Pierwsze trzy miesiące roku 2022 przyniosły spore zmiany jeśli chodzi o wartość eksportowanego mięsa i drobiu żywego. Masz własną hodowlę? Koniecznie dowiedz się, jak wyglądają obecne ceny drobiu żywego i przetworzonego.
Żywiec drobiowy cieszy się ciągłym wzrostem cen, co dla hodowców w Polsce przynosi ogromne korzyści. Nieco inaczej do tego tematu podchodzą konsumenci, którzy za drób w sklepach muszą płacić coraz więcej. Zakłady hodowlane sprzedawały drób w skupach w średniej cenie na poziomie od 4 do 6 złotych za kilogram w 2021 roku. Obecnie według ekonomistów ceny skupu drobiu wzrosły średnio kilkanaście procent. Najnowsze spekulacje cenowe mówią, że do końca roku 2023 cena drobiu powinna ulec delikatnym spadkom.
Cena drobiu w Polsce – ile obecnie wynosi?
Wraz z drożejącymi paszami dla zwierząt hodowlanych zmieniły się także ceny skupu drobiu żywego, a nawet brojlerów. W dzisiejszych czasach sprzedaż mięsa drobiowego cieszy się ogromną popularnością mimo wciąż rosnących cen. Najnowsze dane rynkowe wskazują, że średnia cena żywca drobiowego wzrosła nawet o 30% w ostatnich miesiącach. Na cenę mięsa drobiowego wpływa też fakt licznych problemów hodowców z szalejącą grypą ptaków oraz drożejącymi paszami. Wpływ na to, ile kosztuje żywiec drobiowy i przetworzone mięso mają także rosnące koszty energii elektrycznej.
Według informacji pochodzących od GUS (Głównego Urzędu Statystycznego) cena drobiu w 2024 roku średnio wynosi niecałe 5 złotych za kilogram drobiu rzeźnego. Wpływ na koszt zakupu drobiu w Polsce ma rejon sprzedaży. W poszczególnych województwach ceny wahają się nawet o złotówkę! Dla przykładu: mięso na przełomie lutego i marca kosztowało zaledwie 4,66 złotych w województwie zachodniopomorskim, natomiast aż 5,68 złotych za kilogram w województwie lubelskim.
Co wpływa na rosnące ceny drobiu w Polsce?
Przemysł drobiarski to głównie produkcja gotowych wyrobów mięsnych, a także hodowla zwierząt żywych przeznaczonych do skupu drobiu. Wpływ na ciągle rosnące ceny mięsa drobiowego ma fakt, iż ceny chowu zwierząt ulegają znacznym wzrostom. Rolnicy najczęściej wskazują na wysokie koszty związane z takimi aspektami, jak:
- opłaty za energię elektryczną gospodarstwa rolnego;
- koszt zakupu pasz dla zwierząt;
- rozprzestrzeniająca się ptasia grypa, która rujnuje wiele hodowli ptaków na drób.
Wciąż rosnący popyt na drób w całym kraju również negatywnie przekłada się na ceny. Im większe zainteresowanie konsumentów danym produktem, tym wyższa będzie cena jego zakupu. Polski eksport drobiu cieszy się coraz większymi zarobkami, które na przestrzeni ostatnich miesięcy wzrosły nawet o 50%. Wpływ na taki stan ma także wojna w Ukrainie. To właśnie z tego kraju importowano do innych państw drób sprzedawany później w sklepach spożywczych. Ogólnoświatowa pandemia także mocno wpłynęła na transport i jednocześnie ceny pasz oraz koszty produkcji przetworzonego drobiu. Branża drobiarska stosuje coraz wyższe ceny, które są adekwatne do ponoszonych kosztów na etapie hodowlanym.
Podaż a popyt na drób – jak kształtują się ceny drobiu?
Jeśli chodzi o ceny drobiu w Polsce, koniecznie weź pod uwagę stosunek popytu do podaży tego typu produktów żywnościowych. Wiele ubojni drobiu ma problem, aby kupić żywe kurczaki w dobrych cenach. Z tego względu finalne produkty proponowane w sklepach są o wiele droższe niż dotychczas. Śmiało możesz założyć, że obecna sytuacja w Polsce i na świecie spowodowała, że popyt na drób jest znacznie większy niż jego podaż. W wyniku takiej sytuacji ceny drobiu stale rosną i nie zapowiada się, że rynek zmieni ten trend.
Ceny drobiu u producentów w Polsce – jakie są prognozy na 2024 rok?
Ciągłe deficyty drobiu powodują trend wzrostowy jeśli chodzi o ceny oraz popyt na tego typu towary żywnościowe. Ekonomiści uważają, że nieco większe spadki cen mogą nastąpić dopiero po połowie 2023 roku i odblokowaniu ogólnokrajowych łańcuchów dostaw drobiu np. z Ukrainy. Rolnictwo to branża narażona na silne zmiany wynikające ze stale zmieniającej się sytuacji rynkowej. Jeśli ceny produktów takich, jak np. pasza i odżywki dla ptaków stale będą rosnąć prawdopodobnie ceny drobiu żywego i przetworzonego również.
Według analityków drobiarstwo to w dzisiejszych czasach świetny i dochodowy biznes. Obserwuj ceny drobiu w Polsce i sprawdź opłacalność założenia własnej hodowli drobiu. Prognozy w kwestii ceny drobiu na kolejne lata są różne. Krajowa Rada Drobiarstwa wskazuje, że na tę chwilę sytuacja cen drobiu w Polsce jest stabilna, choć odnotowuje się pewne deficyty hodowlane.
Powiązane artykuły:
- O ile wzrosły ceny nawozów w porównaniu do 2023? Jak wygląda porównanie 2024 i 2023 roku? Jakie nawozy są najdroższe?
- Cena zboża 2024 – gdzie kupić najtańszą pszenicę, żyto i pszenżyto? Sprawdź, jakie są aktualne notowania w Polsce!
- Giełda MATIF – pszenica i jej notowania. Analiza i prognozy dotyczące cen pszenicy na światowych rynkach
- Ceny nawozów azotowych – na jakim są poziomie? Ile trzeba zapłacić za nawóz? Gdzie szukać dystrybutorów nawozu azotowego?
- Cena żyta oraz rynek innych zbóż – wpływ na podwyżki cen?