Hodowla drobiu może być świetnym sposobem na zarobek. Jeżeli stałeś się właścicielem gospodarstwa rolniczego, to ten rodzaj działalności może przynieść wiele przyjemności. Zobacz, co powinieneś wiedzieć o hodowaniu kur oraz innego drobiu!
Decydując się na założenie fermy drobiu, nie będziesz już musiał kupować ich jaj i mięsa w sklepie. Te składniki są bardzo popularne w kuchni. Najliczniejszym gatunkiem drobiu hodowanego w Polsce są kury. Ważne jest, aby zwierzęta były zdrowe, odpowiednio odżywiane i trzymane w odpowiednich warunkach, ponieważ ma to wpływ na późniejszy smak mięsa i jaj. Sprawdź, jak powinna wyglądać hodowla drobiu.
Hodowla kur – czym cechuje się dobry kurnik dla ptaków?
Bardzo ważne jest, żeby zwierzęta były trzymane w odpowiednich warunkach. Pamiętaj, że kurnik powinien znajdować się w miejscu suchym i być dobrze ocieplony, takie warunki sprawią, że ptaki będą czuły się lepiej. Do trzymania ptactwa możesz wykorzystać istniejący budynek lub wybudować nowy, który będzie specjalnie do tego celu przystosowany. Oto cechy, którymi powinno charakteryzować się miejsce, w którym będziesz hodował drób:
- zbudowane w miejscu dobrze naświetlonym;
- osłonięte od wiatru;
- dobrze ocieplone;
- z funkcjonalną, przemyślaną wentylacją;
- zbudowane z wysokiej jakości materiałów.
Odpowiednio przygotowane miejsce dla hodowli drobiu sprawi, że nie będzie on uciekał, a do wewnątrz nie dostaną się kuny i lisy.
Dodatkowe akcesoria na fermę drobiu
Masz już odpowiedni budynek? Jeżeli tak, to musisz odpowiednio wyposażyć hodowlę drobiu. Koniecznie kup poidło na wodę oraz pojemnik na paszę. Na rynku znajdziesz wiele rodzajów tych akcesoriów, wybierz takie, które będą wydawały ci się najwygodniejsze dla ptaków i najłatwiejsze do zapełniania. Zaopatrz się też w środki, które pomogą ci czyścić zagrodę.
Grzędy oraz gniazda – jak je przygotować?
W budynku niezbędne będzie miejsce do wysiadywania. Grzęda znajduje się najczęściej na drewnianych deskach lub żerdziach o okrągłym kształcie. Dokładnie sprawdź, ile masz miejsca, ponieważ na jednym metrze może zmieścić się do 5 kur niosek. Pod grzędami wygospodaruj miejsce na odchody. Gniazd powinieneś mieć tyle, ile masz ptaków, dzięki temu każdy z nich znajdzie dla siebie miejsce. Powinny być one wyścielone słomą lub sianem, żeby jajka nie uległy uszkodzeniu.
Jak powinien wyglądać wybieg?
Każdy farmer powinien odpowiednio przygotować wybieg ptactwa. Nie powinien on być zbyt mały, ponieważ zwierzęta mogą być wobec siebie agresywne. Najlepiej, gdyby znajdował się na ziemi pokrytej roślinami. Przygotuj wysoki płot – jeżeli będzie zbyt niski, to ptactwo może przedostać się na drugą stronę. Kiedy zwierzęta znajdują się poza budynkiem, to nie zamykaj go, by mogły w każdej chwili złożyć jajka. Twoja hodowla drobiu znacząco zyska, kiedy będzie miała odpowiednie warunki na zewnątrz.
Jakie są rasy kur?
W Polsce występuje kilka ras nieśnych. Wśród tych najbardziej popularnych można wymienić kurę karmazynową oraz sussex. Obie mają stosunkowo wysoką wydajność nieśną i jednocześnie niskie wymagania hodowlane, dlatego często można je spotkać w hodowlach. Warto wymienić także zielononóżkę kuropatwianą, która cechuje się wyjątkową odpornością na choroby. Znosi ona mniej jajek, ale są one bardzo cenione ze względu na niską zawartość cholesterolu. Drób mięsny, który przeznaczony jest na ubój, nazywany jest brojlerem.
Hodowla drobiu – kaczki, gęsi i indyki
Jako hodowca zwierząt drobiowych nie musisz ograniczać się tylko do kur. Możesz też zdecydować się na kaczki, gęsi lub indyki. Ich mięso i jajka są rzadsze, a więc też droższe. Warunki ich hodowli nie różnią się znacząco od tej, którą stosujesz przy pozostałych zwierzętach drobiowych. Możesz też hodować ptactwo, które nie będzie służyło do produkcji jajek, ale pełniło raczej funkcję ozdobną. W tej kategorii przodują pawie.
Dobrostan zwierząt powinien stać u ciebie na pierwszym miejscu. W hodowli drobiu powinieneś dbać o zdrowie i wygodę swojego inwentarza. Dzięki temu drób odwdzięczy ci się smacznymi jajkami!
Powiązane artykuły:
- Hodowla kur niosek – od czego zacząć? Dowiedz się, jak prowadzić hodowlę drobiu
- Hodowla pawi – czy warto hodować te ptaki?
- Hodowla przepiórek dla jaj i mięsa – opłacalność. Jak hodować przepiórcze stada?
- Ceny drobiu – ile kosztuje drób w Polsce? Jaka jest cena skupu ptactwa? Co ma wpływ na wzrost cen drobiu?
- Hodowla gęsi – wszystko, co musisz wiedzieć. Czy przyzagrodowy chów gęsi się opłaca?