Uprawa marchwi niekiedy stanowi spore wyzwanie. Głównie przez choroby marchwi, które mogą niekiedy zniszczyć całe uprawy, którym poświęcono wiele pracy i czasu. Co robić, aby twoim uprawom nie groziły szkodniki? Sprawdź!
Choroby marchwi bardzo często mają związek z obecnością grzybni. Warto zatem wiedzieć, jak chronić te rośliny przed szkodliwym wpływem grzybów i niektórych owadów. Udzielimy kilku porad i przybliżymy wiele chorób, które dotykają naci i korzeni marchwi, aby twoim upraw nie dotknęły podobne problemy.
Najczęściej spotykane choroby marchwi i szkodniki
Marchwi zagrażają przede wszystkim choroby grzybowe, które pojawiają się też na innych roślinach. Do najbardziej popularnych chorób niszczących uprawy zaliczyć można:
- alernariozę;
- mączniaka;
- zgniliznę twardzikową;
Niekiedy plantacje atakowane są też przez chwościk buraka czy septriozę selera. Warto więc unikać uprawiania niektórych gatunków obok siebie.
Alternarioza naci marchwi i innych warzyw korzeniowych
Alternarioza to najczęściej spotykana choroba marchwi, która prowadzi do poważnego porażenia roślin. Inicjatorem odpowiedzialnym za rozwój choroby jest grzyb z rodziny Alternaria. Pierwsze objawy można rozpoznać dość łatwo, ale trzeba bacznie obserwować uprawy. Symptomy infekcji dostrzegać można już początkiem lipca. Rozwojowi choroby sprzyja wysoka wilgotność powietrza i umiarkowana temperatura.
Objawy
Głównym symptomem występowania wspomnianej infekcji jest pojawienie się żółtych plam na blaszkach i ogonkach liściowych. W pierwszym etapie choroby patogen atakuje słabsze, starsze liście. Z biegiem czasu przebarwienia pojawiają się również na młodych pędach. Zmienia się również kolor tych przebarwień. Stają się one najpierw brunatne, a z czasem czarnieją. Silne objawy porażenia doprowadzają z czasem do zamierania i zasychania liści. W wyniku tej choroby marchwi wstrzymana jest więc wegetacja i plon zaczyna gnić.
Zwalczanie
- Do walki z omawianą przypadłością należy wykorzystywać fungicydy i środki ochrony roślin bogate w miedź.
- Opryski należy stosować co 10 dni aż do czasu zbiorów.
- Kluczowe jest także przeprowadzanie odpowiednich zabiegów agrotechnicznych. Musisz odpowiednio przechowywać zbiory i usuwać porażone części roślin oraz chwasty z objawami infekcji. Zarodniki przetrwalnikowe mogą na nich zimować.
Mączniak prawdziwy, czyli kolejna z chorób marchwi
Jest to choroba znana chyba każdemu rolnikowi. Ta przypadłość niestety nie dotyka jedynie warzyw korzeniowych. Pojawiać się może też na wielu gatunkach drzew owocowych oraz krzewów. Dopuszczenie do rozwoju i ekspansji choroby grozić może całkowitą utratą plonów.
Objawy
Na powierzchni liści tworzą się charakterystyczne białe plamy. Nalot z czasem staje się nieco bardziej szary. Pojawia się on głównie w środku okresu wegetacji. Ciepłe noce i zwiększona intensywność opadów sprawia, że plamistość liści obejmuje całe ich powierzchnie. Objawy choroby z czasem doprowadzają do uśmiercania rośliny i wytwarzania zarodników chasmotecji. Są one w stanie zimować w pozostawionych na polach odpadach pożniwnych.
Zwalczanie
Ważne jest wczesne wykrycie infekcji i szybkie reagowanie. Warto stosować środki ochrony marchwi zawierające piraklostrobilurynę i boskalid. Opryski powinno się przeprowadzać w czasach wzmożonej aktywności grzybów. Warto też dodać, że mączniak jest w stanie doprowadzić do zmniejszenia jakości nasion. Zarażone nasiona nie wykiełkują w kolejnym sezonie lub też wydadzą zdeformowane produkty rolne.
Inne choroby i szkodniki marchwi
Kolejną poważną z chorób marchwi, która może zagrażać im w ogrodzie, jest zgnilizna twardzikowa. Winowajcą jest tutaj grzyb Sclerotnia sclerotorium, który atakuje głównie rośliny korzeniowe. Choroba powoduje bardzo duże straty w uprawach. Oznaki zgnilizny twardzikowej przejawiają się w postaci watowatego nalotu, który początkowo jest biały. Z czasem na korzeniach pojawią się czarne plamy i doprowadzą do gnicia rośliny.
Zwracaj uwagę na miejsca przechowywania warzyw i stosuj zabiegi zapobiegawcze
W przypadku zgnilizny bardzo ważne jest odpowiednie przechowywanie plonów. Grzybnia rozprzestrzenia się bardzo łatwo i szybko. Warto stosować odpowiednie zabiegi agrotechniczne, które mogą skutecznie zapobiegać rozwojowi różnych dolegliwości. Przede wszystkim nie warto sadzić marchwi na tym samym polu, na którym w poprzednim sezonie pojawiła się infekcja. Decyzja o zmianowaniu miejsc może zupełnie zażegnać problem z chorobami pochodzenia grzybicznego.
Połyśnica marchwianka i inne szkodniki
Skoro wspomnieliśmy szerzej o chorobach marchwi, warto dowiedzieć się też o szkodnikach. Do nich zaliczyć można głównie:
- połyśnicę marchwiankę;
- mszyca głogowo-marchwiana;
- bawełnica topolowo-marchwiowa;
- szkodniki glebowe.
Najgroźniejsza dla upraw spośród tych szkodników jest połyśnica marchwianka. Już przy wschodach roślin, pasożyt ten może wyrządzić ogromne szkody. W pierwszym etapie za uszkodzenia odpowiadają larwy. Jedna z nich jest w stanie zniszczyć nawet do 10 roślin.
Jak walczyć i zapobiegać szkodnikom? Objawy a zwalczanie chorób grzybowych
Aby skutecznie chronić rośliny i walczyć ze szkodnikami, które je atakują, należy przede wszystkim bacznie obserwować to, co się dzieje na naszym polu oraz na polach sąsiednich. Jeśli u sąsiadów pojawiały się objawy alternariozy, to wkrótce mogą pojawić się także u ciebie. Ważne jest odpowiednie nawożenie, jednak nie nadużywaj nawozów. Obecność niektórych minerałów czy pierwiastków może przyczyniać się do szybszego zainfekowania rośliny.
Odpowiednia profilaktyka to podstawa
Jeśli prowadzisz kultywację na dużą skalę, powinieneś poważniej pomyśleć o stosowaniu oprysków zapobiegawczych. Pamiętaj, że niektóre grzyby są w stanie przetrwać zimę i uaktywniają się wiosną. Wówczas trzeba zastosować oprysk prewencyjny, który zatrzyma infekcję, zanim na dobre się zacznie. Dobre wyniki osiągają też naturalne środki ochrony roślin. Przed chorobami marchwi wywoływanymi przez grzyby świetnie chronią wyciągi ze skrzypu polnego, krwawnika czy pokrzywy. Na ataki połyśnicy sprawdzą się z kolei wyciągi z czosnku i cebuli.
Jak widzisz, choroby marchwi w ogrodzie i na polu mogą być zgubne dla twoich upraw, ale profilaktyka i odpowiednio szybka interwencja pozwolą ci chronić warzywa. Gdy poznasz pierwsze oznaki choroby, nie wahaj się i przejdź do działania!
Powiązane artykuły:
- Choroby jeżyn bezkolcowych i malin – sprawdź jak zwalczać rdzę i inne szkodniki zagrażające uprawom krzewów
- Choroby jęczmienia ozimego – plamistość siatkowa jęczmienia, pasiastość i inne choroby grzybowe. Dowiedz się, jak je zwalczać i chronić zboże
- Jak zwalczać choroby moreli i chronić uprawy drzew pestkowych przed szkodnikami? Rozpoznaj choroby i szkodniki i stosuj odpowiedni oprysk
- Choroby pietruszki – chroń uprawy, zwalczaj choroby i szkodniki pietruszki atakujące korzenie!
- Choroby fasoli szparagowej zagrażające uprawie – Poznaj antraknozę oraz inne choroby i szkodniki fasoli szparagowej. Naucz się je zwalczać