Choroby głogu prowadzą do opadania liści, pękania kory, a nawet do całkowitego obumierania rośliny. Jest to bardzo zła wiadomość dla wszystkich ogrodników, którzy mają w swoim ogrodzie głóg. Dowiedz się, jak możesz go ochronić.
Choroby głogu powodowane są przez patogeny, które mogą być różnego typu organizmami. Prawdopodobnie najczęściej przyczyną choroby są grzyby. Odpowiadają one za wiele różnych schorzeń. Często choroba ma podłoże bakteryjne. Odpowiednie rozpoznanie patogenu, pozwoli ci na dobranie właściwych preparatów. Opryski mogą wyeliminować część patogenów. Niestety ich całkowite usunięcie może być trudne. Poznaj najpopularniejsze choroby głogu.
Choroby głogu – zgorzel siewek
Zgorzel siewek to choroba, która dotyka bardzo dużo gatunków roślin. Powodowana jest przez organizmy grzybopodobne z rodzaju Pythium lub grzyby z rodzaju Fusarium i Rhizoctonia. Patogeny powodujące zgorzel mogą znajdować się w nasionach lub glebie. W ten sposób powodują zgorzel przedwschodową lub powschodową. Infekcja nasion prowadzi do tego, że po zasianiu nie są w stanie wyrosnąć. Zazwyczaj proces kiełkowania się nie rozpoczyna, czasem roślina obumiera zaraz po wypuszczeniu kiełków. Starsze tkanki, które zostaną zainfekowane, ulegają nekrozie.
Plamistość liści głogu
Choroby głogu takie jak plamistość liści występują na różnych gatunkach roślin z rodziny różowatych. Przypadłość wynika z obecności w tkankach chorego egzemplarza grzybu Diplocarpon mespili. Zimuje on w pędach lub w opadłych tkankach roślin. Przyjmuje wtedy formę acerwulusów, czyli struktur, które służą do wytwarzania bezpłciowych zarodników. Choroba objawia się poprzez liczne plamy na liściach. Są one drobne i ciemnobrązowe. Potrafią zająć bardzo dużą powierzchnię blaszki liścia. Następnie porażone przez grzyb tkanki liści brązowieją. Prowadzi to do ich masowego opadania.
Mączniak prawdziwy
Mączniak prawdziwy głogu powodowany jest przez grzyb Podosphaera pannosa. Patogen ten bardzo pospolicie występuje w naszym klimacie. Atakuje on oczywiście głóg, ale również jabłonie. Choroby głogu powodują, że roślina ma obniżoną wartość dekoracyjną. Mączniak prawdziwy objawia się białym lub szarobiałym nalotem na liściach i pędach. Są to plamy składające się z grzybni. Potrafi ona w ciągu zaledwie kilku dni pokryć sporą powierzchnię liści. Nalot potrafi pojawić się również na powierzchni ogonków liściowych. W dłuższej perspektywie czasu prowadzi do żółknięcia i opadania liści.
Choroby głogu – parch jabłoni i jarzębu
Parch jabłoni i jarzębu to choroba, która atakuje również głóg. Wywołuje ją grzyb Venturia inaequalis. Choroby głogu tego typu objawiają się zaraz po rozwinięciu liści. Pod kutykulą, czyli inaczej nabłonkiem (cienką warstwą, która pokrywa zewnętrzną ścianek komórek) rozwija się grzybnia. Prowadzi ona do zniszczenia delikatnych tkanek. Porażone rośliny wykazują znacznie mniejszą zdolność do prawidłowego zarządzania wodą. Dodatkowo wykazano, że zmniejsza się powierzchnia asymilacji. Rośliny zarażone patogenem rosną znacznie wolniej. Na liściach pojawiają się plamy w kolorze oliwkowym.
Dziurkowatość liści pestkowych
Żeby choroba mogła się rozwinąć, roślinę musi zainfekować grzyb Stigmina carpophila. Na liściach pojawiają się jasnobrunatne plamy. Najczęściej dzieje się to wiosną. Ich ilość zwiększa się, aż do momentu kiedy zaczynają się łączyć. Przejmują wtedy znaczną powierzchnię liścia. Tkanka, która została objęta infekcją, brązowieje i usycha. Możesz zaobserwować liczne dziury, które pojawiają się na blaszce liścia. Zazwyczaj ich średnica nie przekracza 5 mm. Pędy, które objęła choroba, zaczną pękać. Może wyciekać z nich płyn, który będzie w konsystencji zbliżony do gumy.
Brunatna zgnilizna drzew pestkowych
Czynnikiem sprawczym są grzyby z rodzaju Monilinia. Rośliny, które zostały zainfekowane, rosną znacznie wolniej. Kwiaty brązowieją i obumierają. Owoce zostają obsiane przez brązowe plamy. Na obumierających tkankach pojawiają się liczne sporodochia, czyli struktury zbudowane z wielu strzępków, które wytwarzane są zarodniki. Liście brązowieją, a później obumierają. Pozostają jednak na roślinie, zamiast spadać na podłoże.
Fytoftoroza
Chorobę wywołuje organizmy grzybopodobne z rodzaju Phytophthora. Patogen rozwija się w podłożu. Infekuje następnie korzenie i podstawy pędu. Co ciekawe patogen może przetrwać nawet kilka lat w podłożu, dzięki temu, że tworzy formy przetrwalnikowe. Liście zaczynają żółknąć i więdnąć, a pędy, które zostały zainfekowane, zaczynają gnić. Zgniliznę tkanek można zauważyć na korzeniach i górnych pędach. Niestety objawy choroby mogą być mylone z innymi schorzeniami, które dają podobne symptomy. W związku z tym stosując opryski, należy zachować ostrożność. W przypadku wątpliwości warto poszukać wsparcia profesjonalisty.
Szkodniki atakujące głóg
Głóg jest rośliną, która narażona jest na częstą obecność szkodników. Zazwyczaj żerują one na liściach. Uszkadzają blaszkę liściową, odsłaniając delikatne tkanki. Stanowi to bardzo dobrą okazję dla patogenów do zainfekowania rośliny. Niestety, często na samych szkodnikach znajdują się bakterie lub nawet grzyby, które mogą przeniknąć do tkanek. Równie często szkodniki żerują na korzeniach. Jest to równie niebezpieczna sytuacja. System korzeniowy pełni niezwykle istotną rolę. To dzięki niemu głóg może pobierać wodę oraz różne pierwiastki. Jego zniszczenie może doprowadzić do obumarcia rośliny.
Choroby głogu są bardzo podobne do tych, które występują w przypadku jabłoni. Jest to pewne udogodnienie. Nie musisz poznawać nowych chorób. Jeżeli w twoim ogrodzie znajduje się zarówno głóg, jak i jabłonie, to możesz wykorzystać swoją wiedzę w przypadku obu tych roślin. Walka z chorobami roślin jest dość uciążliwa. Przede wszystkim, musisz usunąć źródło infekcji, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Nie zawsze jest to niestety możliwe. Pomocne mogą okazać się opryski. Muszą być one jednak dobrane pod konkretny patogen.
Powiązane artykuły:
- Choroby buraka cukrowego, które atakują liście i korzeń. Poznaj sposoby na zwalczanie chorób takich jak chwościk buraka
- Choroby grzybowe pszenicy ozimej – możesz zwalczyć choroby grzybowe zbóż, które pojawiają się na twoich uprawach
- Choroby pnia jabłoni oraz ich zwalczanie – dowiedz się jak wygląda kora drzew owocowych zaatakowanych przez zgorzel kory
- Choroby grzybowe pomidorów. Zwalczaj najczęstsze choroby pomidorów przez opryski i zadbaj o to, aby uprawa była zdrowa
- Choroby jęczmienia jarego, które każdy rolnik powinien znać – jak rozpoznać plamistość siatkową liści jęczmienia?