W tym tekście przedstawiamy najpopularniejsze choroby gruszy oraz ich konsekwencje. Sprawdź, jak skutecznie zdiagnozować schorzenie, a także z nim walczyć przy pomocy oprysków i innych dostępnych metod. Zapraszamy do lektury.
Jednym z najpopularniejszych drzew owocowych w przydomowych ogródkach, sadach, a także w ogrodach działkowych jest grusza. Większość osób uwielbia jej owoce, jednak sama uprawa może przysporzyć hodowcom zmartwień. Należą do nich choroby gruszy, które mogą prowadzić do infekcji drzew, a nawet ich obumarcia. W skrajnych przypadkach roślina nadaje się do wycięcia, ponieważ nie będzie dawała plonów. Poznaj zarazy gruszy, z którymi na co dzień borykają się ich hodowcy.
Najczęstsze choroby gruszy. Rdza gruszy
Rdza gruszy jest chorobą grzybową, która stosunkowo często atakuje drzewa. Najbardziej narażone na jej występowanie są drzewka, które znajdują się w bezpośrednim pobliżu domów i innych zabudowań. Za rozwój choroby odpowiada grzyb Gymnosporangium sabinae. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym ryzyko występowania zarazy jest bliska obecność jałowca w twoim domowym ogrodzie. Wszystko dlatego, że jest to tzw. schorzenie dwudomowe. Oznacza to, że jego rozwój możliwy jest wtedy, gdy blisko siebie znajduje się dwóch żywicieli grzybów. Należą do nich m.in. różne gatunki jałowca (m.in. jałowiec sabiński), a także gruszy.
Objawy tej choroby gruszy i jej zwalczanie
Pierwsze objawy rdzy jałowca to charakterystyczne pomarańczowe plamy na liściach, które swoim wyglądem przypominają rdzę. W ten sposób o swojej obecności dają znać skupiska zarodników. Konsekwencją choroby jest zamieranie i opadanie liści, a także osłabienie naturalnej odporności drzewek owocowych na mróz. Jeżeli w porę nie zareagujesz, to choroba płynnie przeniesie się na inne części rośliny, w tym owoce, które nie będą nadawały się do spożycia. Zwalczanie rdzy opiera się na:
- stosowaniu preparatów grzybobójczych;
- eliminowaniu obecności w ogrodzie jałowców.
Parch gruszy
Uprawy gruszy narażone są także na występowanie parcha. To kolejne schorzenie o podłożu grzybiczym. Najczęściej pierwsze objawy choroby pojawiają się wczesną wiosną, gdy temperatura wzrasta do około 20°C i towarzyszy jej zwiększona wilgotność powietrza. Optymalne warunki do rozwoju parcha występują ciepłą wiosną, gdy często pada deszcz. Do objawów tej choroby gruszy zaliczane są brązowe plamy na liściach, które stopniowo się rozszerzają i powodują przedwczesne opadanie liści w wyniku ich usychania. Kolejnym etapem choroby jest atakowanie zawiązków owoców, co wpływa na deformację ich kształtu oraz brak zdatności do spożycia.
Jak chronić drzewa przed parchem gruszy?
Podstawowym sposobem ochrony roślin przed tą chorobą jest regularne ich przycinanie, aby nie dopuścić do nadmiernego zgęstnienia korony. W ten sposób minimalizuje się ryzyko zwiększenia wilgotności w koronie drzew, co zawsze sprzyja wzrostowi grzybów.
- Gdy dojdzie do porażenia liści i pędów, należy je usunąć, aby choroba nie atakowała dalszych części drzewa.
- Patogen może zimować w starych liściach, dlatego porażone pędy i inne pozostałości należy starannie sprzątać. Dzięki temu schorzenie nie powinno zaatakować w kolejnym sezonie.
- Przeciw parchowi gruszy stosuje się także środki chemiczne, w tym fungicydy.
Zaraza ogniowa, czyli kolejna z chorób gruszy
Wśród schorzeń bakteryjnych warto wymienić zarazę ogniową gruszy. Sprzyjające warunki do rozwoju tej choroby roślin to ciepła wiosna z wysoką wilgotnością powietrza. Wraz ze zmieniającym się klimatem częstotliwość występowania schorzenia w Polsce wzrasta. Budzi to niepokój każdego hodowcy, ponieważ wciąż nie wynaleziono skutecznej metody na radzenie sobie z tą zarazą. W przypadku wystąpienia choroby może zajść potrzeba usunięcia części uprawy. Największe ryzyko występuje wtedy, gdy drzewa owocowe zaczynają kwitnąć. Bakterie odpowiadające za tę chorobę są bardzo odporne na działanie temperatur oraz środków bakteriobójczych. Niestety, z łatwością przenoszą się na inne drzewa. Za transport szkodliwego patogenu mogą odpowiadać owady, ptaki lub szkodniki drzew. O ile wiadomo, jak zwalczać rdzę gruszy, o tyle wystąpienie choroby ogniowej przysparza więcej problemów.
Czy da się zapobiegać temu problemowi?
W przebiegu zarazy kwiaty drzewa karłowacieją i na skutek tej choroby gruszy przybierają brązową barwę lub rdzawe plamy. Choroba może porażać liście i pędy gruszy, które najpierw są zielone, a później brunatnieją. Charakterystycznym objawem jest także zwijanie się do środka liści i pędów wzdłuż nerwu głównego. Owoce zamieniają się w mumię i nie nadają się do spożycia. W ramach profilaktyki możesz zastosować opryski miedziane, które minimalizują ryzyko wystąpienia zarazy.
Brunatna plamistość gruszy
Brunatna plamistość liści gruszy atakuje przede wszystkim młode sadzonki, a największe spustoszenie sieje w szkółkach sadowniczych i leśnych. Zdecydowanie mniejsze szkody powinna wywołać w przydomowym ogrodzie, jednak nie możesz jej bagatelizować. Objawy zwykle pojawiają się w połowie maja lub nawet na początku pory letniej. W przebiegu choroby występują brunatne plamy, które obejmują obie części liści drzew. Plamy łącza się w większe skupiska zarodników przetrwalnikowych. Tworzą się żółte plamy, a liście zaczynają spadać. Zwalczanie chorób tego typu opiera się na:
- stosowaniu oprysków chemicznych;
- sprzątaniu i spalaniu zainfekowanych części roślin.
Jeżeli tego nie zrobisz, to choroby i szkodniki gruszy przetrwają zimę i zaatakują ze zdwojoną mocą w kolejnym sezonie.
Biała plamistość gruszy
Tego typu schorzenie ma charakter liściowy. Plamy powstają na każdej stronie liści i przechodzą kolorystycznie od szarości do bieli na końcowym etapie tej choroby gruszy. Wtedy należy przygotować się na opadanie liści. Jeżeli chcesz uniknąć przenoszenia się zarazy na inne drzewka owocowe, np. na jabłoń, należy zadbać o staranne uprzątnięcie opadłych liści. Szkodliwe patogeny mają zdolność do zimowania, choć sama choroba nie należy do najgroźniejszych. Jeżeli zastosujesz skuteczne opryski, szybko sobie z nią poradzisz. Zwalczanie chorób gruszy może być proste, o ile zostaną odpowiednio szybko zdiagnozowane i będą właściwie leczone.
Zadbaj o smaczne owoce i zdrowe drzewa
Odpowiednie przygotowanie i postępowanie sprawi, że skutecznie zadbasz o kondycję swojej uprawy i smaczne owoce. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek niepokojące symptomy sugerujące choroby liści gruszy lub inne zarazy, np. wystąpienie rdzy na spodniej stronie liści, dziwne narośle czy pękanie pąków, to zacznij reagować. W przypadku wątpliwości powinieneś skontaktować się z ekspertami. Gdy choroby wystąpią, to należy wprowadzić odpowiednie preparaty lecznicze w postaci oprysków.
Jeżeli chcesz zminimalizować ryzyko występowania chorób gruszy, wybierz odporne odmiany gruszy, a także regularnie dezynfekuj narzędzia ogrodnicze i sadownicze. Zachowanie ich czystości sprawi, że szkodliwe wirusy, grzyby i bakterie nie będą przenoszone, a ty zadbasz o dorodne i słodkie gruszki. Owoce doskonale smakują na surowo lub jako produkt do przygotowania przetworów.
Powiązane artykuły:
- Choroba jałowca – jak ją rozpoznać i zwalczać? Poznaj choroby takie jak rdza gruszy i jałowca
- Jak rozpoznać i skutecznie zwalczać choroby wiśni? Co oprócz zgnilizny i moniliozy może zaatakować twoje drzewa owocowe?
- Choroby śliwek takie jak brunatna zgnilizna i ospowatość śliwy. Sprawdź, jak zwalczać choroby drzew pestkowych
- Choroby gruszy – objawy, leczenie i profilaktyka
- Jakie są najczęstsze choroby jabłoni? Sprawdź, jakie szkodniki mogą zaatakować twoją jabłoń i jak je zwalczać