Nieco egzotycznie wyglądające alpaki można spotkać w ogrodach zoologicznych. Coraz częściej pojawiają się też w hodowlach. Z tych zwierząt można pozyskiwać wełnę, są też często trzymane jako atrakcja dla turystów. Sprawdź, czy hodowla alpak to dobry biznes.
Alpaki są zwierzętami mało problematycznymi w hodowli. Charakteryzują się dobrą odpornością na choroby. Nie sprawiają kłopotów, a ich pielęgnacja zajmuje niewiele czasu. Z ich sierści pozyskuje się wysokiej jakości włókno, które jest delikatne i miłe w dotyku. Ma też dobre właściwości termiczne. Ubrania z ich wełny są cieplejsze, niż odzież wykonana z wełny owczej.
Jak wygląda hodowla alpak w Polsce?
Obecnie popyt na alpaki w Polsce jest spory. Dlatego hodowcy stad mają duże szanse na to, aby ich biznes okazał się wyjątkowo opłacalny. Alpaki pochodzą z Ameryki Południowej, ale z sukcesem rozmnażają się w niewoli. Liczebność stada składającego się z 5 samic i 2 samców po 10 latach może wynosić aż 126 sztuk. Zyskują coraz większą popularność wśród miłośników zwierząt. Alpaki hodowane są też ze względu na swoje luksusowe runo.
Cele biznesowe hodowli alpak jako zwierząt gospodarskich
Alpaki hoduje się w celu pozyskania wełny na koce i odzież oraz jako element atrakcji turystycznych. Typowe stado w hodowli to przynajmniej trzy alpaki. Zwierzęta stadne dobrze czują się w grupie, dlatego pod żadnym pozorem nie powinno się trzymać jednego osobnika. Dotyczy to także stad mieszanych, ponieważ samice i samce nie mogą przebywać razem na wybiegu.
Czy można hodować jedną alpakę?
Samotna alpaka odczuwa ogromny stres, który negatywnie wpływa na jej zdrowie i może doprowadzić do wcześniejszej śmierci. Dobrym rozwiązaniem jest zakup samych samic i dopuszczanie samca do krycia z innej hodowli. W ten sposób wniesiesz do swojego stada nowe geny i ograniczysz koszty ponoszone na utrzymanie zwierząt.
Chów alpak na wełnę – czy to dobry biznes?
Wełna z runa alpak odznacza się świetnymi właściwościami, dlatego jest bardzo cenna. Wszystkie zwierzęta z tego gatunku należy strzyc raz w roku. Odpowiednia pora na strzyżenie alpak to wiosna. Ich wełna rośnie dość intensywnie, co w miesiącach letnich może doprowadzić do przegrzania zwierzęcia. Dlatego nawet wtedy, gdy nie hodujesz tych zwierząt z myślą o sprzedaży ich futra, musisz regularnie je skracać.
Ile wełny można uzyskać z alpaki?
Jeden osobnik w wieku około 4 lat daje rocznie nawet 5 kg wełny. W formie nieprzerobionej można ją sprzedać za 50-100 zł/kg, natomiast wełna przerobiona kosztuje nawet 500 zł/kg. Miesięczny koszt utrzymania jednej alpaki wynosi około 100 zł za zwierzę, kalkulacja jest prosta – hodowla tych zwierząt to opłacalne zajęcie, zwłaszcza, gdy oprócz sprzedaży wełny zamierzasz czerpać korzyści finansowe z terapii z alpakami, spacerów lub innych zajęć.
Jak wybrać alpakę do hodowli na wełnę?
W chowie i hodowli alpak na wełnę musisz sprawdź jakość runa zwierzęcia. Zapoznaj się z analizą włókna z laboratorium, jeśli została ona wykonana. W przypadku hodowli na wełnę mniejsze znaczenie ma charakter alpak, aczkolwiek osobniki przyzwyczajone do obecności i dotyku człowieka są zwykle łatwiejsze w pielęgnacji.
Polecane rasy alpak – Suri i Huacaya
Do celów hodowlanych polecane są dwie rasy alpak. Runo alpak Huacaya nadaje się na wyroby z włóczki i wypełnienie pościeli. Rasa Suri daje wełnę gładką i śliską, idealną do wyrobów odzieżowych. W Polsce i w Europie jest obecnie duże zapotrzebowanie na surowiec pozyskiwany z runa alpak przy dość niewielkiej podaży. Dlatego biznes oparty na hodowli alpak na wełnę i jako atrakcji turystycznej to najlepsze wyjście. Hodowla jest opłacalna również w perspektywie kolejnych lat powiększania stada.
Jakie są najpoważniejsze wydatki hodowców alpak?
Gdy planujesz zostać hodowcą alpak, w pierwszej kolejności powinieneś dobrze poznać wymagania związane z hodowlą, sposób pielęgnacji i warunki, jakie trzeba im zapewnić.
Ogrodzony wybieg i obórka dla alpak
Zwierzęta te muszą mieć ogrodzone pastwisko, na których mogą się paść. Na wybiegu wielbłądowatych nie może zabraknąć drzew, dzięki którym alpaki schronią się przed słońcem i upałem. Oprócz tego musisz zapewnić im drewniane konstrukcje chroniące przed słońcem i deszczem – może to być obórka lub stajnia.
Ile kosztują alpaki i od czego zależy ich cena?
Cena zwierząt zależy od ich wieku, płci oraz rasy. Zwykle jest to koszt od kilku do kilkunastu tysięcy zł. Do tego należy dodać wydatki poniesiona na żywienie zwierząt, dopuszczanie samców do samic i pielęgnację. Zawsze warto uwzględnić zapas funduszy na ewentualną konsultację z weterynarzem.
Siano, pasza, czy jeszcze co innego – czym najlepiej jest żywić zwierzęta?
Wiosną i latem alpaki odżywiają się świeżą trawą. W sezonie zimowym ich dieta opiera się na sianie i paszy wzbogaconej w makro- i mikroskładniki. Siano jest obecne w menu alpak przez cały rok i jest to ich karma podstawowa. Ponadto można im dawać do zjedzenia marchew oraz wysłodki buraczane. Z uwagi na delikatny układ pokarmowy nie należy karmić alpak innymi produktami. Ważne jest, aby miały one stały dostęp do wody pitnej oraz lizawki.
Pielęgnacja alpak – obcinanie zębów i pazurów
W trosce o dobrostan zwierząt należy regularnie przeprowadzać szczepienia, kontrolę wagi alpak, odrobaczanie oraz ważne zabiegi pielęgnacyjne. Należy do nich obcinanie zębów i pazurów, ponieważ alpaki nie mają kopyt, tylko łapy z pazurami. Wszystkim tym powinien zająć się świadomy hodowca, który dba o dobre samopoczucie i zdrowie swoich zwierząt.
Alpaki to sympatyczne i przyjazne stworzenia, które dobrze radzą sobie w naszych warunkach klimatycznych. Warto zainwestować w kilka tych zwierząt, aby mogły dochować się potomstwa i powiększyć stado. Przygotuj miejsce na zagrodę i załóż hodowlę alpak. Zarabiaj na sprzedaży ich runa, spacerach ze zwierzętami lub alpakoterapii.
Powiązane artykuły:
- Hodowla alpak i lam w polsce: nowy interesujący biznes
- Czy hodowla alpak w polsce może być opłacalna?
- Hodowla jeleni – jak wygląda jej prowadzenie?
- Hodowla bydła mięsnego i mlecznego w Polsce – podstawowe informacje
- Hodowla norek – czy warto założyć hodowlę zwierząt futerkowych, czy ferma jest opłacalna?