Close Menu
    AgropediaAgropedia
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Aktualności
    • Porady
    AgropediaAgropedia
    Hodowla

    Kury zielononóżki (zielononóżka kuropatwiana Z-11) – hodowla, nieśność

    Joanna WójcikBy Joanna Wójcik8 maja, 2023Brak komentarzy3 Mins Read
    kury zielononóżki

    Zielononóżka kuropatwiana to polska rasa kurcząt w typie ogólnoużytkowym, która niezbyt dobrze radzi sobie w dużych fermach. Kury zielononóżki mają przyjazne usposobienie, dlatego będą idealnym wyborem dla hodowli indywidualnej. To jednak niejedyne powody, dla których warto wybrać akurat tę rasę. Konsumenci niezwykle cenią wysokiej jakości jaja tych kur. W sprzyjających warunkach ptaki żyją około 6 lat. A jak takie warunki im zapewnić? O tym w dalszej części tego artykułu!

    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Kury zielononóżki – charakterystyka
    2 Hodowla kur zielononóżek
    2.1 Wybieg i schronienie
    2.2 Dieta
    3 Zielononóżka kuropatwiana (Z-11, Zk) – nieśność
    4 Zdrowie kur zielononóżek

    Kury zielononóżki – charakterystyka

    Charakterystyczne dla kur zielononóżek są, jak wskazuje nazwa, skoki w barwie zielonkawej. Z biegiem czasu przybierają kolory szarości. Ptaki osiągają średnie rozmiary, mają smukłe ciała, pojedyncze grzebienie, czerwone policzki i zausznice. Kury mają upierzenie szarobrązowe, koguty są bardziej reprezentacyjne – z przewagą koloru pomarańczowego i czerwieni. Pióra na piersi, brzuchu i ogonie koguta są czarne. Samice osiągają około 1,8 – 2,3 kg masy ciała, natomiast u samców wynosi ok 2,2 – 2,7 kg. 

    Hodowla kur zielononóżek

    Aby rzeczywiście czerpać korzyści z hodowli tej wyjątkowej rasy kur, hodowca powinien utrzymywać dobre warunki. Niezbędna jest odpowiednia dieta, stały dostęp do czystej wody i oczywiście niemały kawałek ziemi. 

    Wybieg i schronienie

    Kury zielononóżki uwielbiają spacerować po pastwisku w poszukiwaniu pożywienia. Powinny się tam znajdować drzewa i krzaki, aby ptaki mogły schronić się przed deszczem i intensywnym słońcem. Pomieszczenie, w którym zamieszkają kury, powinno być skonstruowane w taki sposób, aby stanowiło ono schronienie przed wysoką i niską temperaturą, z odpowiednią wentylacją, aby zapobiegać wilgoci. W zacisznych, bezpiecznych kurnikach kury zdecydowanie lepiej niosą. Na ściółkę warto wybrać słomę. Niezbędne jest również regularnie uzupełniane poidełko.

    Zobacz też:
    Domowa hodowla dżdżownic jako sposób na wzbogacenie gleby w ogrodzie

    Dieta

    Dieta kurcząt zielononóżek powinna być zbilansowana. Wysokiej jakości granulat, zielonki, ziarna zbóż i susz to podstawa. W hodowli indywidualnej bardzo często kury karmione są odpadkami kuchennym, co nie zawsze okazuje się dobrym rozwiązaniem. Od czasu do czasu można podać im owoce, takie jak jabłka i gruszki, ale należy unikać owoców cytrusowych. Z warzyw dobrze sprawdzi się marchew, cukinia, ogórki i kukurydza. Nie należy podawać mięsa drobiowego, surowych ziemniaków, kapusty i słodyczy. Kury bardzo chętnie posilają się samodzielnie zdobytymi robakami, a odpowiedni wybieg im to zapewni.

    Zielononóżka kuropatwiana (Z-11, Zk) – nieśność 

    Jaja o kremowo białej barwie skorupy i średniej masie 55-60 g mają niską zawartość cholesterolu – nawet o 30% mniej od jaj innych ras. Zawierają wiele cennych składników odżywczych. Znajdziemy w nich wielonienasycone kwasy tłuszczowe, aminokwasy, witaminę B12, witaminę E, A i D oraz wapń, fosfor, cynk, żelazo, magnez, potas i siarkę. Zielononóżki zaczynają znosić jaja w 20 tygodniu życia. W ciągu roku znoszą około 150-180 jajek. Ogólnie rzecz biorąc jaja kur zielononóżek, uznawane są za jaja wysokiej jakości. 

    Zdrowie kur zielononóżek

    Wszystkie kurczęta wymagają regularnego odrobaczania. W przypadku zauważenia dziwnych zachowań kur należy odizolować je od zdrowych osobników i skonsultować się z weterynarzem. Zielononóżki kuropatwiane uznawane są za odporną na choroby rasę kurcząt, o ile przestrzega się ich wymagań. Jednym z nich jest odpowiednia przestrzeń – nie więcej niż 300 sztuk w stadzie. Kluczowy w hodowli zielononóżek jest odpowiednio duży wybieg, gdyż jest to rasa, która ma dużą potrzebę spędzania czasu na świeżym powietrzu. Pisklęta należy nabyć w sprawdzonej, certyfikowanej wylęgarni.

    Kury zielononóżki – czołowi reprezentanci kur polskich bardzo dobrze sprawdzą się w hodowli przydomowej, gdyż kurczęta są przyjazne i odporne. Dobrze wykorzystają kawałek zielonej przestrzeni, odwdzięczając się zdrowym i smacznymi jajami. Rasa sprawdzi się w chowie ekologicznym. Zupełnie nie nadaje się do chowu wielkostadnego, gdyż kury bardzo źle to znoszą  i często wówczas mogą przejawiać zachowania agresywne. Zielononóżki kuropatwiane znajdują się w programie Ochrony Zasobów Genetycznych. 

    Archiwum: maj 2023
    Joanna Wójcik
    Joanna Wójcik
    • Website

    Joanna Wójcik to mama dwójki dzieci i pasjonatka zdrowej żywności. W swoim blogu pisze o rolnictwie ekologicznym i o tym, jak można uprawiać i hodować zdrową żywność w domowych warunkach.

    Zobacz także

    Hodowla krów mięsnych – jak zacząć opłacalną hodowlę bydła mięsnego

    Jak prawidłowo podlewać cebulę – poradnik hodowcy

    Brokuł jako roślina oleista – hodowla i zbiór

    Hodowla kaczek i gęsi: obiecujący interes

    Hodowla bambusów w doniczkach – poradnik dla początkujących

    Hodowla alpak i lam w polsce: nowy interesujący biznes

    Hodowla tytoniu w polsce – jak samemu uprawiać ziarna tytoniowe

    Hodowla drzewek bonsai – poradnik dla początkujących

    Hodowla slimaków jako opłacalny biznes

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.