Koper zaliczany jest do rośliny z rodziny selerowatych. Jest jednym z popularniejszych dodatków do ziemniaków, czy też kiszenia ogórków. Jaki oprysk na koper zastosować, aby uzyskać piękne i zdrowe okazy tego zioła? Jeśli szukasz odpowiedzi na to pytanie, to czytaj dalej.
Plantacja kopru wymaga regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nasiona sadzi się najczęściej na początku wiosny, ponieważ zioło jest bardzo wrażliwe na niskie temperatury. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie odpornych na warunki atmosferyczne i szkodniki nasion, jednak nie zawsze jest to możliwe. Na szczęście na rynku znaleźć można kilka, skutecznych, ekologicznych środków ochrony roślin, które można stosować jako oprysk na koper bez obaw o późniejsze spożycie zioła.
Jaki oprysk na koper — jak i kiedy?
Koper narażony jest na kilka chorób i szkodników, a w szczególności na:
- atak mszycy wierzbowo-marchwianej — owad wysysa z liści sok, przez co stają się one kędzierzawe i żółkną,
- szarą pleśń — typowy szary nalot obserwuje się baldachach.
Ekologicznym rozwiązaniem na oprysk na koper jest roztwór z mniszka lekarskiego. Do przygotowania mieszaniny potrzeba ok. 400 g świeżych liści tej rośliny, a także ok. 10 litrów wody (najlepiej deszczówki). Woda musi być jednak lekko podgrzana — do temperatury ok. 40 st.C. Po dokładnym wymieszaniu całości, płyn należy odstawić na ok. 2 godziny. Oprysk na koper należy zastosować zawsze jako świeży.
Równie skuteczne jest zastosowanie gnojówki z pokrzywy lub ze skrzypu polnego. Odstraszająco na owady bytujące na koprze działa również rozwodniony wyciąg z cebuli. Najlepszym czasem na wykonanie oprysków jest wczesna wiosna.
Jaki oprysk na koper — co poza środkami ochrony roślin?
Oprysk na koper to niezwykle ważny zabieg, który pozwala na uzyskanie pięknych okazów tej rośliny. Nie mniej jednak nie wolno zapominać o innych zasadach agrotechnicznych. Przede wszystkim koper jest ziołem, który nie można bytować w okolicy wierzby. Drzewo to jest powiem pierwotnym żywicielem mszycy wierzbowo-marchwianej. Nie jest wskazane zasianie go tuż obok innych selerowatych, w tym m.in. pasternaka, kolendry, lubczyku ogrodowego, a także selera naciowego. Ponadto, warto pamiętać o zaprawieniu gleby obornikiem. Samo podłoże powinno być lekko wilgotne, a jego pH oscylować w zakresie między 6,7 a 7 pH.
Nasiona kopru najlepiej wysiewać w rzędach, przygotowując dołki o głębokości 3 cm. Rozstaw między rzędami nie może być mniejszy niż 15 cm. Jest to co prawda metoda nieco pracochłonna, jednak efekty z zasiania będą zadowalające. Pierwsze kiełkowanie kopru obserwuje się po upływie ok. 2 tygodni od zasiania.
Koper można także uprawiać w warunkach domowych. Należy jednak pamiętać o odpowiednio dużej i głębokiej donicy, aby nie ograniczyć ukorzenienia się zioła. Koper musi mieć dużo miejsca do rozwoju. Roślina gustuje w słonecznych stanowiskach, dlatego też należy hodować ją np. na parapecie z dostępem do słońca.
O tym, jaki oprysk na koper wybrać powinien decydować właściciel przydomowego ogródka. Wszystko zależy od dostępności do ekologicznych substancji aktywnych, w tym mniszka lekarskiego, skrzypu polnego, czy też pokrzywy. Warto pamiętać, że opryski należy wykonywać regularnie i z dużą starannością. Odpowiednie wykonanie oprysku znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób i szkodników.
Powiązane artykuły:
- Koper włoski – aromat i zdrowie w jednym
- Koper – właściwości i wartości odżywcze
- Kiedy oprysk śliwy na robaki? Poznaj kalendarz oprysków
- Ekologiczny oprysk na mszyce – jak go wykonać?
- Siarczan magnezu na oprysk — efektywne nawożenie roślin