Kolczykowanie kozy lub inna metoda oznakowania zwierzęcia jest obowiązkiem każdego hodowcy. Obowiązujące przepisy prawne nakazują zarejestrowanie stada i każdego jego osobnika w Biurze Agencji ARiMR.
Każdy posiadacz kozy jest zobowiązany do jej prawidłowego oznakowania. Według aktualnie obowiązujących przepisów, musi to nastąpić w ciągu pierwszych 180 dni życia zwierzęcia. Istnieje kilka powszechnie stosowanych metod identyfikacji zwierząt hodowlanych. Kolczyki są najpopularniejszą z nich. Kolczykowanie kozy to szybki, prosty i tani zabieg, który nie szkodzi zwierzęciu. Jednocześnie pozwala to na zapobieganie kradzieży, monitorowanie stada i ewentualnego rozprzestrzeniania się w nim chorób.
Kolczykowanie kozy i inne metody rejestracji zwierząt
Każdy hodowca krowy, świni owcy i kozy musi odpowiednio oznakować posiadane przez siebie zwierzę. Stada i pojedyncze osobniki rejestrowane są w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Numer identyfikacyjny można nadać poprzez założenie kolczyka, wykonanie tatuażu lub zamontowanie nowoczesnego elektronicznego identyfikatora. W tym celu należy najpierw złożyć odpowiedni wniosek do Biura Powiatowego w ciągu 180 dni od urodzenia kozy lub przed opuszczeniem przez zwierzę siedziby stada.
Kolczyk dla kozy
Specjalne kolczyki dla zwierząt hodowlanych kupisz wyłącznie w certyfikowanych placówkach widniejących na liście ARiMR sprzedawców kolczyków. Znaczniki powinny być trwałe, czytelne i bezpieczne dla zwierząt. Zakłada się je na lewą małżowinę uszną w najmniej ukrwionym miejscu, co redukuje ból związany z przekuwaniem. Takie umiejscowienie zabezpiecza też identyfikator przed oderwaniem się. Każdy kolczyk składa się z części męskiej (umieszczanej po zewnętrznej części ucha) i części żeńskiej (zakładanej na wewnętrzną część ucha).
Każdy z nich powinien zawierać następujące informacje:
- oryginalny znak graficzny ARiMR;
- symbol państwa (w Polsce jest to PL);
- dwucyfrowy numer serii;
- dziewięciocyfrowy numer zwierzęcia;
- jednocyfrowy numer kontrolny;
- w przypadku duplikatów dopisywana jest jeszcze cyfra rzymska oznaczająca numer duplikatu.
Zwierzęta sprowadzane z innych krajów UE powinny zachować swoją dotychczasową posiadaną identyfikację. Kolczyk kozy nie powinien zostać usunięty ani zmieniony. W razie ewentualnego uszkodzenia, oderwania lub zgubienia kolczyka możliwe jest wydanie jego duplikatu.
W przypadku kóz przeznaczonych do handlu międzynarodowego na terenie Unii Europejskiej, kolczyk zwykły nie wystarczy. Kolczykowanie kozy musi wówczas odbyć się z użyciem specjalnych elektronicznych identyfikatorów spełniających unijne wymogi.
Kolczykowanie kozy jest prostym zabiegiem, jeżeli posiadasz specjalną kolczykownicę. Po unieruchomieniu i zabezpieczeniu zwierzęcia, wystarczy jeden sprawny ruch, aby zamontować identyfikator. W razie trudności najlepiej skontaktować się z lekarzem weterynarii – specjalista ma w tym dużą wprawę, a więc oszczędzi zwierzęciu stresu. Pamiętaj, że każdy posiadacz zwierząt musi oznakować wszystkie swoje zwierzęta w jeden z kilku dopuszczalnych w Polsce sposobów.
Powiązane artykuły:
- Kolczykowanie owiec i innych zwierząt hodowlanych – rejestracja w Agencji i identyfikacja świń, kóz i owiec poprzez kolczyk
- Kolczykowanie świń – zasady identyfikacji i rejestracji trzody chlewnej. Jakie kolczyki dla świń?
- Kolczykowanie krów – kolczyki dla zwierząt i inne metody znakowania bydła w celu ich kontroli i identyfikacji
- Hodowla kóz w Polsce – najważniejsze informacje. Jak hodować kozy?
- ARiMR – czym jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i jaką funkcję pełni?