie i marynowanie. Hodowla wymaga trochę zachodu, ale może przynieść duże korzyści finansowe.
Od czego zacząć hodowlę ślimaków?
Gatunkami najczęściej hodowanymi jest winniczek oraz ślimak Helix aspersa, który występuje w dwóch podgatunkach:
- Helix aspersa Müller;
- Helix aspersa maxima;
Warto dodać, że winniczek jest największym polski ślimakiem. Aby założyć hodowlę, potrzebujesz oczywiście ślimaków. Możesz je zdobyć w trzech postaciach:
- kupić ślimaki mateczne, czyli reproduktory;
- kupić jajka;
- kupić oseski, czyli ślimaki dziesięciodniowe.
Przed rozpoczęciem chowu musisz zgłosić się do Powiatowego Lekarza weterynarii, który określi, czy stworzyłeś warunki odpowiednie do hodowli. Aby legalnie handlować mięczakami, potrzebujesz zezwolenia na handel. Po jego otrzymaniu będziesz pełnoprawnym hodowcą.
Warunki hodowli jadalnych ślimaków
Własną hodowlę rozpoczyna się w małym budynku, w którym wydzielisz pomieszczenia produkcyjne. To tam ślimaki będą się rozmnażać. Najlepiej, aby powierzchnia pomieszczenia wynosiła około 20 m². W budynku powinna panować temperatura około 20°C, dodatkowo musisz zadbać o dużą wilgotność powietrza. Ślimaki muszą wytwarzać dużo śluzu, aby swobodnie się poruszać, dlatego zawilgocenie odgrywa bardzo dużą rolę. Gleba powinna być bogata w wapń, który pomaga w utrzymaniu ciepła i sprzyja hodowli ślimaków.
Parki hodowlane
W okresie wiosennym ślimaki będziesz musiał przenieść do parku hodowlanego. Jest to niezbędne, aby zwierzęta te osiągnęły prawidłowy kształt, wagę oraz wytrzymałą muszlę. Ten czas nazywany jest okresem tuczu. Park musi zostać odpowiednio ogrodzony, żeby zapobiec ucieczce ślimaków. Do tego celu świetnie nada się agrotkanina. Pamiętaj, że musi ona znajdować się częściowo pod ziemią, żeby zwierzęta nie przekopały się na drugą stronę ogrodzenia. Dodatkowo możesz użyć tabletek solnych.
Park powinien być także zabezpieczony przed szkodnikami, które chciałyby się do niego przedostać. Mowa tu o szczurach, myszach i nornicach. Powinieneś więc rozstawić pułapki i ewentualnie rozsypać truciznę po zewnętrznej stronie ogrodzenia. Wewnątrz parku musi znajdować się roślinność, która będzie służyła ślimakom, jako dodatkowy pokarm.
System nawadniający
Wspominaliśmy już, że w hodowli ślimaków ważna jest wilgotność. W parku hodowlanym powinien znaleźć się odpowiedni system nawadniający. Najlepszym wyborem będą zraszacze wiszące lub stojące. Musisz je zamontować tak, aby na powierzchni gleby nie było suchych miejsc. Dobrze sprawdzi się tutaj studnia głębinowa, z której zraszacze będą pobierać wodę. Parki powinny być zraszane dwa razy dziennie, czyli rano i wieczorem.
Jak dbać o fermę ślimaków?
Pamiętaj o codziennym sprawdzeniu, czy zwierzęta nie przedostały się na zewnątrz parku. Jeżeli tak się stało, to szybko zlokalizuj miejsce, przez które udało im uciec. Przyczyn ucieczki może być wiele, ale najczęstszymi z nich są:
- dziury w siatkach, które zrobiły gryzonie;
- zbyt wysokie rośliny, które ułatwiają ucieczkę, bo rosną wewnątrz parku.
Musisz też codziennie myć paśniki wodą, szczególnie przed wysypaniem do nich paszy. Paszowanie powinno odbywać się poprzez równomierne wysypanie karmy na wcześniej przygotowane palety.
Każda hodowla jest przeprowadzana cyklem rocznym, który zawsze wygląda tak samo. Rozród odbywa się w marcu i kwietniu, później następuje etap tuczenia w parku, a w październiku przenosi się zwierzęta do chłodni, aby hibernowały na zimę.
Chów ślimaków – karmienie
Podstawą paszy są zboża, składniki mineralne oraz witaminy. Receptury zawierają zwykle do 9 składników. Aby trochę zaoszczędzić, możesz karmę sporządzić samodzielnie, ale jej złe przygotowanie może sprawić, że zwierzęta będą małe lub struktura ich mięsa nie będzie prawidłowa. Najlepiej więc zaopatrzyć się w paszę od sprawdzonego producenta lub poprosić o pomoc znajomego, który długo zajmuje się hodowlą ślimaków.
Reprodukcja w hodowli ślimaków
Rozmnażanie w hodowli ślimaków odbywa się w specjalnie przygotowanym do tego celu budynku. Jego wielkość jest uzależniona od liczby posiadanych zwierząt. Musisz zapewnić im odpowiednią temperaturę, żywienie, wilgotność oraz światło. Najlepsza temperatura to około 20 stopni. Pomieszczenie powinno być bardzo wilgotne, najlepiej na około 80%, wyższa może sprawić, że odklei się powłoka muszli. Światło jest potrzebne, żeby zachować odpowiednią intensywność rozrodu. Dla ułatwienia możesz zamontować czujnik mierzący temperaturę, zawilgocenie oraz oświetlenie. Oto co jeszcze będzie potrzebne w budynku:
- pojemniki z ziemią, do których zwierzęta będą znosiły jaja;
- regały do reprodukcji;
- system ogrzewania;
- otwory wentylacyjne;
- źródło światła.
Sprzedaż ślimaków z hodowli
Hodowla ślimaków tworzona jest dla zarobku, tak więc będziesz musiał znaleźć miejsce, gdzie zwierzęta zostaną sprzedane. Sprawdź, czy w twojej okolicy jest punkt skupu. Jeżeli tak, to możesz tam dokonać sprzedaży. Cena to około 10 zł za kilogram, ale może się ona różnić w zależności od roku sprzedaży.
Hodowla ślimaków do świetny pomysł na biznes. Nie wymaga bardzo dużo miejsca, a sprzedaż może przynieść bardzo wysokie przychody. Jeżeli chcesz zagospodarować swoją ziemię, to naprawdę warto rozważyć hodowle tych mięczaków.
Powiązane artykuły:
- Hodowla ślimaków jako opłacalny biznes w 2023 roku
- Hodowla ślimaków winniczek – poradnik dla początkujących
- Hodowla ryb w stawach – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
- Hodowla slimaków jako opłacalny biznes
- Jak zacząć hodowlę ślimaków winniczków w domu? poradnik dla początkujących