Warto sięgnąć po domowy oprysk na mszyce przed zakupem chemicznych środków do walki ze szkodnikami. Jest to opcja tańsza, bezpieczniejsza i bardziej ekologiczna – a w dodatku zdecydowanie tańsza. Poznaj nasze przepisy na naturalny oprysk przeciwko tym owadom.
Mszyce to wyjątkowo uciążliwe do zwalczania owady, które często pojawiają się zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach trzymanych w domu. Rozmnażają się bardzo szybko i wyniszczają rośliny, żywiąc się ich sokiem. Zaatakowane liście żółkną, skręcają się, marszczą i wysychają. Największe zagrożenie stanowią w lecie, lecz w szklarni lub w domu mogą pojawiać się przez cały rok. Domowy oprysk na mszyce to naturalny i skuteczny sposób na pozbycie się tych natrętnych szkodników – sprawdź, jak go wykonać.
Domowy oprysk na mszyce
Zanim sięgniesz po żrące środki chemiczne, warto wypróbować naturalne sposoby walki z tymi owadami. Mszyca nie lubi m.in. lawendy, szałwii, mięty, aksamitki, cebuli, dzikiego bzu, piołunu, czosnku, tymianku i ogórecznika lekarskiego. Warto więc sadzić te rośliny naprzemiennie z innymi gatunkami w swoim ogrodzie. Po pojawieniu się szkodników, jak najszybciej je usuwaj – nawet z zainfekowanymi fragmentami roślin.
Jeżeli wciąż nie możesz się ich pozbyć, wypróbuj domowy oprysk na mszyce. Mamy dla ciebie kilka różnych opcji na jego wykonanie:
- wywar z cebuli – obierz jedną dużą cebulę i pokrój ją w kostkę. Włóż ją do garnka i zalej litrem wody. Gotuj przez około pół godziny, a następnie przecedź i ostudź. Tak przygotowany preparat przelej do butelki ze spryskiwaczem i stosuj na zainfekowane rośliny;
- wywar z czosnku – jest to przyprawa doskonale znana ze swoich właściwości prozdrowotnych dla ludzi. Ale czy wiesz, że sprawdzi się także korzystnie na rośliny? Wystarczy, że posiekasz 3-4 ząbki i zalejesz je litrem letniej wody. Odstaw mieszankę w ciepłe miejsce (lecz nie bezpośrednio na słońcu). Po 24 godzinach, domowy oprysk na mszyce jest już gotowy. Odcedź go, rozcieńcz z wodą w proporcji 1:1 i przelej do butelki z atomizerem;
- oprysk na bazie octu – należy wymieszać zwykły ocet spirytusowy z niechlorowaną wodą w proporcji 1:10. Jeżeli chcesz wzmocnić działanie mieszanki i zapewnić jej lepszą przyczepność do liści, możesz dodać kilka kropel ekologicznego płynu do naczyń lub szarego mydła;
- szare mydło lub płyn do mycia naczyń – łyżeczkę preparatu rozpuść w jednym litrze wody. Wadą takiego oprysku jest szkodliwe działanie na owady zapylające, dlatego najlepiej stosować go wieczorem, po oblocie pszczół. Sięgaj po niego tylko w przypadku dużej i trudnej do zwalczenia inwazji. Taki domowy oprysk na mszyce nie zaszkodzi jednak roślinom, więc możesz bez obaw stosować go w zamkniętych pomieszczeniach;
- wyciąg z pokrzywy – możesz wykonać go na zapas już wiosną i sięgać po niego w razie potrzeby w trakcie całego sezonu. Kilogram świeżej pokrzywy zalej 10 litrami wody deszczowej (lub przefiltrowanej). Odstaw mieszankę na dobę, do połączenia się składników. Na koniec warto odcedzić preparat, aby liście nie zatkały spryskiwacza. Pokrzywa świetnie sprawdzi się także w ramach profilaktyki przed chorobami grzybowymi roślin.
Domowy oprysk na mszyce świetnie sprawdzi się na początkowym stadium inwazji. Możesz też stosować powyższe naturalne metody profilaktycznie. Radzimy, by sięgać po silne, chemiczne środki odstraszające szkodniki tylko w skrajnych przypadkach. Są one bowiem bardzo szkodliwe dla pszczół, a także dla ludzi spożywających pryskane rośliny jadalne.
Powiązane artykuły:
- Oprysk z drożdży na mszyce – właściwości i zastosowanie. Stwórz własny, skuteczny preparat na szkodniki ogrodowe
- Oprysk z czosnku na mszyce – wykonaj go samodzielnie w domu i ciesz się zdrowymi roślinami!
- Ekologiczny oprysk na mszyce – jak go wykonać?
- Nawóz z żywokostu – w jaki sposób pomaga Twoim roślinom? Naucz się robić go samodzielnie!
- Ekologiczny oprysk domowy na mszyce w domu i ogrodzie