Choroby kukurydzy mogą bardzo poważnie zagrażać całym uprawom. Uprawa kukurydzy jest więc poważnym wyzwaniem. Dziś omówimy najczęściej spotykane choroby, które mogą dotknąć też twoje plony.
Analizując choroby kukurydzy, można dojść do wniosku, że jest ich sporo. Z poniższego artykuły dowiesz się jak chronić rośliny przed chorobami i jak skutecznie rozpoznawać główne objawy. Zapraszamy do lektury!
Najczęściej spotykane choroby grzybowe kukurydzy i ich zwalczanie
Na plony w postaci kukurydzianych kolb czyha wiele zagrożeń. Szczególnie niebezpieczne okazują się patogeny, grzyby i niektóre owady, które mogą doprowadzać do zamierania roślin lub wstrzymywania ich wegetacji. Główne choroby i szkodniki kukurydzy to:
- Fuzarioza łodyg;
- Fuzarioza kolb kukurydzy;
- Głownia;
- Żółta plamistość liści kukurydzy;
- Choroba szalonych wiech.
Warto też wiedzieć jak chronić swoje rośliny przed porażeniem i jak zatrzymywać postępującą infekcję.
Choroba szalonych wiech
Jest to choroba wywoływana przez organizmy grzybopodobne. Rozprzestrzeniają się one poprzez wiatr, którym niesione są zarodniki znajdujące się w resztkach pożniwnych, dzikich trawach oraz materiale siewnym. Rozwojowi tej przypadłości może więc sprzyjać bliskość dzikich łąk czy pól uprawnych, na których uprawia się inne gatunki roślin.
Objawy
W przypadku tego schorzenia dochodzić będzie do mocniejszego zniekształcania kolb. W miejscach, w których powinna znajdować się bogata w nasiono kolba, może znaleźć się nawet kilkanaście mniejszych kolb. Nie wydają one plonów i odbiegają kształtem od dobrze nam znanych kształtów kolb. Zainfekowana roślina posiadać będzie wąskie poskręcane liście, które z czasem będą usychać. Pojawić się może też rdza kukurydzy. Do zakażenia omawianym patogenem dochodzi głównie w czasie gdy roślina jest zalana przez kilka dni. Nasilenie wilgoci w rejonach uprawy kukurydzy sprzyja wnikaniu patogenów wgłąb rośliny.
Głownia guzowata kukurydzy
Częściej spotkasz się z nazwą głownia kukurydzy. Jest to przypadłość wywoływana przez grzyby Ustilago Maydis. Do porażenia roślin dochodzi tutaj nawet przez kilka lat. Przetrwalnikowe wersje grzyba czyhają na uszkodzenia liści i łodyg. W takich miejscach dochodzi do zainfekowania tkanek.
Objawy
Rozwojowi choroby sprzyja stosowanie herbicydów, które mogą doprowadzać do porażenia liści. Zarodniki grzyba mogą w takim wypadku skutecznie zapobiegać wegetacji kukurydzy. Głownia w naszym klimacie atakuje w trzech turach. Pierwsza pojawia się przy rozwoju 3-4 liścia, druga podczas kwitnienia rośliny a ostatnia przy wypełnianiu ziarniaków. Grzybnia pojawia się tutaj w postaci małych guzków, które można zarejestrować na wewnętrznej stronie liści. Początkowo grzybnia jest mazista i ma kolor zbliżony do brunatnego. Z czasem może ona przeradzać się w wersję pylącą, która zawiera mnóstwo zarodników.
Głownia pyląca kukurydzy
Tutaj źródłem infekcji są zarodniki Sphacelotheca reiliana, który niestety jest w stanie zimować w glebie. Przetrwalniki znajdujące się w glebie mogą atakować plony kukurydzy w Polsce nawet przez 10 lat. Do zainfekowania najczęściej dochodzi na początku sezonu wegetacyjnego podczas fazy kiełkowania roślin kukurydzy. Do rozpoczęcia choroby dochodzi w stożku wzrostu, ale z czasem obejmuje całą roślinę.
Objawy
Pierwsze objawy żerowania szkodnika możesz dostrzec po tym, że rośliny są karłowate i nie mają wyraźnego, zielonego koloru. Liście przybierają bladą barwę i nie wyglądają zdrowo. Przez długi czas możesz jednak nie dostrzegać objawów choroby, ponieważ zakażenie może przebiegać bezobjawowo. Z czasem na zakończeniach wiązek przy wiechach zaczną pojawiać się ogniska zapalne. Grzybnia przybiera postać mazistej, brunatnej tkanki, która z czasem otaczana jest przez szarą błonę. Po jej pęknięciu uwalniane są zarodniki.
Fuzarioza kolb
Ta przypadłość doprowadza do uszkodzeń powodowanych przez szkodniki z grupy Fusarium. Znajdują się one często na resztkach pożniwnych kukurydzy oraz bezpośrednio w glebie. Rozwojowi tej choroby sprzyja ciepła aura oraz pojawienie się wcześniej:
- omacnicy prosowianki;
- zgorzeli siewka;
- zgnilizny korzeni.
Szybszy rozwój omawianej dolegliwości pojawia się w czasie wilgotnej pogody. Zainfekowanie roślin przez zgorzel siewek niesie największe ryzyko występowania fuzariozy i porażenia kolb.
Objawy
Na liściach okrywowych kolb oraz na młodych ziarniakach pojawiają się naloty w postaci białej, różowej lub czerwonej warstwy zawierającej zarodniki. Przypadłość doprowadzi do uszkodzenia tkanek w młodych kolbach i do drastycznego zmniejszania plonu ziarna.
Drobna plamistość liści kukurydzy
Jest to choroba liści, która znana jest także jako antraknoza kukurydzy lub zaraza liści. Najpierw dolegliwość dotyczy pojedynczych liści, ale ekspansja czynników chorobotwórczych jest bardzo szybka i z czasem dotyka większej ilości blaszek liściowych. Po pewnym czasie uszkodzenia powodowane przez choroby doprowadzi do karłowatości jęczmienia na kukurydzy.
Objawy
Zagrożenie przejawia się poprzez występowanie chlorotycznych plam na powierzchni liści. Z biegiem czasu plamy zaczną przybierać coraz większe rozmiary. W efekcie doprowadzą do występowania nekrofizacji, która rozpocznie się na środku blaszek liściowych.
Ochrona kukurydzy przed chorobami
Do walki z wyżej wymienionymi chorobami warto stosować różne rodzaje zapraw nasiennych. Dzięki nim zwiększysz odporność na choroby i sprawisz, że ilość pszenicy na kukurydzy się zwiększy. Warto stosować preparaty, które zawierają skuteczne substancje czynne. Do takich zalicza się przede wszystkim:
- Tritikonazol;
- Fludioksonil;
- Karboksyna;
- Tiuram.
Jakie substancje czynne stosować do poszczególnych szkodników kukurydzy?
- Tritikonazol – jest to substancja, która sprawdzi się przede wszystkim w przypadku występowania zgorzela, głowni guzowatej oraz pylącej;
- Fludioksonil – warto szukać preparatów, które dodatkowo zawierają metalaksyl. Taka mieszanka to dobry sposób na zwalczanie zgorzela oraz głowni, ale w odmianie guzowatej.
- Karboksyna i Tiuram – jest to nieodłączna para, którą stosuje się do walki ze zgorzelem.
Inne zagrożenia dla kukurydzy
Oprócz zagrożeń grzybiczych trzeba też wymienić pasożyty w postaci owadów. Kukurydzy szczególnie mocno zagraża ploniarka zbożówka. Występuje ona w Polsce w dwóch odmianach i niestety oba sieją spustoszenia w uprawach. Zagrożona jest nie tylko sama kukurydza, ale także jęczmień oraz owies. Do zwalczania ploniarki używano głównie Mesurolu, który niestety znika z rynku i od kwietnia br. jest wycofywany ze sprzedaży. Należy więc stosować rozwiązania nalistne w czasie rozwijania trzeciego liścia.
Powiązane artykuły:
- Choroby liści jabłoni – jak rozpoznać objawy i zwalczać parch jabłoni, plamistość liści, mączniaka i inne najczęstsze choroby jabłoni oraz szkodniki drzew owocowych
- Choroby jeżyn bezkolcowych i malin – sprawdź jak zwalczać rdzę i inne szkodniki zagrażające uprawom krzewów
- Jak uprawiać kukurydzę w ogródku warzywnym? Siew, wymagania glebowe, nawożenie i opłacalność uprawy kukurydzy na ziarno
- Jakie choroby porzeczek zagrażają twojej uprawie? Poznaj najczęstsze szkodniki porzeczki czarnej i czerwonej oraz sposoby ich zwalczania
- Choroby pora atakują uprawy – zwalczanie rdzy pora oraz innych chorób i szkodników. Uprawa i pielęgnacja pora