Osy pospolite to bardzo niebezpieczne owady. Użądlenie przez osę jest nie tylko bolesne, ale może być skutkiem obrzęków skórnych i nie tylko. Sprawdź, dlaczego osy są tak niebezpieczne dla każdego człowieka.
Zarówno pszczoła, jak i osa to owady, które zostały wyposażone przez naturę w ostre żądła. Na szczęście pszczoły to dość łagodne stworzenia, które nie robią krzywdy człowiekowi jeśli ten jest wobec nich obojętny. Użądlenie człowieka przez osę jest szczególnie niebezpieczne kiedy dana osoba jest uczulona na jej jad. W tym przypadku w miejscu ukłucia praktycznie natychmiast pojawi się obrzęk, a cała kończyna zaczyna znacząco puchnąć. Sprawdź, jak zachować się po użądleniu przez osy i jak odróżnić ją od innych owadów.
Osy – dlaczego są niebezpieczne dla człowieka?
W dzisiejszych czasach bardzo dużo osób ma uczulenie na jad osy, który wstrzykiwany jest podczas ukłucia żądłem w dowolnym miejscu. W skrajnych przypadkach może dojść do uduszenia jeśli osa np. użądli cię w szyję. Oznacza to, że nawet pozornie niegroźne ukłucia mogą wywoływać bardzo silne reakcje alergiczne. Te są zagrożeniem nie tylko dla zdrowia, ale i życia. Osy należą do grupy owadów błonkoskrzydłych z rodziny osowatych. Występują niemalże na każdym kontynencie z jednym wyjątkiem – Antarktydą.
Najbardziej narażone na skutki użądlenia przez osę są osoby, u których zdiagnozowano uczulenie na jej jad. Osy z natury bywają agresywne, dlatego wiele osób uczulonych znajdujących się w ich pobliżu po prostu panikuje, a to zwiększa ryzyko użądlenia. W skrajnych przypadkach po ukłuciu przez osę należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe. Brak odpowiedniej pomocy i leków odczulających może nawet skończyć się śmiercią.
Osy a gatunki w Polsce
Osy w Polsce występują w kilku różnych wariantach. Najczęściej spotkasz takie, jak:
- osa pospolita o długości do 20 mm;
- osa dachowa, która buduje gniazda w podszyciach dachowych;
- osa leśna – niezwykle groźna dla człowieka;
- szerszeń europejski – owad zaliczany do rodziny osowatych osiągający długość do 25 mm i cechujący się bardzo mocny jadem.
Osy mimo tego, że są niebezpieczne dla człowieka to jednak bywają też niezbędne dla ekosystemu roślinnego na całym świecie. Obecnie wyróżniamy wiele gatunków os na całym świecie, a każdy z nich jest między innymi rozpylaczami. Wszelkiego rodzaju kwiaty i inne rośliny są skutecznie zapylane właśnie przez osy.
Osy w Polsce – podsumowanie najważniejszych informacji
Osy w Polsce występują w lasach na drzewach, w podszyciach dachowych, garażach i wszędzie tam, gdzie są w stanie zbudować swoje domy. Owady mogą boleśnie użądlić praktycznie każdego bez konkretnego powodu. Pamiętaj, że osy to nie szkodniki, które należy bezwzględnie likwidować. Według wielu naukowców utrata os w ekosystemie kosztowałaby ponad 400 miliardów dolarów wskutek utraty plonów i pestycydów. Oznacza to, że osy to pożyteczny owad, choć równie niebezpieczny dla człowieka. Wiesz, że masz uczulenie na jad osy? Po użądleniu koniecznie skontaktuj się z lekarzem pierwszej pomocy i obserwuj objawy w miejscu po ukłuciu.
Powiązane artykuły:
- Bąk owad – czym charakteryzuje się bąk bydlęcy? Czy jest groźny dla człowieka? Jak wyglądają bąki bydlęce?
- Pszczoły murarki – jak wygląda ich hodowla? O co trzeba zadbać? Czym wyróżnia się murarka ogrodowa?
- Biedronka azjatycka – jak rozpoznać objawy ugryzienia i zwalczać owady?
- Złotook – czy to pożyteczny owad? Gdzie można go spotkać? Jaki ma wpływ na rośliny domowe?
- Rośliny miododajne – jakie typy roślin pszczelarskich znane są w Polsce? Jaka jest wydajność kwiatów miododajnych?