Czasami drobna plama może być wyznacznikiem poważnej choroby liści jabłoni. Warto wiedzieć, co zrobić, aby nie doszło do silnego porażenia czy nawet zamierania liści, zawiązków czy innej części rośliny.
Niektóre choroby liści jabłoni stwarzają poważne zagrożenie dla wegetacji sadzonek. Kluczem do uzyskania dobrych plonów jest szybkie rozpoznawanie infekcji. Dziś opowiemy o najczęściej spotykanych chorobach atakujących jabłonie i grusze.
Najczęstsze choroby liści jabłoni i innych drzew owocowych
Polskie sady są atakowane głównie przez choroby wywoływane przez patogeny pochodzenia grzybicznego. Do takich przypadłości zaliczyć można głównie:
- parcha;
- mączniaka;
- różne rodzaje zgnilizny;
- plamistość.
Wspomniane choroby najczęściej dotykają blaszek liściowych, które po zainfekowaniu przedwcześnie opadają. Poniżej znajdziesz szczegółowe zestawienie powszechnie znanych przypadłości, które mogą zaatakować także twoje uprawy.
Parch jabłoni – często spotykana choroba jabłoni wywołana przez grzyb
Jest to choroba wywoływana przez grzybnię Venturia inaequalis. Ta dolegliwość jest niestety dość częsta i może zaatakować niemalże każdą odmianę jabłoni. Skutki są widocznie zarówno na porażonych liściach jak i na owocach jabłoni. Drzewa dotknięte tą chorobą wykazują też zwiększoną podatność na zachorowanie na raka drzew owocowych i innych przypadłości.
Objawy parcha
Pierwsze objawy choroby można dostrzegać w czasie kwitnienia. W przypadku większości odmian będzie to początek maja. Na powierzchni zakażonych liści pojawiać się będą małe oliwkowe plamy gnilne. Z biegiem czasu dostrzeżesz po zewnętrznej stronie liści brunatne plamy. Będą one szorstkie w dotyku i mogą też pojawiać się pojedyncze plamy na owocach, które opadną jeszcze przed dojrzewaniem.
Zwalczanie
Do walki z tą przypadłością najczęściej stosuje się fungicydy bogate w miedź. Dobrym wyborem może być Miedzian 50 lub Cuproflow. Oprócz zwalczania chemicznego warto stosować odpowiednie zabiegi agrotechniczne. Szczególnie mocno trzeba się przyłożyć do usuwania porażonych części roślin, które pozostawione na zimę mogłyby doprowadzić do powtórnego ataku szkodników.
Brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych
Wektorem wywołujących chorobę jest tutaj Monilinia fructigena. Właśnie dlatego ta choroba nazywa jest także moniliozą. Zarodnik nie dotyka bezpośrednio liści, a samych jabłek. Choroba pojawiać się może też na gruszkach. Sprzyjającymi warunkami do rozwoju choroby jest duża wilgotność powietrza i wysoka temperatura.
Objawy
Początek infekcji przebiega niemalże bezobjawowo. Nie występują tu bowiem plamy na liściach. Zgnilizna jest przykładem chorób i szkodników jabłoni, które atakują głównie owoce. Symptomy wyglądają następująco:
- Czasami już nawet wczesną wiosną pojawiają się brunatne gnilne plamy na powierzchni jabłek lub kwiatów;
- Kolejnym etapem porażenia owoców jest występowanie pylących brodawek umieszczonych w centralnej części nekrotycznych plam;
- Grzyb przedostaje się do pędów i tworzy na nich żółtawe brodawki;
- Dochodzi do gnicia jabłek na drzewach;
- Owoce zamieniają się w mumie, zasychają i opadają.
Zwalczanie choroby
Ważnym zabiegiem jest usuwanie zmumifikowanych jabłek i opadłych liści w czasie jesieni. Są one siedliskiem grzybów, które w mumiach zimują i wyczekują kolejnego sezonu wegetacyjnego. W ramach profilaktyki warto zwalczać owady niszczące skórkę owoców. To właśnie w miejscach uszkodzenia skórki dochodzi do infekcji. Owadem, który może być winowajcą powstawania uszkodzeń jest owocówka jabłkóweczka. Jeśli chodzi o opryskiwanie to tutaj sprawdzą się preparaty miedziowe oraz dodynowe.
Mączniak jabłoni – znany niszczyciel plonów
Ta przypadłość szczególnie mocno wpływa na rozwój pąków i liści. Symptomy, które wyraźnie wskazują na zainfekowanie mączniakiem pojawiają się także na młodych pędach. Pasożyt może zaatakować wierzchołek wzrostu i tym samym nie doprowadzi do rozwoju sadzonki. Obecnie wyróżnić można dwa rodzaje tej infekcji. Są to odmiany:
- prawdziwa;
- rzekoma.
Zarówno jedna jak i druga odmiana może atakować jabłonie. Najczęściej mamy jednak do czynienia z tą pierwszą, która atakuje też wiele innych przedstawicieli świata flory.
Objawy występowania mączniaka prawdziwego
Pierwszymi oznakami choroby jest charakterystyczny, mączysty nalot w lekko szarawym kolorze. Z biegiem czasu może on się zmieniać w zupełnie biały nalot, którzy przypomina mąkę. Choroba doprowadza do paraliżu pąka kwiatowego, liści i owców. Już na wczesnym etapie choroby dochodzi do zwijania liści. Silnie porażone liście zaczynają brunatnieć i z czasem dochodzi do zupełnego opadania liści. Uszkodzeniu ulega też kora pnia, która zaczyna zamierać w miejscu występowania infekcji.
Zwalczanie mączniaka prawdziwego jabłoni
Przy tej przypadłości istotne jest usuwanie zainfekowanych fragmentów rośliny. Zarodniki konidialne mogą znajdować się na opadłych liściach czy owocach i wówczas łatwo o nawrót choroby w kolejnym sezonie. Na omawianą tutaj przypadłość warto stosować odpowiedni oprysk. Można stosować preparaty w pełni naturalne, które można przygotowywać samemu. Szczególnie dużą skuteczność przejawiają wywary z ziół. Największym wrogiem rzeczonej przypadłości są takie zioła jak:
- pokrzywa;
- skrzyp polny;
- krwawnik.
Można z nich tworzyć wyciągi, wywary lub gnojowicę, która nada się świetnie do walki z niektórymi chorobami grzybowymi. Stosując sztuczne środki warto wybierać znane fungicydy. Do nich zalicza się Topsin, Score czy Topas.
Drobna plamistość liści atakująca różne odmiany jabłoni
Ta przypadłość znana jest także jako narkotyczna plamistość liści. Schorzenie pojawiać się może na różnych roślinach i niestety zawsze niesie ze sobą poważne skutki. Z przeprowadzonych badań wynika, że czynnikiem, który zdecydowanie ułatwia rozwój choroby jest mała zasobność rośliny w magnez oraz cynk.
Objawy i zwalczanie plamistości i innych najczęstszych chorób jabłoni
W przypadku chorób, za których wywołanie odpowiada grzyb najczęściej dostrzega się skręcanie liści, pękanie kory jabłoni, szybkie więdnięcie kwiatów czy nalot na liściach i owocach. Już pojawianie się pierwszych przebarwień powinno wzbudzać naszą czujność. W tego typu zakażeniach bardzo ważne jest szybkie działanie. Dobrym pomysłem jest wdrożenie rozsądnej profilaktyki oraz skrupulatne sprzątanie miejsc pod drzewami, na których dostrzeżono symptomy choroby.
Zapobiegawcze środki blokujące rozwój choroby – kiedy stosować?
Jeśli dostrzegasz objawy chorobowe na pierwszych liściach to znak, że zarodniki grzyba przezimowały. Trzeba więc przeprowadzić profilaktyczny oprysk z użyciem dedykowanych środków chemicznych. Takie zabiegi można przeprowadzać jeszcze na tym etapie, gdy rośliny nie wytworzyły pierwszych liści. Natomiast przy dostrzeganiu oznak choroby w okresie wegetacji należy zastosować opryski interwencyjne, które szybko wyeliminują zarodniki chorobotwórcze.
Jakie preparaty stosować przy grzybowych porażeniach pędów i liści?
Do walki z grzybem atakującym jabłonie warto stosować środki ochrony roślin bogate w mankozeb. Sadownicy zalecają także korzystanie z takich środków jak Miedzian, Magnicur, Siarkol. Chcąc zapobiegać rozwojowi parcha warto też przeprowadzić jesienne opryski mocznikiem o stężeniu 5%. Tutaj dobrym czasem na przeprowadzenie zabiegu będą dni po pojawieniu się pierwszych przymrozków, ale jeszcze przed opadaniem wszystkich liści z drzew.
Powiązane artykuły:
- Choroby buraków ćwikłowych – jak zwalczać chwościk buraka, brunatną plamistość liści i inne choroby i szkodniki zagrażające uprawom?
- Choroby jęczmienia ozimego – plamistość siatkowa jęczmienia, pasiastość i inne choroby grzybowe. Dowiedz się, jak je zwalczać i chronić zboże
- Choroby jeżyn bezkolcowych i malin – sprawdź jak zwalczać rdzę i inne szkodniki zagrażające uprawom krzewów
- Jak zwalczać choroby moreli i chronić uprawy drzew pestkowych przed szkodnikami? Rozpoznaj choroby i szkodniki i stosuj odpowiedni oprysk
- Choroby śliwek takie jak brunatna zgnilizna i ospowatość śliwy. Sprawdź, jak zwalczać choroby drzew pestkowych